KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

E-Commerce

Yandex.Market zagrożony blokadą przez stowarzyszenie sklepów internetowych

Handlowe stowarzyszenie sklepów internetowych (ros. AKИT) zaproponowało blokować strony za reklamę „szarych” towarów (towary naruszające prawa własności intelektualnej). O tym czytamy w rezolucji stowarzyszenia, jednak dokument nie jest jeszcze zatwierdzony. On zostanie rozpatrzony na posiedzeniu stowarzyszenia, po czym będzie przekazany ustawodawczym i wykonawczym organom władzy.

70387D8353854226859D0A41FCF71497

Zgodnie z dokumentem, stowarzyszenie chce zakazać w internecie reklamy towarów, które są rozpowszechniane bez zgody posiadaczy praw autorskich. Kary mają obejmować nie tylko reklamodawców, czyli sklepy internetowe, które sprzedają towary importowane do Rosji bez zgody posiadaczy praw autorskich, ale i platformy reklamowe.

Oznacza to, że inicjatywa ustawodawcza jest skierowana przeciwko agregatorom sklepów internetowych, takich jak Yandex.Market i Google Shopping.

Stowarzyszenie proponuje również blokować strony internetowe za nielegalne wykorzystywanie znaków towarowych. Ponadto, członkowie stowarzyszenia uważają, że należy skończyć proces delegowania domen internetowych, które dopuszczają się takich naruszeń. 11 kwietnia z podobną inicjatywą wystąpiło Stowarzyszenie firm wolnego rynku (ros. АКОРТ). Ono zaproponowało pociągnąć Yandex do odpowiedzialności za sprzedaż „szarych” towarów. Inicjatywę poparł założyciel firmy „M.Video” Aleksander Tynkowan. Jego zdaniem, Yandex.Market manipuluje rynkowymi cenami za pomocą sprzedaży „podrabianych produktów”. Yandex twierdzi, że takie roszczenia są bezpodstawne. Firma nie wyklucza, że złoży pozew o ochronę reputacji.

1381662575_akort

Handlowe stowarzyszenie sklepów internetowych obejmuje takie firmy jak „M.Video”, „Eldorado”, MediaMarkt, „Sviaznoj”, „Detskij mir”, „Sportmaster”, E5.ru i Ebay.

Jesienią 2013 roku rosyjska federalna służba celna zaproponowała ograniczenie bezcłowego wwozu towarów z zagranicznych sklepów internetowych. Sporo przedstawicieli branży internetowej uważa, że autorami pomysłu o wprowadzeniu cła na zagraniczne przesyłki są członkowie handlowego stowarzyszenia sklepów internetowych. W ten sposób oni próbują ograniczyć import „szarych” towarów do Rosji.

Źródło: http://therunet.com/

SPRAWDŹ:   Alibaba i Mail.ru łączą się, aby stworzyć w Rosji ecommerce warty $2 mld

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: