KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

Yandex zbadał rozwój internetu w regionach Rosji

10 kwietnia tego roku Yandex przedstawił siódme badanie na temat rozwoju internetu w rosyjskich regionach. Przy kształtowaniu wyników bazowano na danych serwisów Yandexa (Metrika, Novosti, Informator, Katalog), a także na informacjach przekazanych przez fundację „Obschestvennoe mnenie” („Opinia Publiczna”), TNS i „Technicznym Centrum Internet”.

Użytkownicy

W Rosji mieszka 66,5 milionów osób w wieku powyżej 18 lat (ponad 57% wszystkich dorosłych obywateli), którzy przynajmniej raz w miesiącu korzystają z internetu, w tym ponad 53 miliony osób korzysta z internetu codziennie. Wzrost ilości użytkowników sieci internet się zwalnia, w okresie jesień 2012 – jesień 2013 liczba ta wzrosła o 5 milionów osób. Ponadto rośnie dzienna frekwencja, co oznacza, że coraz większa liczba użytkowników korzysta z internetu codziennie. Ponad jedna trzecia nowych użytkowników mieszka na wsi (ogólna liczba użytkowników z wiejskich obszarów Rosji jest o jedną czwartą większa, niż w Sankt-Petersburgu i Moskwie razem wziętych). Najbardziej rozwijające się w zakresie dostępności internetu regiony to Syberia, Południe i Północny Kaukaz. Natomiast w Petersburgu i na Dalekim Wschodzie wzrost audytorium i przenikanie internetu zupełnie się zatrzymało.

1

Wzrasta liczba starszych użytkowników – w internecie ciągle jest więcej osób, które nie ukończyły 35 lat, ale ich udział spada.

Dostępność

W ciągu 2013 roku średnia prędkość internetu wzrosła, a jego cena spadła (przede wszystkim na Południu i na Dalekim Wschodzie, mniej w Moskwie i Sankt-Petersburgu).

Koszt dostępu w przeliczeniu na 1 Mb/s:
2

Szybkość dostępu do danych (Mb/s) zgodnie z taryfą 500-600 rubli miesięcznie:
3

SPRAWDŹ:   Arkadij Wołoż człowiekem roku 2012

Koszt jednego gigabajta ruchu mobilnego spadł w 2013 roku do 56%, a różnica między najdroższym i najtańszym mobilnym internetem w regionach zmniejszyła się prawie dwukrotnie.

Internet mobilny

W 2013 roku nastąpił ogromny przyrost użytkowników internetu mobilnego, ich liczba wzrosła ponad 1,5 razy, do 8,7 milionów użytkowników. W grudniu około 25,5 milionów mieszkańców dużych miast korzystało z internetu za pomocą telefonów, smartfonów i tabletów.

86% Rosjan wolą iOS i Android.

Inne wskaźniki

Liczba domen w strefach RU i РФ wzrosła o 12,3% (do 5,7 milionów, 86% z nich w strefie RU). Ilość domen na Północnym Kaukazie w przeliczeniu na liczbę ludności jest wciąż znacznie mniejsza niż w innych regionach, ale wskaźnik ten rośnie dość szybko.

4

Najwięcej wiadomości w przeliczeniu na jednego użytkownika publikują internetowe portale z Moskwy i Sankt-Petersburga. Najmniej publikacji na jednego użytkownika jest na Północnym Kaukazie.

5

Poprzednie badania na temat rozwoju internetu w regionach Rosji można znaleźć tutaj.

Źródło: http://siliconrus.com/

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: