KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

Yandex przedstawił skrypt antywirusowy Manul

Yandex świetnie wykrywa złośliwe oprogramowanie na stronach internetowych. Współpracując w tym zakresie m.in. z Kaspersky Lab, często wyłapuje wirusy lepiej od Googla.

W piątek Yandex przedstawił nowy skrypt antywirusowy dla stron internetowych pod nazwą Manul (http://yandex.com/promo/manul). Narzędzie jest wynikiem współpracy zespołu bezpiecznego wyszukiwania Yandex i firmy „Revisium”, znanej w Runecie z darmowego skryptu do wykrywania złośliwego oprogramowania na stronach internetowych. Nowość ma na celu pomóc webmasterom uniknąć spadku ruchu na stronie z powodu wirusów.

Narzędzie zbiera informację o stronie, którą webmaster może przeanalizować samodzielnie, ładując raport w formie pliku XML do analizatora, lub wysłać raport do specjalisty. Manul jest łatwy w instalacji, nie wymaga dostępu do poufnych danych. Wszystkie działania z plikami kontroluje i potwierdza właściciel strony internetowej.

Informacje o możliwościach skryptu właściciele stron internetowych będą otrzymywać wraz z obwieszczeniem o wirusach, które wysyła serwis Yandex.Webmaster.

Jednym z głównych problemów, z którym borykają się właściciele zainfekowanych stron internetowych, – poszukiwanie źródła infekcji po stronie serwera. Korzystanie z oprogramowania antywirusowego Manul pomaga znaleźć źródło, wyeliminować infekcję i nie stracić ruch. Po zakończeniu pracy należy usunąć z serwera folder z programem antywirusowym, lub klikając „Delete” w panelu Manuli.

Do uruchomienia konieczne jest spełnienie pewnych warunków: wersja PHP nie niżej 5.2 i posiadanie w niej modułów ZipArchive, DOM i XML. Również dla Manuli konieczny jest dostęp do odczytu do katalogu głównego i zapisu do katalogu manul/tmp.

Manul to projekt open source opublikowany na GitHub. Programiści mogą brać udział w jego rozwoju, dodać nowe funkcje lub dostosować kod źródłowy pod własne potrzeby.

SPRAWDŹ:   Yandex podnosi poprzeczkę dla stron internetowych, wchodzących w skład sieci partnerskiej

Yandex codziennie zaznacza kilka tysięcy stron jako zainfekowane, wyświetlając użytkownikom ponad 8 milionów ostrzeżeń o tym, że strona na którą chcą przejść może zaszkodzić ich urządzeniu.

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: