KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

Yandex tworzy internetową giełdę usług konsumpcyjnych

Za wzorzec przyjęto już istniejący serwis internetowy zamówienia taksówek.

_MG_8012

Yandex, jeden z liderów Runeta, przygotowuje się do uruchomienia serwisu internetowego i aplikacji mobilnej, które pozwolą znaleźć wykonawcę różnego rodzaju usług. Według danych gazety „Izwestia”, chodzi między innym o przesyłki kurierskie i drobne naprawy domowe. Yandex natomiast wstrzymuje się od komentarzy.

W nowym serwisie użytkownik będzie mógł zamieścić ogłoszenie, czyli złożyć zamówienie na realizację usługi, a Yandex zaproponuje swoim partnerom kontraktowym jej wypełnienie. Wiadomo już,  że Yandex zaczął aktywne poszukiwania partnerów dla planowanego projektu na rynku usług. Po trzech miesiącach pracy, biorąc pod uwagę statystykę i pierwsze wyniki pracy, portal będzie miał podstawy by negocjować wysokość swoich prowizji. Zamówienia będą realizowane nie tylko przez firmy, taką możliwość będą mieli również osoby fizyczne.

Według danych gazety „Izwestia”, Yandex planuje podpisać umowę z firmą YouDo, która już od dwóch lat rozwija podobny serwis na terytorium Moskwy i w Sankt Petersburgu. Użytkownik zamieszcza na stronie internetowej YouDo ogłoszenie, opisujące jego potrzeby i prace do wykonania. To może być dostarczenie przesyłki, remont TV, telefonu, montaż mebli lub sprzątanie mieszkania. Zamawiający podaje kwotę, która może zapłacić za wykonanie usługi lub ogłasza przetarg i wybiera wykonawcę według najniższej oferowanej ceny. Zamówienie jest opłacane za pomocą strony YouDo, przy czym prowizja YouDo wynosi 15% od kwoty.

Współzałożyciel YouDo Denis Kutergin powiedział, że negocjacje z Yandexem już trwają. Według niego, YouDo będzie głównym partnerem startowym po tym, jak udostępni Yandexowi swoją kliencką bazę w 7 tysięcy wykonawców.

SPRAWDŹ:   Pracownik Yandexa próbował sprzedać algorytmy wyszukiwarki i założyć startup. Dostał 2 lata w zawieszeniu

Według kierownika wykonawczego funduszu inwestycyjnego ABRT Andrzeja Gerszfelda, Yandex idzie w stronę rynków miliardowych: „Jest technologia, pozwalająca ułatwić połączenie pomiędzy zamawiającym a wykonawcą. Yandex postanowił skorzystać z możliwości i zając kolejny wolny obszar w internecie. Dla użytkowników internetu jest łatwiej znaleźć wykonawcę przez internet, niż na tablicy ogłoszeń lub w gazecie.”

Na podstawie podobnego modelu biznesowego działa inny serwis Yandexa – internetowe zamówienie taksówek. Według danych gazety „Izwestia”, prowizja Yandexa w 2013 roku wyniosła 4,2 mln dolarów, i to tylko w samej Moskwie.

Według Kirilla Anoszina, kierownika projektu freelance.ru, Yandex będzie konsekwentnie zajmował i rozwijał różne segmenty usług: „Najpierw będą się orientowali na obszary, które, ich zdaniem, mają największy popyt. Firma skupi się na nich i będzie inwestowała w rozwój. Jednak jeżeli chodzi o rynek freelancerów, to Yandex nie ma szans na jego przejęcie”.

Źródło: http://izvestia.ru/

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: