KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

E-Commerce

Przewodnik po Yandex.Market dla sklepów internetowych

Yandex.Market (http://market.yandex.ru/) jest obecnie jednym z najpopularniejszych w Rosji marketplace’ów, który pozwala użytkownikom znaleźć potrzebny towar, porównywać ceny w sklepach, cechy towaru od innych producentów, sprawdzić opinie o sklepie, a następnie zdecydować się na zakup w nim. Z Yandex.Marketem współpracują zarówno małe, jak i duże sklepy stacjonarne i internetowe. Warto zwrócić szczególną uwagę na ten serwis, jeśli zajmujesz się sprzedażą detaliczną i chcesz rozszerzyć działalność na terytorium Rosji.

Yandex.Market. Rosyjski marketplace

Yandex.Market w liczbach (dane z listopada 2016 r.):

 •         20 tys. podłączonych sklepów
 •         123 mln pozycji towarowych
 •         2500 kategorii towarów
 •         20 mln rosyjskich użytkowników miesięcznie

Kategorie, które cieszą się największą popularnością wśród użytkowników, to elektronika, telefony, aparaty fotograficzne i komputery. Nieco mniej — AGD, odzież i kosmetyki. W zależności od pory roku obserwuje się popyt na artykuły sportowe i opony samochodowe.

Jak działa Yandex.Market?

Sposób działania Yandex.Marketa jest bardzo prosty. Po zarejestrowaniu się na tej platformie masz możliwość umieszczenia swoich produktów (szczegóły poniżej) ze szczegółowym opisem i parametrami. Następnie produkty są automatycznie kategoryzowane w zależności od parametrów i cech.

Użytkownicy, którzy wybrali twój towar, przechodzą bezpośrednio do strony internetowej sklepu lub do mapy, która zawiera dane o twoim sklepie. Działa to w przypadku sklepów stacjonarnych, które nie realizują dostawy towarów, ale dają możliwość odbioru osobistego.

Natomiast jeśli twój sklep bierze udział w programie „Zakupy na Markecie”, użytkownik ma możliwość złożenia zamówienia i opłaty bezpośrednio na Markecie, bez konieczności przechodzenia do twojej strony internetowej.

Jakie sklepy mogą dołączyć do Yandex.Market?

Zarówno sklepy internetowe realizujące dostawę towarów, jak i sklepy stacjonarne bez dostawy, ale z punktami odbioru osobistego. Jeżeli sklep nie przyjmuje zamówień za pośrednictwem strony i nie realizuje dostaw, dane kontaktowe sklepu zostaną wyświetlone na mapie Yandex.Marketa.

SPRAWDŹ:   Zagraniczne sklepy internetowe odciągają uwagę Rosjan od sklepów stacjonarnych

Sklepy internetowe muszą spełniać następujące warunki:

 • Strona powinna działać stabilnie
 • Na stronie powinna być dostępna informacja prawna i kontaktowa sklepu
 • Aktualne informacje o cenach i dostępności towarów na magazynie
 • Podanie sposobów płatności i kosztów dostawy
 • Wymagana jest oddzielna strona dla każdego towaru i możliwość złożenia zamówienia przez koszyk lub telefonicznie

Jak dodać swój sklep do Yandex.Marketa?

Aby umieścić swoje towary na Yandex.Markecie należy:

 1. Sporządzić tak zwany feed towarowy, czyli plik zawierający nazwy, opisy, parametry i ceny wszystkich towarów w twoim sklepie internetowym. Plik należy stworzyć w jednym z dozwolonych formatów (YML, CSV, XLS) oraz zgodnie z wymaganiami opisanymi tutaj.
 2. Zarejestrować sklep w panelu Yandex.Market.
 3. Załadować i sprawdzić feed towarowy.
 4. Skonfigurować parametry umieszczenia, a w przypadku sklepu internetowego, skonfigurować sposoby wysyłki lub odbioru osobistego.
 5. Przejść moderację.

Dla niektórych CMS istnieją gotowe moduły do podłączenia sklepu z Yandex.Marketem: OpenCartPrestaShopMagento i inne.

Asortyment towarów jest automatycznie aktualizowany co około dwie godziny. Aktualizacja odbywa się za pomocą robota – on pobiera plik towarowy korzystając z linka podanego podczas rejestracji i publikuje zaktualizowaną listę produktów i cen.

Jakie są modele rozliczeń za umieszczenie towarów w Yandex.Markecie?

Dla sklepów internetowych istnieje dwa modele rozliczeń:

 1. Model CPC (cost per click). Opłata jest pobierana za przejście użytkownika do strony sklepu lub do strony z mapą z danymi kontaktowymi sklepu.
 2. Model CPA (cost per action). Prowizja za zamówienie bezpośrednio na Yandex.Markecie – 2% od wartości towaru.

Zawsze możesz zmienić koszt kliknięcia (CPC). Im większy jest CPC, tym lepszą pozycję zajmują towary w stosunku do konkurentów — towar jest bardziej widoczny i częściej się pojawia w odpowiedzi na zapytania użytkowników.

Efekty tej reklamy zalecam monitorować za pomocą Yandex.Metriki. To pomaga ocenić skuteczność umieszczenia towarów na Markecie, obliczyć średni koszt pozyskania jednego klienta i inne cenne informacje. Na podstawie tych danych można podejmować decyzje o wysokości środków przeznaczonych na umieszczenie towarów na Yandex.Markecie.

SPRAWDŹ:   Zimna wojna pomiędzy Rosją a Stanami Zjednoczonymi zagraża IT-biznesu

Ranking sklepu i opinie klientów

Twoi klienci mogą zostawić szczegółową opinię na temat zakupionego produktu. W swoim komentarzu klient może także opisać proces dostawy, jakość obsługi i inne istotne szczegóły. Właściciel sklepu może komentować wszystkie opinie. Służba kontroli jakości Yandexa na podstawie opinii i własnych testów określa ranking sklepu (od 1 do 5 gwiazdek). To pomaga klientom uniknąć zakupu od nieuczciwego i niepoważnego sprzedawcy, a sklep w ten sposób może zwrócić uwagę na swój serwis i obsługę.

Często kupujący może wybrać sklep z rankingiem 4-5 gwiazdek, mimo że sklep o słabszym rankingu oferuje niższą cenę:

Wymagania Yandex.Marketu wobec swoich partnerów są dość rygorystyczne. Na rynku istnieją freelancerzy, którzy zajmują się napisaniem sztucznych opinii. Cena jednej pozytywnej opinii o może wahać się od 100 do 600 rubli. Warto jednak pamiętać, że moderator zawsze może poprosić takich „klientów” o skan paragonu potwierdzającego zakup. I jeżeli okaże się, że opinie są sztuczne, to może spowodować całkowite odłączenie sklepu od platformy Yandex.Market. Lepiej więc poprawić swój serwis na „piątkę” i pozyskiwać takie opinie od zadowolonych klientów w uczciwy sposób.

Służba kontroli jakości Yandex.Marketa regularnie bada jakość obsługi sklepów. Jest to jeden z powodów, dlaczego użytkownicy ufają serwisowi.

Podsumowanie

W Rosji Yandex.Market zdobył zaufanie wielu konsumentów i sprzedawców. Niektórzy jednak oskarżają go o podwójne standardy: wybrednych kontrolach i punktach karnych dla małych sklepów, a jednocześnie uprzywilejowanym stosunku do dużych sieci handlowych i starych sklepów internetowych.

Jedno można powiedzieć na pewno: jakościowe towary, właściwe zarządzanie feedem towarowym i doskonały serwis pomogą wypromować sklep na każdej platformie, również na Yandex.Markecie. Mam nadzieję, że Yandex.Market stanie się dla ciebie jeszcze jednym źródłem zysków, a twój sklep zostanie słusznie oceniony na 5!

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: