KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

Yandex przedstawił przeglądarkę przyszłości. Bez zbędnych elementów. Z inteligentnym wyszukiwaniem.

Na konferencji prasowej 27 listopada Yandex przedstawił „przeglądarkę przyszłości”. Wersja alfa nowego Yandex.Browser dostępna jest dla systemów Windows i Mac.

W nowej przeglądarce strona internetowa zajmuje całe okno, a przeglądarka jest niewidoczna, z przezroczystym interfejsem. W ten sposób zaciera się granica między stroną a jej zawartością. „Przeglądarka musi stać się drugim pulpitem”, – mówią w Yandexie.

Gdy w Yandexie robiliśmy pierwszą wersję Yandex.Browser, postanowiliśmy nie odbiegać od kanonów i stworzyć „normalną” przeglądarkę. Ale teraz nadszedł czas to zmienić: chcemy zrobić przeglądarkę, która pomoże cieszyć się internetem – mówi dyrektor artystyczny Yandex.Browser Konstantin Gorski.

Tak wygląda strona wyszukiwarki w nowym Yandex.Browser:

Nowy Yandex.Browser - strona wyszukiwarki

Zakładki w nowym Yandex.Browser znajdują się w dolnej części ekranu. „Zdecydowaliśmy się umieścić je tam, bo przeglądarka stała się dla użytkowników drugim pulpitem. Zamiast softu z odtwarzaczem ludzie otwierają strony internetowe z muzyką, a zamiast komunikatorów internetowych rozmawiają na portalach społecznościowych. Razem strony internetowe stały się samowystarczalne, to dlaczego nie umieścić zakładki tam, gdzie użytkownicy Windows i OS X przyzwyczaili się widzieć listę uruchomionych programów?”

Każda zakładka jest zaznaczona kolorem witryny, która w niej jest otwarta. Na przykład, zakładka z Twitterem będzie niebieska, a zakładka Facebooka – granatowa. Zakładki ze stronami z tej samej witryny nowy Yandex.Browser łączy w grupy. Ułatwi to pracę użytkowników, którzy są przyzwyczajeni do otwierania wielu stron jednocześnie.

Drugą cechą przeglądarki jest inteligentne wyszukiwanie. Na zapytanie „co puszczają w kinie” (na razie tylko po rosyjsku) przeglądarka wyświetla odpowiedź jeszcze przed naciśnięciem „enter”. A na zapytanie „imax” w podpowiedzi od razu pojawia się mapa, na której widnieje najbliższe kino. Na ogólne i jednowyrazowe zapytania mogą być wyświetlone odpowiedzi z Wikipedii, zdjęcia lub średnia cena towaru.

SPRAWDŹ:   Yandex.Market, czyli rosyjska alternatywa Google Shopping, wprowadza model CPA

Inteligentne wyszukiwanie w Yandex.Browser

W przyszłych wersjach przeglądarki będzie można sprawdzić szczegóły o danym obiekcie bez opuszczania strony, na której ten obiekt spotkaliśmy. Tutaj, na przykład, przeglądarka podpowiada, gdzie znajduje się najbliższe kino, nazwę którego zaznaczyliśmy w swojej skrzynce pocztowej:

Yandex Browser podpowiada szczegóły o wybranym obiekcie w tekście

Liczba użytkowników Yandex.Browser’a po dwóch latach po uruchomieniu wynosi 21 mln dla desktopowej wersji i 6 milionów na urządzeniach mobilnych. Według statystyk spółki, przeglądarka Yandexa posiada udziałów w 7 procent widzów Runetu, a zdaniem kierownika projektu Romana Iwanowa, wkrótce może zająć drugie miejsce – po Google Chrome z 26,8 proc. Wśród tylko desktopowych przeglądarek udział Yandexa to 12%, wśród mobilnych – 7%.

Sciągnąć najnowszą wersję przeglądarki Yandex.Browser można na stronie https://browser.yandex.com/future/.

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: