KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Social Media

Wywiad: Pinterest uruchomił rosyjskojęzyczną wersję serwisu

Szef międzynarodowego kierunku rozwoju Matt Crystal odpowiedział na pytania związane z wyjściem Pinterest na rynek rosyjski.

Pinterest

Niedawno serwis społecznościowy Pinterest poinformował o uruchomieniu rosyjskojęzycznej wersji strony internetowej i aplikacji dla rosyjskich użytkowników. Serwis powstał w 2009 roku i jest znany m.in. z gwałtownego wzrostu liczby użytkowników, w ciągu dwóch lat przyciągnął na portal 2 miliony osób. Jeśli na początku 2011 roku liczba użytkowników Pinterest nie przekraczała miliona, to pod koniec 2012 roku miał on już ponad 25 milionów użytkowników, a w ciągu 2013 roku ta liczba się podwoiła. Zjawisko gwałtownego wzrostu jest związane przede wszystkim z tym, że portal skupia się na treściach medialnych, krótko mówiąc na zdjęciach, w związku z czym dokładnie trafił w falę dystrybucji tabletów – około połowa odbiorców korzysta z Pinterest z iPada. No i, oczywiście, nie da się nie zauważyć innej cechy charakterystycznej dla Pinterest – 70% użytkowników to kobiety, w tym głównie w wieku 25-40 lat. Stąd obserwujemy treści związane z odzieżą, designem, jedzeniem i podróżami, co z powodzeniem jest wykorzystywane przez odpowiednie firmy.

Według danych firmy TNS w listopadzie 2013 roku liczba rosyjskich użytkowników Pinterest.com wynosiła około 513 tys. osób, przy czym można przypuszczać, że w tych statystykach nie została uwzględniona pewna cześć użytkowników aplikacji. Niemniej jednak, w ostatnim czasie Pinterest stawia na zdobycie użytkowników spoza Stanów Zjednoczonych i krajów anglojęzycznych. Za 2013 rok wzrost zagranicznych odbiorców wyniósł 125%, a jego interfejs został przetłumaczony na 20 języków świata.

content_Снимок_экрана_2013-12-24_в_9.59.31_PM

Jakie macie plany działania w Rosji? Rosyjskie klony Pinterest nie cieszyły się zbytnio powodzeniem, czy bierzecie ten fakt pod uwagę?

W Rosji jest bogata kultura: ludzie interesują się różnymi kuchniami świata, często podróżują, poznają nowe miejsca, a także w coraz większym stopniu zwracają uwagę na design i modę. Pinterest to bardzo poręczna platforma dla gromadzenia takich wizualnych notatek i planowania na ich podstawie różnych spraw i pomysłów. Mamy już bardzo aktywnych pinnerów w Rosji, i dla nas posiadanie lokalnej wersji językowej Pinterest jest pierwszym krokiem w kierunku poprawy doświadczeń użytkownika.

Na jakich użytkowników liczy Pinterest w Rosji i w innych krajach? W jaki sposób może on być wykorzystywany w przyszłości?

W rzeczywistości, nasze plany są bardziej globalne i ogólnoświatowe, przecież wspólne zainteresowania mają przedstawiciele różnych krajów i kultur. Na Pinterest znajdzie się wszystko: design, moda, sport, cokolwiek innego, ma to na celu zbliżać do siebie ludzi. Pinnerzy mogą korzystać z deski z pinami przy poszukiwaniu inspiracji w każdej dziedzinie życia i dla przyszłych działań. Dla nas bardzo ważny jest rozwój sieci społecznościowej, dlatego czekamy na pierwsze informacje zwrotne od rosyjskojęzycznych użytkowników, aby zgodnie z ich sugestiami poprawić jakość platformy. Mamy nadzieję, że będziemy w stanie zainteresować Rosjan niezależnie od ich preferencji i zainteresowań, ponieważ istotą naszej działalności jest pomoc w gromadzeniu rzeczy, które się podobają użytkownikom, żeby mogli oni mieć z nimi do czynienia w przyszłości lub w życiu codziennym.

Jak wygląda strategia mobilna Pinterest? W jaki sposób różni się zachowanie tradycyjnych oraz mobilnych użytkowników Pinterest?

SPRAWDŹ:   Główni gracze rosyjskiego rynku e-commerce ponoszą straty

Według danych, które były dostępne nieco wcześniej, trzy czwarte pinnerów w większym stopniu korzystają z aplikacji, i liczba takich użytkowników wciąż rośnie. Wśród użytkowników wersji mobilnej Pinterest my również obserwujemy duży stopień zaangażowania i aktywności.

Chcielibyśmy kontynuować poprawę jakości aplikacji mobilnych, aby pinnerzy mogli korzystać z platformy niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Na przykład, zdecydowaliśmy się na przygotowanie obiadu według przepisu, który został znaleziony w Pinterest, poszliśmy do sklepu i po prostu kupilismy wszystkie składniki, mając dostęp do Pinterest na smartfonie. Wrócilismy z zakupami do domu i otworzyliśmy ten sam pin z przepisem na tablecie.

Ze strony firm największe zainteresowanie Pinterest wykazują sprzedawcy detaliczni i firmy odzieżowe. Kto jeszcze może być zainteresowany promowaniem siebie za pomocą Pinterest? Czy można napotkać jakieś niezwykłe przypadki biznesowego wykorzystania serwisu?

Obserwowaliśmy różne historie sukcesu poszczególnych spółek na Pinterest, które wykorzystywały atuty platformy do komunikacji z optymalnie dobraną grupą użytkowników. Na przykład, sprzedawcy detaliczni i marki odzieżowe wykorzystują Pinterest do komunikowania się z klientami w czasie świątecznych wyprzedaży, a także proponują bardziej szczegółowo zapoznać się ze swymi towarami poprzez piny.

Zyskuje na popularności stosunkowo nowa kategoria – środki masowego przekazu. We wrześniu ogłosiliśmy pojawienie pinów z artykułami, za pomocą których można zbierać interesujące artykuły, żeby przeczytać je później. Jest to wygodniejsze od wyszukiwania odpowiedniego artykułu w newsfeedzie, zwłaszcza, jeśli mamy wielu przyjaciół i subskrybentów. Pin z artykułem zawiera dodatkowe informacje, takie jak tytuł artykułu, imię i nazwisko autora i adnotację.

SPRAWDŹ:   Ile zarabia SEO specjalista w Rosji?

Po tym jak coraz większa liczba przedsiębiorstw związanych z dziennikarstwem i wydawnictwem dodają na swoje strony przycisk Pin It (widżet, dzięki któremu użytkownicy mogą bezpośrednio zachować artykuł na swojej tablicy), widzimy, że taka zasada pozwala na powiększenie liczby przejść na stronę, a artykuły są coraz popularniejsze wśród szerszego grona odbiorców. Odkryliśmy jeszcze coś ciekawego: Pinterest – idealna platforma dla nie tracących swojej ważności artykułów. W wielu środkach masowego przekazu zauważono, że nawet lekko przestarzałe artykuły nadal są czytane z zainteresowaniem, jeśli czytelników ciekawi sam temat. Kolejny ciekawy przykład zastosowania Pinterest w firmach – doświadczenie domu wydawniczego Random House. Jego pracownicy użyli API Pinterest do prezentacji książek, które najczęściej stają się pinami, i właśnie w ten sposób czytelnicy dowiedzieli się, jakie książki warto przeczytać w najbliższym czasie.
Nawiasem mówiąc, mamy też przykład z Rosji, to jest art-instytut Protey Temen.

Kogo Pinterest uważa za konkurenta na świecie i w Rosji?

Moim zdaniem Pinterest znacznie różni się od reszty. Czasami ludzie porównują Pinterest do sieci społecznościowych typu Facebook lub Twitter, ale to, naszym zdaniem, nie jest tak. Na Facebooku użytkownicy komunikują się z przyjaciółmi i zamieszczają statusy o tym, co robią (mogą to być, na przykład, zdjęcia z wczorajszej imprezy), jest to związane z przeszłością. Na Twitterze piszą o tym, co robią w danym momencie, to jest rzeczywistość. Pinterest natomiast jest stroną o osobistej przyszłości każdego użytkownika. Pinterest jest używany do gromadzenia materiałów, związanych z zainteresowaniami, do rozmów z użytkownikami, którzy mają podobne zainteresowania, więc jest to raczej narzędzie do inspiracji.

Źródło: therunet.com

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: