KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

Yandex zaktualizował lokalne wyszukiwanie na Białorusi

Yandex zaktualizował formułę rankingu dla wyszukiwania w białoruskim internecie. Teraz wyszukiwarka bierze pod uwagę ilość czasu, który białoruscy użytkownicy spędzają na lokalnych stronach, na które przechodzą z Yandex.by.

Dzięki takiej aktualizacji algorytmu, Yandex będzie mógł wyświetlać na wyższych pozycjach strony z informacjami, przydatnymi właśnie dla Białorusinów.

Nowy algorytm dotknął tak zwane „krajowe” zapytania, odpowiedzi na które zależą nie od dokładnej lokalizacji lub miejscowości, a od regionu użytkownika. Na przykład, zapytania o aktach ustawodawczych lub programu szkolnego na rok. W nowym rankingu wyszukiwarka daje większą wagę regionalnym stronom, gdzie białoruscy użytkownicy dłużej się zatrzymują. W ten sposób, na zapytanie [kodeks pracy] w języku rosyjskim mieszkańcy Białorusi w pierwszej kolejności zobaczą lokalne serwisy o prawie pracy Białorusi.

„Nauczyliśmy wyszukiwarkę dokładniej określać, które strony internetowe są przydatne dla Białorusinów — powiedziała Elena Bubnova, menadżer wyszukiwarki na Białorusi. — Dla systemu trudno jest sklasyfikować białoruskie strony, gdyż teksty na nich są często tylko rosyjskojęzyczne, przy czym mogą być użyte rosyjskie nazwy miast i ruble, bo nazwy walut w Rosji i na Białorusi są takie same. Aby prawidłowo określić „obywatelstwo” witryny, wyszukiwarce trzeba mieć więcej sygnałów o jego trafności wg białoruskich zapytań — m.in. uwzględniamy informację o czasie trwania wizyt lokalnych użytkowników.”

Dwa lata temu Yandex na Białorusi nauczył się odpowiadać na geograficznie zależne zapytania, które odnoszą się do aktualnej lokalizacji użytkownika.

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi:

Subskrybuj mój kanał na YouTube 😉Co tydzień publikuję nowe wideo o marketingu w Runecie.