KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

Yandex.Money — jak stworzyć portfel, jak doładować konto w Yandex

W tym artykule chciałbym przedstawić jeden z najpopularniejszych w Rosji systemów przelewów elektronicznych — Yandex.Money („Яндекс.Деньги” — po rosyjsku nazwa brzmi „Yandex.Dengi”). Dowiesz się, jak przebiega rejestracja w systemie, jak doładować konto, jak robić przelewy innym użytkownikom w systemu Yandex.Money, jak zweryfikować konto Yandex.Money.

Yandex.Money logoYandex.Money jest głównym konkurentem WebMoney na rosyjskim rynku płatności elektronicznych i cieszy się dość dużą popularnością wśród użytkowników rosyjskiego internetu. Hacking konta Yandex.Money jest o wiele rzadziej spotykany, niż np. włamanie się do portfela WebMoney. To jest jedna z przyczyn, dlaczego Yandex.Money stał się bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem rozliczeń internetowych dla wielu internautów.Strona Yandex.Money

Rejestracja

Aby rozpocząć rejestrację, wejdź na stronę http://money.yandex.ru. Jeżeli masz stronę w języku rosyjskim, zmienić język możesz na dole po prawej stronie, klikając we flagę:

Kliknij Open a Wallet. Aby zarejestrować się w Yandex.Money musisz albo założyć konto email na Yandexie (tak samo, jak w każdym serwisie Google potrzebujesz konta Gmail), albo możesz zalogować się za pomocą konta w sieci społecznościowej:Yandex.Money - rejestracja za pomocą FacebookJeśli wolisz założyć sobie konto pocztowe na Yandexie, to należy wprowadzić dane w formularzu. Jeśli masz już konto pocztowe Yandexa, naciśnij I already have an account i wpisz login i hasło do niego. Następnie trzeba wpisać poprawny numer telefonu, gdyż na niego przyjdzie kod weryfikacji.

Natychmiast po wysłaniu formularza twoje konto zostanie utworzone i zostaniesz przeniesiony na ekran główny Yandex.Money:Yandex.Money - główny ekran serwisu

Status portmonetki i ograniczenia w płatnościach

W Yandex.Money użytkownik może mieć trzy statusy swojego konta — anonimowe, sprawdzone (dostępne tylko dla obywateli Rosji) i zidentyfikowane. Od razu po rejestracji masz anonimowy status, który pozwala ci tylko doładować swoje konto, a następnie wydać te pieniądze, na przykład, w sklepie internetowym, który przyjmuje Yandex.Money. Ale nie można przyjmować przelewów od innych użytkowników YM, lub wysyłać pieniądze do nich.

SPRAWDŹ:   Pracownik Yandexa próbował sprzedać algorytmy wyszukiwarki i założyć startup. Dostał 2 lata w zawieszeniu
 Aby uzyskać możliwość przelewów do innych użytkowników, musisz przejść proces identyfikacji.  Poza tym zwiększysz również limit na doładowanie konta za pomocą przelewu bankowego (do 200 000 RUB), limit płatności w sklepach internetowych (do 250 000 RUB) i limity na przelewu do innych użytkowników Yandex.Money (do 400 000 RUB).

Identyfikacja w Yandex.Money

Identyfikacja konta

Niestety, póki co dla obywateli Polski najbardziej wygodnym sposobem identyfikacji jest wysyłanie dokumentów do biura Yandexa w Moskwie. Aktualną listę dokumentów znajdziesz tutaj.

Powiem tylko, że nie jest to takie trudne, jak się wydaje. Co masz zrobić:

  • wypełnić i wydrukować krótką ankietę https://money.yandex.ru/i/forms/eng_identification_application.pdf
  • znaleźć polsko-rosyjskiego tłumacza, zrobić tłumaczenie paszportu (strona ze zdjęciem i podpisem oraz strona z danymi o zameldowaniu)
  • zrobić poświadczenie notarialne tłumaczenia paszportu
  • wysłać ankietę oraz poświadczone tłumaczenie na adres podany tutaj.

Doładowanie Yandex.Money

Doładowanie z Polski w tej chwili jest możliwe tylko na trzy sposoby:

  • otrzymanie przelewu od innego użytkownika Yandex.Money,
  • wymiana innych pieniędzy elektornicznych, np. Paypal, poprzez online-kantory, które można znaleźć na BestChange.com.
  • przelewem bankowym.

Ostatni raz o podpięciu kart polskich banków rozmawiałem z supportem Yandexa w czerwcu 2016 r., i do tej pory wprowadzenie takiej możliwości nie planują.

Aby doładować swoje konto przelewem bankowym, musisz zrobić przelew na konto Yandexa w Rosji. Aktualne dane do przelewu znajdziesz tutaj (jeśli masz polski interfejs, można zmienić język na dole po prawej stronie, klikając we flagę). Pamiętaj, że bank za przelew zagraniczny pobiera prowizję. Na przykład w przypadku Raiffeisen Bank wynosi ona 75 zł.

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: