KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

Yandex.Direct — reklama w rosyjskiej wyszukiwarce Yandex

Yandex.Direct to system reklamy w wynikach wyszukiwania Yandex (linki sponsorowane) oraz na stronach internetowych uczestników sieci reklamowej Yandexa, która jest obecnie największą siecią partnerską w Runecie.

Zamieszczając reklamę w Yandex.Direct, sięgasz do około 60% odbiorców Runetu, którzy korzystają z wyszukiwarek. Użytkownicy Yandexa to dynamiczni ludzie, posiadający stały dochód, prowadzące konsumpcyjny tryb życia.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że umieszczanie reklam w Yandex.Direct jest dość łatwe – ma prosty i intuicyjny interfejs, duży zestaw funkcji, ustawienia itp. Ale po dodaniu pierwszego ogłoszenia, u reklamodawcy od razu pojawia się wiele pytań, na które często nie jest w stanie odpowiedzieć bez pomocy wykwalifikowanego specjalisty. Może to prowadzić do wzrostu wydatków budżetu reklamowego, a efekty mogą okazać się niesatysfakcjonujące. Aby Twoja kampania reklamowa została przeprowadzona w najbardziej efektywny sposób, najlepiej jest zwrócić się do fachowców.

Format materiałów reklamowych

Ogłoszenie reklamowe w Yandex.Direct to blok tekstu, składający się z tytułu i tekstu ogłoszenia:

Nagłówek może zawierać nie więcej niż 33 znaki w tym znaki interpunkcyjne, spacje; a tekst – nie więcej niż 75 znaków. W ramach tak ograniczonej liczby znaków bardzo ważne jest, aby włączyć do tekstu tylko najważniejsze informacje na temat produktu lub usługi.

Miejsca rozmieszenia ogłoszeń Yandex.Direct

Yandex.direct emituje ogłoszenia reklamodawców z prawej strony wyszukiwarki (do 9 reklam) i na górze nad wynikami wyszukiwania (do 3 reklam). Trzy miejsca nad wydawaniem nazywane są specjalnym rozmieszczeniem (спецразмещение). Miejsca 1-4 po prawej – gwarantowane wyświetlenia (lub potocznie „gwarancja”):

W tych miejscach reklamy są wyświetlane statycznie, czyli przy każdym zapytaniu wyszukiwania. Poniżej umieszcza się do 5 reklam – to są niegwarantowane wyświetlenia (dynamiczne):

Dostępność miejsc w niegwarantowanym wyświetleniu zależy od obecności banera kontekstowego i stawki w Yandex.Market za dane zapytanie. Ogłoszenia w niegwarantowanym wyświetleniu pojawiają się dynamicznie, czyli po kolei. W tych miejscach są nadawane reklamy tych reklamodawców, którzy nie trafili do gwarantowanych wyświetleń i rozmieszczenia specjalnego.

Istnieje popularny pogląd, że umieszczać reklamy należy tylko w specrozmieszczeniu, a umieszczenie po prawej stronie od wyników wyszukiwania nie przynosi rezultatów. To są spekulacje. Użytkownicy Yandex klikają i na rozmieszczeniu specjalnym, i na reklamy po prawej stronie. Na specrozmieszczeniu kliknięć jest więcej, ale to wcale nie znaczy, że miejsca reklamowe po prawej stronie od wyników nie działają. Należy uwzględniać specyfikę każdego reklamodawcy – wszystko zależy od konkretnego zadania.

SPRAWDŹ:   Yandex ułatwi pracę z reklamą medialną

Zasady wyświetlenia

Przy wyborze ogłoszeń do wyświetlenia uwzględnia się iloczyn następujących wskaźników:

CTR (click-through rate) – współczynnik klikalności reklamy w wyszukiwarce
CPC (cost per click) – koszt kliknięcia, podany przez reklamodawcę.

Im większy CTR tym lepsza pozycja reklamy na stronie, a także mniejsze koszty usytuowania reklamy w pożądanym miejscu. Mamy duże doświadczenie w opracowywaniu skutecznych tekstów i zawsze staramy się osiągać najlepsze wskaźniki CTR reklam, co pozwala na umieszczenie reklamy klientów na najlepszych miejscach za mniejsze środki.

Koszty reklam w Yandex

Płatność odbywa się za kliknięcia, czyli tylko za bezpośrednie przejście na witrynę reklamodawcy. Koszt kliknięcia ustala się według systemu aukcji. Reklamodawca Yandex.Direct sam wyznacza cenę za kliknięcie, którą jest gotowy zapłacić. Minimalna cena kliknięcia to jedynie 3 grosze (0,01 USD). Maksymalna – 150 zł. (50 USD). Minimalna kwota złożenia zamówienia – 10 USD.

Realny koszt kampanii reklamowej za dany okres zależy od szeregu wskaźników – popytu na produkty i usługi korzystających z Yandex, stawek reklamodawców-konkurentów, CTR reklam i innych. Zwykle dla każdej tematyki istnieją wartości średnie. W tej chwili można powiedzieć, że w większości regionów średni budżet reklamowy Yandex.Direct na miesiąc będzie wynosił nie mniej niż 3 tys. zł.

Sposoby doładowania kampanii Yandex.Direct

Przed opłaceniem swojej pierwszej kampanii należy najpierw załadować KRS lub (w przypadku osoby fizycznej) skan paszportu/dowodu/prawa jazdy do panelu reklamodawcy Yandex.Direct. Sprawdzenie dokumentów może potrwać do dwóch dni roboczych.

Istnieją trzy warianty płatności dla reklamodawcy z Europy:

1. Płatności za pomocą przelewu bankowego:

 • Na podstawie danych Twojej firmy Yandex wygeneruje fakturę, z danymi do przelewu;
 • Płatności dokonuje się w euro, dolarach lub szwajcarskich frankach;
 • Bez naliczania podatku VAT (18%);
 • Przelew bankowy z zagranicy może potrwać do dwóch tygodni ze względu na państwowe zarządzanie walutowe w Rosji.

2. Płatność za pomocą karty bankowej:

 • Yandex akceptuje płatności kartą Visa i MasterCard (oprócz VISA Electron i Cirrus Maestro);
 • Natychmiastowe wpłaty;
 • Dla kwot ponad 2000 rubli niezbędna jest szybka weryfikacja;

3. Współpraca z agencją reklamową, która będzie pośrednikiem dla wszystkich płatności:

 • Polska agencja wystawia fakturę VAT 23%, ale doładowanie konta Yandex.Direct jest realizowane kwotą netto;
 • Rosyjska agencja (lub z innego kraju spoza UE) wystawia fakturę w rublach z naliczeniem rosyjskiego VAT. Ważne: Należy poprosić agencję o przesłanie certyfikatu rezydencji podatkowej, aby uniknąć opodatkowania tej transakcji w Polsce.
SPRAWDŹ:   Platforma Yandex.Wyspy ma całkowicie zmienić wygląd SERP

Możliwości i ustawienia

System reklamy kontekstowej Yandex.Direct posiada wiele narzędzi i ustawień wyświetleń ogłoszeń oraz banerów reklamowych. Poniżej prezentuję najważniejsze z nich.

Możliwości Yandex.Direct:

 • Geotargeting – możliwość ustawienia wyświetleń reklamy w określonych regionach geograficznych, na przykład w Moskwę i okolicach.
 • Czasowy targeting – możliwość ustawienia wyświetleń reklam o konkretnej porze dnia, na przykład tylko w godzinach pracy.
 • Targeting według źródeł ruchu – możesz wyświetlać ogłoszenia tylko w wyszukiwarce lub w uzupełnieniu w sieci reklamowej Yandex na witrynach odpowiedniej tematyki. Można również wyłączyć wyświetlenia reklam na wybranych stronach internetowych itp.

Taki obszerny zestaw funkcji pozwala na bardzo precyzyjne dostrojenie wyświetleń reklamy do grupy docelowej.

Narzędzia:

 • Autobroker – automatyczne sterowanie ceną za kliknięcie w ramach ustawionej przez reklamodawcę maksymalnej stawki.
 • Autofokus – automatyczne dobieranie kluczowych fraz (dodawanie wykluczających słów i podział na mniejsze frazy). Podczas korzystania z tego narzędzia, frazy kluczowe znajdujące się na progu wyłączania z powodu niskiego CTR, są dobierane przez system, a następnie ponowne włączają się.
 • Autobudżet – narzędzie, które pozwala rozłożyć koszty kampanii reklamowej w taki sposób, aby zapewnić maksymalnie możliwą ilość przejść na stronę internetową w ramach określonego tygodniowego budżetu.

Przedstawione narzędzia ułatwiają proces zarządzania kampanią reklamową. Dlatego bardzo ważne jest sprawne posługiwanie się nimi. Specjaliści od Yandex.Direct wiedzą w jakich przypadkach lepiej jest zarządzać kampaniami ręcznie, a kiedy można użyć narzędzia do automatycznego sterowania.

Ocena efektywności

W celu oceny efektywności kampanii reklamowej Yandex.Direct zalecam zainstalowanie na stronie internetowej specjalnego narzędzia – Metrykę. Jest to darmowy serwis statystyczny, który pozwala śledzić zachowanie odwiedzającego na stronie po kliknięciu w ogłoszenie reklamowe. Umożliwia on przeprowadzenie analizy odwiedzin w różnych sekcjach i śledzić najbardziej skuteczne frazy kluczowe i reklamy.

Poza Metryką wyniki kampanii reklamowych Direct można śledzić za pomocą innych systemów statystycznych np. Google Analytics, jednak należy pamiętać, że dla prawidłowego funkcjonowania statystyk należy używać parametrów UTM.

Jeśli jesteś zainteresowany reklamą w Yandex, proszę o kontakt.

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: