KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Prawo

Zakaz przechowywania danych osobowych poza Rosją. Co zrobią zagraniczne firmy w związku z nowymi przepisami Putina?

Rada Federacji poparła, a Władimir Putin podpisał wywołującą wiele kontrowersji ustawę o obowiązku przechowywania danych osobowych rosyjskich użytkowników internetu na terytorium Rosji.

ib-1-2011-22-23-fr-1

Przypomnijmy, że w ostatni dzień przed wakacjami Duma Państwowa przyjęła ustawę o przechowywaniu danych osobowych od razu po drugim i trzecim czytaniu. Dokument zobowiązuje operatorów do zapewnienia zapisu, organizowania i przechowywania danych osobowych obywateli Rosji w bazach danych, znajdujących się na terytorium tego kraju. Przy tym dostęp do stron łamiących prawo będzie blokowany. W rzeczywistości, rozwiązanie nie pozwala nie tylko na zakup towarów w zagranicznych sklepach (w przypadku płatności użytkownik wpisuje swoje dane osobowe), ale nawet obecność profilu w zagranicznych sieciach społecznościowych i zwykłeonline-rezerwacje stają się niemożliwe.

Niektóre duże firmy już zgodziły się pracować w nowych warunkach prawnych. Na przykład, w oświadczeniu systemu online-rezerwacji Booking.com czytamy, że „ustawa nie wpłynie na nasze relacje z kontrahentami lub osobami prywatnymi w Rosji. Co tyczy się obsługi klienta, to po wejściu ustawy w życie będziemy prowadzić biznes jak wcześniej”. Przy tym firma nie wyklucza, że „w zależności od ostatecznej wersji ustawy i zawartych w niej wymagań mogą zostać wprowadzone drobne poprawki dotyczące IT”.

Przyjęcie zmian platforma internetowa tłumaczy tym, że „Rosja jest dla spółki bardzo ważnym rynkiem”.

Podobnie zareagował serwis Airbnb. Dyrektor zarządzający spółki w Rosji i krajach WNP Michail Konoplev mówi: „Rosyjski rynek jest zdecydowanie ważnym obszarem w kontekście działań Airbnb, bo coraz więcej Rosjan korzysta z serwisu i przepływ turystów jest bardzo duży. Ponieważ ustawa wejdzie w życie w 2016 roku, ze swojej strony chcemy gruntownie do tego przygotować firmę, znaleźć prawne i techniczne rozwiązania, które pozwolą nam utrzymać się na tym rynku”.

Irina Riabovol, przedstawicielka serwisu Momondo.ru, uważa, że nowe reguły nie będą dotyczyć jej spółki: „Przejrzeliśmy powierzchownie każdy z punktów tych poprawek i znaleźliśmy informację, że transgraniczne przekazywanie danych osobowych nie podlega pod daną ustawę. W związku z powyższym serwisy, które działają w sferze online-rezerwacji i przekazują dane osobowe systemom GDS, nie są objęte tym prawem. Co dotyczy naszego serwisu, my nie pobieramy od użytkownika żadnych danych osobowych i nie ma potrzeby zarejestrowania się na naszej witrynie. Świadczymy usługi całkowicie za darmo, dlatego wszystkie swoje dane użytkownik wprowadza już bezpośrednio na stronie biur podróży lub linii lotniczych”.

Członkowie Rady Federacji są pewni, że do 1 września 2016 r., kiedy wejdą w życie zmiany, również inne międzynarodowe spółki zdążą przystosować się do nowych zasad pracy z rosyjskimi klientami. Na stronie internetowej Rady Federacji widzimy opinię zastępcy przewodniczącego ds. ustawodawstwa konstytucyjnego Ludmiły Bokovoi, która uważa, że stworzenie rejestru w celu przechowywania danych osobowych na terytorium Rosji jest łatwym zadaniem do rozwiązania, a spełnienie określonych w ustawie warunków nie powinno wiązać się z trudnościami: „Mamy około dwóch lat na rozwiązanie tych problemów, tworząc w tym celu maksymalnie komfortowe dla wszystkich warunki”.

Wcześniej wiceprzewodniczący rosyjskiej Dumy państwowej Siergiej Zhelezniak wyraził opinię, że do końca dwuletniego okresu przejściowego wszystkie spółki zagraniczne zdążą zrobić transfer danych rosyjskich użytkowników do rosyjskich serwerów. Według niego, niektóre firmy już przystąpiły do budowy centrów przetwarzania danych na terenie Rosji.

SPRAWDŹ:   eBay opublikował badanie na temat zakupów Rosjan

Przewiduje się jednak, że inwestowaniem w dostosowanie do nowych ram regulacyjnych zajmą się firmy, które, po pierwsze, mają na to odpowiedni budżet, i, po drugie, mają duża część klientów z Rosji, czyli ten rynek jest dla nich strategiczny. Trudności z podejmowaniem działań dostosowawczych będą miały firmy, które w Rosji mają pojedynczych klientów. Oznacza to, że nie da się uniknąć zmniejszenia podaży i ograniczenia wyboru dla rosyjskich użytkowników.

Źródło: http://oborot.ru/

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: