KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

E-Commerce

Yandex.Checkout — agregator popularnych metod płatności w Rosji

Zamierzasz sprzedawać swój produkt w Rosji? Częstym błędem jest uruchamianie rosyjskiej wersji strony z metodami płatności, które są popularne tylko w Polsce. Na przykład, tylko przelew bankowy, PayPal lub karty VISA/MasterCard.

Rosjanie mają własne preferencje co do metod płatności, o których każdy właściciel witryny e-commerce lub SaaS musi się dowiedzieć przed wejściem na ten rynek.

Mimo, że wielu użytkowników rosyjskich sklepów internetowych nadal wolą płacić gotówką przy odbiorze paczki, popularność płatności online ciągle rośnie. I w dodatku do kart płatniczych i bankowości elektronicznej, tak zwane e-portmonetki stają się coraz bardziej istotne w dzisiejszych czasach.

W tym wpisie opisałem popularne metody płatności w Rosji i sposoby integracji witryny z jednym z najbardziej zaufanych rosyjskich dostawców usług płatniczych — Yandex.Checkout.

Popularne metody płatności w Rosji

Na poniższym wykresie przedstawiono porównanie korzystania z elektronicznych portmonetek, bankowości elektronicznej i kart bankowych na komputerach i urządzeniach mobilnych:

A ten wykres pokazuje popularność poszczególnych metod płatności internetowych w Rosji:

Jak widać, oprócz kart bankowych i bankowości online, Rosjanie często wybierają systemy płatności elektronicznych, takich jak Sberbank Online, Yandex.Money, Webmoney lub QIWI Wallet. A w tym roku zaczęli się rozpowszechniać także Apple Pay i Google Pay.

Dobra wiadomość:  nie musisz zintegrować każdy z nich oddzielnie ! W Rosji istnieje wiele dostawców/agregatorów, które łączą wszystkie popularne usługi płatnicze. Wspomnę tylko najbardziej popularne:

  • PayAnyWay
  • RBK Money
  • Wallet One
  • PayMaster
  • Yandex.Checkout
  • Assist
  • Robokassa
  • PayOnline
  • Platron
  • Uniteller

W tym poradniku chciałbym opisać Yandex.Checkout, tylko dlatego, że mam pozytywne doświadczenia z nim — podłączamy go do witryn naszych klientów. Jeśli nie ufasz mojemu doświadczeniu, musisz wiedzieć, że z Yandex.Checkout korzystają tacy giganci, jak AliExpress, Wargaming i ponad 90 000 sklepów internetowych i usług online w Rosji, Chinach, USA i Europie, które są zainteresowani w klientach z Rosji i krajów WNP.

Yandex.Checkout

Yandex.Checkout — to uniwersalny instrument płatniczy dla sklepów internetowych, SaaSów i organizacji charytatywnych. Możesz użyć rozwiązanie dla uzyskania jednorazowych lub rekurencyjnych / okresowych płatności (z automatyczną pobieraniem środków np. co miesiąc). Dziś Yandex.Checkout jest jednym z najbardziej popularnych agregatorów płatności w Rosji.

SPRAWDŹ:   Miedwiediew: "Internetu nie możemy dusić, ale musimy wiedzieć, co się w nim dzieje"

Jeśli twoja firma nie jest rezydentem podatkowym Rosji, na swojej stronie możesz udostępnić następujące sposoby płatności:

Karty bankowe — Visa (w tym Electron), MasterCard, Maestro, Mir.
Yandex.Money — 25 milionów użytkowników elektronicznych portfeli.
QIWI Wallet — płatność na stronie QIWI i za pośrednictwem aplikacji QIWI Wallet.
Gotówka — płatności we wpłatomatach lub mobilnych punktach handlowych w 9 krajach poza Rosją: Armenia, Białoruś, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Łotwa, Mołdawia, Tadżykistan, Ukraina.
Bankowość elektroniczna — za pośrednictwem Alfa-Click, Promsvyazbank, Sberbank Online, ERIP (Białoruś).

Uwaga: domyślnie,  Yandex akceptuje karty bankowe wydane w Rosji i krajach WNP . Karty bankowe wydane w USA lub Australii nie są akceptowane. Jeśli chcesz przyjmować płatności z kart wydanych w innych krajach, napisz o tym na sales@money.yandex.ru.

Prowizje

Teraz spójrzmy na prowizje, które oferuje Yandex. W tabeli poniżej przedstawiono stawki dla e-commerce i serwisów online z miesięcznym obrotem mniej niż 1 mln rubli. Jeśli twój obrót będzie wyższy, prowizje będą jeszcze mniejsze.

Szczegóły dotyczące prowizji znajdziesz tutaj.

Jak wygląda proces płatności?

Gdy klient chce kupić twój produkt, jak zwykle klika przycisk „Kup teraz”. Etap, w którym klient musi wybrać konkretny sposób płatności, może być umieszczony albo na twojej stronie (wymaga integracji w kodzie źródłowym), na przykład:

albo możesz przekierować klienta do strony Yandex.Checkout (wówczas wystarczy tylko umieścić przycisk lub link na swojej stronie internetowej). Wygląda to tak:

Dodatkowe opcje przyjmowania płatności

W zależności od rodzaju twojego biznesu, Yandex oferuje szereg rozwiązań w celu otrzymania płatności od swoich użytkowników.

Rekurencyjne (cykliczne) płatności
Opcja pozwala ci uzyskać wymaganą kwotę w określonym czasie, bez udziału klienta. Dokumentacja.

Podpięcie karty bankowej
Stali klienci będą mogli płacić bez podawania danych karty. Dokumentacja.

Pre-autoryzacja lub odroczenie płatności
Opcja pozwala pobierać płatność po wysłaniu polecenia ze sklepu. Jeśli zamówienie zostało anulowane lub towaru nie ma na magazynie, pieniądze mogą być łatwo zwrócone klientowi. Opłata za zwrot nie jest pobierana. Dokumentacja.

SPRAWDŹ:   SMM po rosyjsku: jak zebrać 7,5 tysięcy like’ów i 27 tysięcy repostów bez zbędnego wysiłku

Fakturowanie
Fakturowanie w czacie pozwala wystawiać faktury klientom podczas rozmowy: w czacie na stronie internetowej, na portalach społecznościowych lub messengerach. Na razie działa tylko z JivoSite.
Fakturowanie przez e-mail umożliwia wysyłanie paragonu z poziomu twojego konta Yandex.Checkout. Możesz otrzymywać płatności nawet bez strony internetowej.

Płatność na kod QR
Ten skrypt pozwala na generowanie QR-kodu, który klient może użyć do zapłaty za towar. Kody QR mogą być umieszczone w dowolnym miejscu: na stronie, pokwitowaniu lub opakowaniu. Klient może użyć dowolnego smartfona z zainstalowaną aplikacją Yandex.Money.

Rejestracja w Yandex.Checkout

Pierwszy krok — wyślij zapytanie. Po wysłaniu otrzymasz plik z formularzem o Twojej firmie. Należy wypełnić go i wysłać do menedżera z Yandexa przez maila.

Następnie trzeba będzie zidentyfikować się. Twój osobisty menedżer pomoże wybrać najbardziej dogodny dla ciebie sposób — za pomocą agencji parterskiej z twojego kraju, lub możesz zrobić to sam, tłumacząc dokumenty rejestracyjne firmy na język rosyjski i wysyłając ich do biura Yandexa. Przygotuj się, że proces ten może trwać do kilku tygodni.

Integracja z Yandex.Checkout

Podłączyć stronę do Yandexa można na kilka sposobów.

Po pierwsze, można użyć moduły dla CMS. Sprawdź pełną listę tutaj: https://kassa.yandex.ru/integration#cms

Po drugie, można ustawić prosty kod na swoją stronę i dokonywać płatności bez jakiejkolwiek integracji, po prostu otrzymasz potwierdzenie wpłaty na maila. Przy wypełnianiu wniosku poproś kierownika wysłać tobie ten kod. To najprostszy sposób, aby zacząć korzystać z Yandex.Checkout.

Trzeci i najbardziej skomplikowany sposób to pełna integracja witryny z agregatorem Yandexa. Za pomocą tej metody można użyć wszystkie dodatkowe rozwiązania: okresowe lub pre-autoryzowane płatności, powiązania karty kredytowej. Tutaj znajdziesz pełną instrukcję dla swoich programistów.

Dla naszych polskich i zagranicznych klientów realizujemy pełną procedurę podłączenia sklepu lub serwisu internetowego do Yandex.Checkout — pomagamy z podpisywaniem umowy i podczas integracji strony z agregatorem.

 Potrzebujesz pomocy z Yandex.Checkout? Daj mi znać w komentarzu lub wysyłając maila:  konstantin.kanin@dacompany.pl

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: