KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

Yandex.Metrika zaczęła wycinać frazy longtailowe

Yandex zaczął filtrować zapytania z wyszukiwarki w swoim narzędziu analitycznym Yandex.Metrika. Teraz w raportach będą wyświetlane tylko takie zapytania, na które w danym okresie strona uzyskała co najmniej dziesięć unikalnych przejść z wyszukiwarki.
Po ogłoszeniu tych zmian, wielu użytkowników stwierdziło, że w Metryce od teraz nie będzie możliwości uzyskania informacji o frazach o niskiej częstotliwości (tzw. long tail). Specjaliści Yandex twierdzą jednak, i na swoim blogu próbują wyjaśnić jak to będzie działać:

1. Jeśli zapytanie jest ma niską częstotliwość wyszukiwania, zawsze jest możliwość zwiększyć okres, o który opiera się raport. Załóżmy, że fraza jest używana przez użytkowników średnio jeden raz dziennie i dlatego nie wyświetla się w raporcie dziennym. Ale jeśli otworzyć raport za dwa tygodnie, fraza będzie się wyświetlała. Jeśli zbudować raport za kilka miesięcy, to dostanie jeszcze więcej fraz.

2. Jeśli nawet przy większym przedziale zapytanie nie trafia do raportu, to częstotliwość jej stosowania przez użytkowników jest tak mała, że nie jest statystycznie istotnym wynikiem. Nie warto liczyć na to, że ta fraza będzie w dalszym ciągu aktywnie sprowadzać odwiedzających, i używać ją, na przykład, do kierowania kampanii reklamowych.

3. Ograniczenie wyświetlenia wierszy z frazami kluczowymi dotyczy tylko takich raportów Metryki, w których możliwa jest segmentacja (z jej pomocą potencjalnie można wyszczególniać dane do poziomu indywidualnych osób odwiedzających stronę). Takie raporty teraz są tylko w nowej Metryce 2.0. Raporty, w których nie ma segmentacji, pozostają bez zmian. Oznacza to, że w standardowym raporcie wyszukiwanych fraz, który teraz jest wyświetlany w bieżącej wersji Metryki, nic się nie zmieni — nadal będzie wyświetlać wszystkie zapytania.

SPRAWDŹ:   Reklamy Yandex.Direct zaczęły wyświetlać się w wynikach wyszukiwania Mail.Ru

4. Ograniczenie to nie odnosi się do wyszukiwanych fraz, które są wykorzystywane w kampaniach Yandex.Direct. Te frazy będą nadal wyświetlane we wszystkich raportach.

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: