KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

E-Commerce

Źródła rosyjskich klientów dla polskich sklepów internetowych

W zeszły piątek miałem przyjemność przedstawić krótką prezentację na targach Fast Fashion o tym, gdzie branży odzieżowej szukać klientów we wschodnim internecie. Chcę podzielić się szerszą informacją na ten temat w poniższym tekście.

Przedstawione tu narzędzia są odpowiednie dla tych producentów i eksporterów odzieży, którzy mają sklep internetowy i szukają źródeł ruchu do niej. Jeśli szukasz partnerów B2B, zapraszam do zapoznania się z moim artykułem „Gdzie szukać B2B klientów na Wschodzie?”.

W dzisiejszym artykule nie będę się skupiał na narzędziach Google lub Facebook, gdyż o nich i tak jest wystarczająco informacji w polskim internecie. Opiszę natomiast lokalne rosyjskie serwisy i platformy, które z reguły są bardziej popularne w Rosji, niż zachodnie odpowiedniki.

Porównywarka cenowa Yandex.Market

Prawdopodobnie jeden z najbardziej nieznanych dla polskich przedsiębiorców serwis, który jednocześnie jest jednym z głównych źródeł ruchu dla sklepów internetowych w Rosji. Yandex.Market to 18-20 mln użytkowników miesięcznie, którzy korzystają z tej platformy aby znaleźć, porównać i kupić towary w odpowiednim dla nich sklepie internetowym.

Aby połączyć swój sklep z Marketem musisz mieć jego wersję w języku rosyjskim i możliwość dostawy do Rosji (przynajmniej do jednej miejscowości). W celu umieszczenia swoich towarów na Markecie trzeba będzie utworzyć plik YML, który będzie zawierał aktualną listę dostępnych produktów wraz z opisami, cenami, cechami i innymi szczegółami. Później ten plik będziesz mógł wykorzystać także dla kampanii reklamowej w wyszukiwarce Yandex.

Umieszczenie towarów jest bezpłatne, płacisz natomiast za każde przejście klienta do twojego sklepu. W najbliższym czasie Market zmieni dla wszystkich sklepów metodę płatności na płatność za sprzedaż (model CPS – cost per sale), czyli użytkownicy już nie muszą przechodzić do twojej strony internetowej, zakup będzie się odbywał bezpośrednio na platformie. W tym przypadku płacisz Yandexowi prowizję od każdego zamówienia, która wynosi ok. 2%, w zależności od kategorii towarów.

SPRAWDŹ:   Case study: Targetowanie na okularników za pomocą rozpoznawania twarzy

Więcej o możliwościach platformy Yandex.Market pisałem tutaj.

Kampania linków sponsorowanych w Yandex.Direct

W Yandexie, tak samo jak w Google można umieszczać reklamy w wynikach wyszukiwania. Do tego trzeba również mieć stronę w języku rosyjskim. Wcześniej pisałem o tym, jak ocenić popyt na swoje towary w Yandexie. Ta metoda nadaje się również do wstępnej oceny kampanii Yandex.Direct. Do bardziej szczegółowej prognozy budżetu kampanii użyj narzędzia Budget forecast, które będzie dostępne po rejestracji w Yandex.Direct (https://direct.yandex.com).

Yandex również ma swoją własną sieć tematycznych stron internetowych (odpowiednik Google Display Network), która pozwala na umieszczenie reklamy w postaci tekstowych reklam lub banerów. Niestety, obecnie Yandex nie posiada narzędzia do oceny popytu w sieci partnerskiej, dlatego zawsze należy zakładać budżet na testową kampanię.

Szczegóły o Yandex.Direct znajdziesz w artykule „Yandex.Direct – reklama kontekstowa w Rosji. Jakie są formaty reklamy, ile kosztuje reklama w Yandex”.

Wyszukiwarka Yandex

Wyszukiwarki do dziś są głównym źródłem ruchu dla większości stron internetowych, i sklepy internetowe nie są wyjątkiem. Tym nie mniej, wydobywać „bezpłatny” ruch z wyszukiwarek staje się z roku na rok coraz trudniejszym wyzwaniem. Konkurencja jest coraz wyższa, a technologie wyszukiwarek stają się bardziej zaawansowane. Ważne jest, aby pamiętać, że pozyskiwanie bezpłatnego ruchu z wyszukiwarek wymaga głębokiego opracowania i przygotowania strony internetowej oraz stałą pracę nad nią.

W przeciwieństwie do Google, w Yandexie na dzień dzisiejszy linki mają coraz mniejszy wpływ na pozycje strony w wyszukiwarce, niż kiedyś. Wśród czynników, które wpływają na widoczność sklepu w Yandexie trzeba przede wszystkim zaznaczyć komercyjne i behawioralne czynniki. Więcej informacji na temat komercyjnych czynników znajdziesz w tym artykule.

SPRAWDŹ:   Jak wybrać social media w Rosji by nie pożałować

Social media VK.com i OK.ru

Sieci społecznościowe to kolejny niedoceniany przez wielu przedsiębiorców kanał pozyskiwania klientów. W Rosji, jak również w całym Runecie, liderem wśród portali społecznościowych jest VK (Vkontakte), korzysta z niego większość użytkowników internetu w Rosji, na Białorusi, Ukrainie i w Kazachstanie. Druga platforma społecznościowa według zasięgu i liczby użytkowników (szczególnie w mniejszych miastach) to OK.ru (Odnoklassniki).

 

Różnica pomiędzy social media a opisanymi wyżej źródłami ruchu polega na tym, że użytkownik wchodzi do social media nie po to, aby znaleźć jakiś towar i go kupić. On przychodzi tam w celu konsumowania treści i komunikacji. W związku z tym, strategia działań sklepu internetowego w sieciach społecznościowych powinna odpowiadać tym potrzebom. Niemniej jednak, wykorzystując technologie kierowania reklam według charakterystyk demograficznych oraz zainteresowań, możemy bez problemu znaleźć w social media swoich potencjalnych klientów.

W tym artykule podałem 13 sposobów pozyskiwania subskrybentów dla fanpage’a na VK.com.

Dla NowyMarketing.pl opisałem możliwości Vkontakte dla polskich sklepów internetowych.

A tu opisałem możliwości reklamowe OK.ru.

 Masz pytania o tych platformach? Napisz do mnie na konstantin.kanin@gmail.com

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: