KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

Yandex robi spersonalizowane wyniki wyszukiwania

Dziś w Moskwie odbyła się konferencja prasowa, na której Yandex przedstawił nową platformę wyszukiwania – Kaliningrad.

Kaliningrad – to nowy sposób mierzenia relewantności. Teraz dla każdego użytkownika będzie jego własna formuła relewantności i jego wyniki wyszukiwania.

Dla Yandexa użytkownik – to jego sesja wyszukiwania. Jak zrobić dla niego osobisty produkt? Yandex wie, że 30% wyszukiwania – to wyszukiwanie znajomych stron. Użytkownicy częściej wybierają w wynikach już znane im strony.

Do utworzenia osobistego wyszukiwania Yandex szedł powoli. W zeszłym roku została uruchomiona platforma Reykjaviku, uwzględniająca językowe preferencje użytkownika. Następnie pojawiły się kilka produktów, które częściowo personalizowały wskazówki. W taki sposób Yandex zaczął dodawać do wskazówek poprzednie zapytania użytkownika i strony, na które on często wchodzi. Wszystkie te produkty są częścią wyszukiwania spersonalizowanego i, oczywiście, weszły one do platformy Kaliningrad.

Co to jest spersonalizowany ranking?

Dla każdego zapytania istnieje jeszcze około 10 opcji wyników wyszukiwania. Yandex odchodzi od segmentowania, nie dzieli użytkowników na grupy, a zaczyna liczyć indywidualną trafność wyników dla każdej osoby.

Jeśli człowiek cały czas interesuje się siecią Vkontakte, to po zapytaniu [avatary] wybiera go raczej dla Vkontakte, więc avatarki trzeba mu pokazać od razu na pierwszym miejscu właśnie dla tej sieci społecznej.

Teraz, jeśli użytkownik aktywnie poszukuje w Yandex, 75% zapytań będzie się zmieniać według zawartości i porządku wyników. Na życzenie spersonalizowane wyszukiwanie można wyłączyć.

SPRAWDŹ:   Sędzia: "Yandex nie wprowadza użytkowników w błąd swoim sloganem"

Platforma działa u wszystkich, dla których zebrano wystarczająca ilość informacji, działa mechanizm adaptacyjny, który jest używany gdy informacje się pojawiają. Formuła oblicza się raz na dobę, około 10 wniosków i 20 kliknięć w wynikach wyszukiwania wystarczy, aby zacząć otrzymywać spersonalizowane wyniki.

Jeśli dwie osoby korzystają z jednego komputera – w większości przypadków to nie przeszkadza systemu wyszukiwania wyświetlać dla każdej osoby ich własne wyniki. Ludzie zadają różne zapytania, na podstawie których gromadzi się różna historia. Personalizacja działa dobrze na typowe zapytania. Właśnie dlatego każdy będzie miał swój zestaw danych, nawet jeśli za tym zestawem danych stoją dwie różne osoby na jednym komputerze.

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: