KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Social Media

Yandex, 500 Startups i Y Combinator inwestują w czat-boty

Yandex stał się udziałowcem w amerykańskiej firmie Chatfuel, która opracowuje czat-botów (lub botów-rozmówców) do komunikatorów. Rosyjska spółka stała się wiodącym inwestorem w rundzie, w której wzięli również udział Y Combinator, 500 Startups, The Knight Foundation i kilku prywatnych inwestorów, czytamy w komunikacie prasowym Yandexa.

Zawarcie tej transakcji potwierdził współwłaściciel Chatfuel Dmitrij Dumik. Kwota transakcji i wielkość udziałów otrzymanych przez inwestorów nie została ujawniona.

Chatfuel zajmuje się opracowaniem konstruktora czat-botów. Na jego podstawie tworzone są, na przykład, boty takich wydawnictw jak Forbes i Techcrunch. Na razie serwis działa tylko z Telegram — messengerem stworzonym przez Pawła Durova, założyciela VK.com, największej sieci społecznościowej w Runecie. Jednak Chatfuel jest gotowy aby rozpocząć współdziałanie z innymi platformami, w tym Slack, WhatsApp, Viber i Facebook Messenger.Forbes Telegram BotRoman Czernin z Yandexa mówi, że czat-boty to obiecujący i bardziej naturalny format interakcji serwisów internetowych, platform z treściami i offline-biznesu ze swoimi użytkownikami. Przy czym jednocześnie na wszystkich platformach mobilnych, a w perspektywie — we wszystkich popularnych komunikatorach.

Teraz za pomocą Chatfuel utworzono już ponad 120 000 botów, a liczba subskrybentów przekracza 5 mln osób. Rozpowszechniać swoje boty można poprzez „sklep” czat-botów Storebot.me, który obsługuje Chatfuel. Zarabiać serwis planuje za pomocą dodatkowych usług dla twórców botów, mówi Dumik.Sklep czat-botów Storebot.meZ największych komunikatorów funkcję czat-botów obsługuje na razie tylko Telegram. Jednak w najbliższym czasie, według Techcrunch, sklep botów może uruchomić także Facebook – dla własnego serwisu Facebook Messenger. A na koniec 2015 r. The Wall Street Journal napisał, że Google tworzy komunikator z czat-botami ze sztuczną inteligencją, które będą pomagać użytkownikom podczas wyszukiwania informacji, bez konieczności przełączania się pomiędzy aplikacjami.

SPRAWDŹ:   LinkLink zaobserwował spadek przychodów sprzedawców linków w Rosji

Jeśli to się stanie, to będzie to oznaczać początek nowej ery komunikatorów jako platformy. Już teraz, na przykład, Telegram Pawła Durova staje się platformą dla mediów: niektóre kanały w Telegram, przez które media udostępniają swoje wiadomości, gromadzą grupy odbiorców do 1 mln osób.

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: