KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

Yandex.Market, czyli rosyjska alternatywa Google Shopping, wprowadza model CPA

Yandex.Market zaoferował sklepom internetowym nowy model umieszczenia reklam towarów — z opłatą za akcję (CPA). Teraz użytkownicy będą mogli dokonać zakupu bezpośrednio na Yandex.Market, a sklepy – zapłacić serwisowi za otrzymane zamówienie. Nowy model zacznie działać pod koniec roku, a podłączać się do niej można już dziś.

Za otrzymane zamówienie na Markecie sklep internetowy zapłaci prowizję w wysokości 1% od wartości zamówienia, niezależnie od typu towarów. Jak wyjaśnili przedstawiciele Yandexa, w przyszłości system będzie bardziej elastyczny i przyjmie formę aukcji, w której firmy będą mogli zwiększać procent prowizji, aby skuteczniej walczyć o klienta.

Przedstawiciele Yandex.Market są pewni, że „rozliczenie CPA powinno zmniejszyć odległość między wyborem towaru a zakupem„. W rzeczywistości Yandex.Market póki co nie realizuje płatności. Dlatego, jeśli kupujący chce zapłacić za towar bezpośrednio w momencie złożenia zamówienia, to przeprowadzić płatności na stronie Yandexa on nie może. Zamiast tego, kupującemu wyświetla się numer zamówienia w sklepie (lub więcej numerów, jeżeli towary są z różnych sklepów), i płatność za towary w całości spoczywa na nabywcy, co, oczywiście, trochę rujnuje «experience». Na szczęście 85% zamówień, według oceny przedstawicieli Yandex, opłaca się gotówką kurierowi. Ponadto, Market i Yandex.Money właśnie opracowują rozwiązanie do przyjęcia płatności bezpośrednio na stronie CPA-zamówienia.

Oprócz opłaty za akcję, Yandex oczywiście otrzyma szczegółowe informacje o klientach sklepów internetowych, o skuteczności i konwersji. Ta informacja ułatwi proces dla kupujących – będzie można, jak w PayPalu wpisać adres dostawy jeden raz, a potem tylko wybrać go z listy. Ale oprócz tego, w przyszłości możliwa będzie realizacja systemu, gdy klient składa zamówienie w Markecie bez odniesienia do sklepu, a sklepy ścigają się na aukcji za anonimowe zamówienie, i tylko zwycięzca otrzymuje adres do wysyłki towaru, natomiast informacje o płatnościach w ogóle nie otrzymuje.

SPRAWDŹ:   [Raport] Social Commerce w Rosji. Jak rosyjskie firmy sprzedają poprzez social media i messengery

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym, nowy model umieszczenia reklam uruchamia się jako dodatek do już istniejącego modelu CPC. Przyłączyć się do CPA póki co mogą rosyjskie i ukraińskie sklepy, które co najmniej od trzech miesięcy współpracują z Yandex.Market i mają ranking w serwisie nie poniżej trzech gwiazdek. Połączenie odbywa się za pośrednictwem interfejsu API.

Nie jesteśmy pewni, że Yandex będzie aktywnie promować ten model – komentuje Alexander Bachmann, dyrektor generalny partnerskiej sieci admitad GmbH, specjalizującej się na modelu CPA. – Yandex będzie musiał walczyć ze sztucznymi zamówieniami, ponieważ każdy użytkownik będzie w stanie robić zamówienia i je „nakręcać”. Jednak plus dla CPA-rynku w Rosji nadal istnieje – teraz reklamodawcy będą bardziej aktywni w podłączeniu do sieci CPA, dlatego, że ten kanał reklamowy będzie wykorzystywany u większej liczby konkurentów. To będzie swego rodzaju wskaźnik zaufania i «nowoczesności» sklepu.

Co ciekawe, w nowej platformie wyszukiwania Yandex.Wyspy też istnieje możliwość złożenia zamówienia nie przechodząc z wyników wyszukiwania do strony internetowej. Na pytanie, czy będą te dwa serwisy konkurować między sobą, przedstawiciele Yandexa zapewnili, że Yandex.Market wraz z Wyspami będą uczestniczyć w rankingu na równych warunkach z innymi zasobami.

Wyszukiwanie w Yandex.Markecie z użyciem nowej platformy Wyspy

Według danych Morgan Stanley, w 2012 roku obroty handlu internetowego w Rosji wyniosły 12 mld USD, czyli 2,2% całkowitej objętości rosyjskiego handlu detalicznego. Do 2015 roku eksperci prognozują wzrost tego wskaźnika do 4,5%. Przy tym, 87% konsumentów szukają w internecie towary za pomocą wyszukiwarek. Ponad połowa wszystkich kupujących (56%) zaczynają swoje poszukiwania w Yandexie i Yandex.Markecie. Wygląda na to, że w najbliższej przyszłości użytkownicy, którzy znajdą towar poprzez Yandex, nie będą musieli przechodzić do innych stron internetowych.

SPRAWDŹ:   Ukraina blokuje Yandex, VKontakte, Odnoklassniki

Dziś w Yandex.Markecie są ponad 13 000 sklepów z Rosji, Białorusi, Ukrainy i Kazachstanu. Minimalna wartość docelowego przejścia z serwisu na stronę sklepu (CPC) – 3 ruble, dla księgarni internetowych – 1,5 rubla. Prowizja z zamówienia na Markecie (CPA) – 1% (najniższa prowizja na rynku).

Codziennie z Yandex.Marketa korzystają 1,6 mln osób. Co miesiąc ponad 17 mln osób w całej Rosji wybierają towary i sklepy na Yandex.Markecie (wg danych TNS). To ponad jedna czwarta Runetu.

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: