KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

Yandex walczy za granicą z Microsoft Bing

Yandex kontynuuje rozwój swoich usług za granicą. Tym razem wyszukiwarka otwiera międzynarodowym start-upom dostęp do wyszukiwania według globalnego Internetu. Serwis z podstawowym wyszukiwaniem Yandex w globalnym Internecie zostanie przedstawiony twórcom start-upów w postaci bezpłatnego i otwartego API. Na jego podstawie firmy mogą tworzyć własne aplikacje. The Wall Street Journal informuje powołując się na dyrektora generalnego Yandex Arkadia Wołoża: «Zdecydowaliśmy się otworzyć indeks, aby zobaczyć, co inni mogliby z nim zrobić».

Amerykańska wyszukiwarka Blekko rezygnując z wyszukiwania Microsoft Bing, staje się pierwszym, kto uzyska dostęp do API Yandex.

«Firma ta jest związana z technologiami wyszukiwania, ma ona swoje własne algorytmy. Wcześniej używali Bing, a teraz przerzucili się na nas» – powiedział Arkadij Wołoż.

Przypomnijmy, że celem startupu Blekko, który powstał w 2007 roku, jest wyszukiwanie bez spamu i według jakościowych zasobów. Wiadomo, że «Yandex» zainwestował 15 milionów dolarów w spółkę Blekko w 2011 roku.

W 2010 r. «Yandex» otworzył w wersji alpha wyszukiwanie według światowego internetu na odrębnej stronie – yandex.com z planami z czasem zwiększyć kompletność wyszukiwania. Do tego momentu wyszukiwarka indeksowała zagraniczne strony i dodawała je do wyników wyszukiwania w ciągu dwóch lat.

We wrześniu 2012 roku Yandex obchodził pierwsze urodziny swojej witryny w Turcji. A w listopadzie 2011 na bazie Yandex zaczęło działać wyszukiwanie wideo na największym informacyjnym portalu w Czechach – Seznam. Należy pamiętać, że w konkursie oprócz Yandex swoje oferty prezentowały firmy Microsoft i AOL.

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: