KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

E-Commerce

Zagraniczne sklepy internetowe odciągają uwagę Rosjan od sklepów stacjonarnych

Rosyjscy nabywcy od podróży za granicę wolą robić zakupy w zagranicznych sklepach internetowych z domu. O tym informuje agencja Reuters, powołując się na badanie Citibank na temat rocznych kosztów związanych z kartami kredytowymi.

article-2386892-17240750000005DC-299_634x481

Jak wynika z danych raportu, od 2009 roku liczba odwiedzin obcych krajów przez Rosjan spadła o 6%, podczas gdy całkowita liczba transakcji finansowych dokonywanych przez Rosjan w zagranicznych sklepach internetowych wzrosła o 11%.

Dyrektor departamentu kart kredytowych banku „Citi Rosja” Jurij Topunov komentuje sytuację następująco: „Obecnie Rosjanie niechętnie wydają pieniądze za granicą, wolą robić zakupy w Rosji. Według naszych analityków, w tym roku obywatele ze średnimi zarobkami wydadzą za granicą podobną kwotę do tej z zeszłego roku, ale przy tym udział rosyjskich zakupów znacznie wzrośnie. Oprócz tego zaobserwowaliśmy wpływ Igrzysk Olimpijskich – sporo podróżujących wybrało wyjazd do Soczi”.

Topunov również dodał, że w związku z organizacją Igrzysk liczba rosyjskich turystów w Finlandii zmniejszyła się o 12%, a w wielkiej Brytanii – o 13%. Przy tym obywatele Rosji zaczęli bardziej aktywnie odwiedzać Węgry i Irlandię – w tych krajach suma wydatków rosyjskich turystów wzrosła odpowiednio o 28% i 58%.

W 2013 roku wydatki Rosjan za granicą po raz pierwszy od sześciu lat przekroczyły poziom przedkryzysowy. W oparciu o wyniki badań, rosyjscy turyści najczęściej dokonywali zakupów w sklepach Stanów Zjednoczonych, Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii. W pierwszej dziesiątce krajów, gdzie Rosjanie wydają pieniądze, znajdują się również Luksemburg, Austria i Zjednoczone Emiraty Arabskie

SPRAWDŹ:   Gmail będzie obsługiwał cyryliczne nazwy skrzynek pocztowych

27 stycznia 2014 r. rząd uzgodnił obniżenie do 150$ progu zwolnionego od podatku importu przesyłek zagranicznych. W związku z tym, firmy logistyczne DHL i FedEx zdecydowały się całkowicie zatrzymać import towarów z internetowych sklepów zagranicznych do użytku osobistego Rosjan. Zgodnie z planami Ministerstwa finansów, dochody z tego rodzaju opłat mają osiągnąć 20 mld rubli. Jednak 24 lipca okazało się, że rząd Federacji Rosyjskiej odmówił opracowania uchwały w sprawie wprowadzenia dodatkowych ceł na zagraniczne zakupy internetowe. Informacja o tym znajduje się na stronie publicznej dyskusji na temat projektu. To nie oznacza, że dokument nie zostanie złożony ponownie.

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: