KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

Yandex w ciągu roku zajął 2% rynku wyszukiwania w Turcji

Na dzień dzisiejszy Yandex posiada około 2% rynku wyszukiwania w Turcji. Tę liczbę przedstawił Ilya Segalovich na konferencji DLD 2013, która odbyła się w Monachium pod koniec stycznia. Dyrektor techniczny Yandex uważa, że jest to dobry wynik dla jednego roku obecności wyszukiwarki w kraju.

Podejmując decyzję o wejściu do rynku tureckiego, Yandex rozważał możliwości i badał te kraje, gdzie Google zajmuje bardzo dużą część. Rosyjska wyszukiwarka chciała zaproponować alternatywę, która mogłaby konkurować na podstawie zestawu usług i jakości wyszukiwania, aby coś zmienić na rynku. «My zaczęliśmy od Turcji – kraju, pełnego energii, z szybko rozwijającą się gospodarką i internetem, trochę w tym przypomnającym Rosję. Tam naprawdę brakuje wielu usług, dlatego wiedzieliśmy, że możemy zrobić wiele pożytecznego dla tureckich użytkowników» – powiedział Ilya Segalovich.

Yandex zajął 2% tureckiego runku wyszukiwania
Odpowiadając na pytanie o tym, czy firma będzie wchodzić na nowe rynki, w tym do Indii i krajów azjatyckich, Ilya Segalovich odpowiedział tak: «Nasza strategia polega na tym, aby wchodzić jednocześnie do jednego kraju. Chcemy być maksymalnie skoncentrowani na rynku, do którego weszliśmy, na ile to możliwe». Dodał również, że każdy kraj ma swoje potrzeby, które należy uważnie badać, i że w Yandex nie chce się rozpylać: «nie chcemy się rozpowszechniać we wszystkie strony. Nie mamy na to środków. Chcemy być bardziej konkretni».

Przypomnę, że Yandex otworzył biuro w Turcji i uruchomił wyszukiwanie w języku tureckim Yandex.com.tr we wrześniu 2011 roku. A w lipcu 2012 szef przedstawicielstwa Yandex w Turcji Mehmet Ali Yalçındağ poinformował o tym, że rosyjska wyszukiwarka gotowa konkurować z Google, który posiada niemal 100% tureckiego rynku wyszukiwania:

SPRAWDŹ:   Twarzą w twarz: analiza porównawcza wyszukiwarek Yandex i Google w Turcji

«Jeśli Google obróci się i spojrzy wstecz, zobaczy przyjaznego, ale szybko goniącego go Yandexa. Nawet jeśli nie będziemy wkładać wysiłku w promocję naszych produktów, uważam, że za trzy-pięć lat zajmiemy od 15 do 20% rynku».

W tym samym roku Mehmet Ali Yalçındağ w wywiadzie dla zachodnich mediów wyraził przekonanie, że Yandex łatwo wywalczy u Google 30% rynku wyszukiwania w Turcji, a zdarzy się to za 3-5 lat.

searchengines.ru

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: