Zdaniem wyszukiwarki Yandex linki przychodzące nie są już głównym wyznacznikiem jakości strony docelowej. Takie podejście Yandex propaguje już od kilku lat, jednak dopiero teraz postanowił uformować go jako nową metrykę do oceny witryn — indeks jakości strony (site quality index, SQI).
Od 27 sierpnia 2018 roku nowy wskaźnik pojawi się w panelu Yandex.Webmaster i zastąpi dotychczasowy wskaźnik TIC — tematyczny indeks cytowań. Od 1999 roku indeks cytowań odzwierciedlał „autorytet” strony: uwzględniał liczbę i wartość linków, które prowadzą do docelowej witryny z innych stron internetowych.
Przez ten czas internet, a razem z nim algorytmy wyszukiwarek, bardzo się zmieniły: rozwiły się sieci społecznościowe, wzrosła liczba mobilnych stron internetowych, minęła epoka SEO-linków (przynajmniej w Yandexie).
Pod jakością strony Yandex rozumie przede wszystkim zapotrzebowanie lub popyt witryny wśród odbiorców. Im więcej użytkowników mogli za pomocą witryny zaspokoić swoje potrzeby, im więcej zadań rozwiązali, tym bardziej przydatnym jest ta witryna. Ważne jest przy tym nie tylko liczba użytkowników, ale i stopień ich zadowolenia, ogólny poziom zaufania do witryny. Warto tu wspomnieć o komercyjnych czynnikach rankingu, bez których od kilku lat się nie obchodzi optymalizacja wewnętrzna.
Przy obliczaniu indeksu jakości strony Yandex zamierza korzystać z różnego rodzaju danych o stronie i o biznesie, którą strona reprezentuje. Dane te mogą być uzyskane zarówno z wyników wyszukiwania, jak i z innych usług Yandexa: Metrica, Mapy, Zen i tak dalej. Zatem, jak Yandex sugeruje, istotnym elementem optymalizacji strony jest korzystanie ze wszystkich popularnych serwisów Yandexa, aktualizacja danych w katalogu firm i mapach, dopracowanie strony na podstawie analizy danych w Yandex.Metrica i Yandex.Webmaster.