KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Social Media

Yandex, 500 Startups i Y Combinator inwestują w czat-boty

Yandex stał się udziałowcem w amerykańskiej firmie Chatfuel, która opracowuje czat-botów (lub botów-rozmówców) do komunikatorów. Rosyjska spółka stała się wiodącym inwestorem w rundzie, w której wzięli również udział Y Combinator, 500 Startups, The Knight Foundation i kilku prywatnych inwestorów, czytamy w komunikacie prasowym Yandexa.

Zawarcie tej transakcji potwierdził współwłaściciel Chatfuel Dmitrij Dumik. Kwota transakcji i wielkość udziałów otrzymanych przez inwestorów nie została ujawniona.

Chatfuel zajmuje się opracowaniem konstruktora czat-botów. Na jego podstawie tworzone są, na przykład, boty takich wydawnictw jak Forbes i Techcrunch. Na razie serwis działa tylko z Telegram — messengerem stworzonym przez Pawła Durova, założyciela VK.com, największej sieci społecznościowej w Runecie. Jednak Chatfuel jest gotowy aby rozpocząć współdziałanie z innymi platformami, w tym Slack, WhatsApp, Viber i Facebook Messenger.Forbes Telegram BotRoman Czernin z Yandexa mówi, że czat-boty to obiecujący i bardziej naturalny format interakcji serwisów internetowych, platform z treściami i offline-biznesu ze swoimi użytkownikami. Przy czym jednocześnie na wszystkich platformach mobilnych, a w perspektywie — we wszystkich popularnych komunikatorach.

Teraz za pomocą Chatfuel utworzono już ponad 120 000 botów, a liczba subskrybentów przekracza 5 mln osób. Rozpowszechniać swoje boty można poprzez „sklep” czat-botów Storebot.me, który obsługuje Chatfuel. Zarabiać serwis planuje za pomocą dodatkowych usług dla twórców botów, mówi Dumik.Sklep czat-botów Storebot.meZ największych komunikatorów funkcję czat-botów obsługuje na razie tylko Telegram. Jednak w najbliższym czasie, według Techcrunch, sklep botów może uruchomić także Facebook – dla własnego serwisu Facebook Messenger. A na koniec 2015 r. The Wall Street Journal napisał, że Google tworzy komunikator z czat-botami ze sztuczną inteligencją, które będą pomagać użytkownikom podczas wyszukiwania informacji, bez konieczności przełączania się pomiędzy aplikacjami.

SPRAWDŹ:   Yandex wreszcie opowiedział o sankcjach za emulację czynników behawioralnych

Jeśli to się stanie, to będzie to oznaczać początek nowej ery komunikatorów jako platformy. Już teraz, na przykład, Telegram Pawła Durova staje się platformą dla mediów: niektóre kanały w Telegram, przez które media udostępniają swoje wiadomości, gromadzą grupy odbiorców do 1 mln osób.

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: