KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

Wszystko o Rambler.ru: martwa wyszukiwarka czy największy holding medialny w Runecie?

Autor: Konstantin Kanin, DaCompany.pl

Rambler stał u początków kształtowania się rosyjskiego internetu i był jedną z czołowych wyszukiwarek Runetu aż do 2001 roku. To był pierwszy portal internetowy, jako pierwszy uruchomił system rankingu odwiedzalności stron „Rambler Top100”. Przez czas istnienia właściciele firmy zmieniali się kilkakrotnie, podobnie jak wizja jej przyszłości i strategii rozwoju.

mini.s-shot.ru

Rambler w liczbach:

• 11 miejsce w Rosji pod względem wejść
• 29 milionów osób odwiedzających miesięcznie (dane za lipiec 2013 r.)
• Ponad 2000 partnerów medialnych
• Około 1,5% całego ruchu z wyszukiwarek w Runecie (dane za lipiec 2013 r.)
• Codziennie ponad milion przejść użytkowników na strony rosyjskich środków masowego przekazu (więcej niż z Twittera i Facebooka razem wziętych) – dane za maj 2013 r.

Portal Rambler.ru jest częścią firmy Rambler&Co (wcześniej Rambler- Afisha – SUP) – największego media holdingu Rutenu. Jego miesięczna liczba odbiorców wynosi 42 miliony osób. W jego skład wchodzą 52 wydawnictwa, serwisy i projekty. Największe z nich to: sam portal Rambler, magazyn „Afisha”, portale „Lenta.ru” i „Gazeta.ru”, internetowe platformy handlowe „Begun”, „Price.ru”, „Ferra.ru”, a także społecznościowa sieć graczy komputerowych „Kanobu”.

Obecna koncepcja Ramblera powstała w 2012 roku. Dziś można umownie nazwać go wyszukiwarką, ponieważ działa on na silniku Yandexa. Obecnie to nic innego jak portal medialny ze spersonalizowanymi wiadomościami: system robi analizę cookies użytkowników i na jej podstawie pokazuje indywidualny obraz dnia, tak więc użytkownik portalu otrzymuje najbardziej istotne dla niego informacje. Taka technologia pozwala na personalizację treści medialnych, produkowanych przez całą branżę. Główna idea portalu – przedstawić każdej z odwiedzających osób taki obraz dnia, który odpowiada jej zainteresowaniom i preferencjom.

Większość zawartości portal pożycza od swoich partnerów: dużych wydawnictw internetowych i środków masowego przekazu. Pozwala to systemowi na wykrycie preferencji użytkownika jeszcze przed jego wejściem na portal Ramblera. Wśród partnerów portalu znajdują się największe serwisy informacyjne Runetu, takie jak „Lenta.ru”, „Price.ru” i „Afisha”.

SPRAWDŹ:   Yandex wyłączył linki dla rankingu połowy komercyjnych zapytań w Moskwie

Ogólnie Rambler liczy 15 serwisów (wiadomości, finanse, programy komputerowe, program telewizyjny i t. d.) Większość z nich to aplikacje spełniające różne potrzeby użytkowników. Niektóre usługi w celu prawidłowego działania wymagają zainstalowania dodatkowych programów. Wygodny interfejs i scentralizowana baza danych łączy ze sobą wszystkie produkty systemu.

Porównanie Yandexa i Ramblera

W tej chwili trudno nazwać Ramblera konkurentem Yandexa: mimo, że Rambler pojawił się wcześniej, jakiś czas później portal został daleko w tyle za Yandexem pod względem rozwoju technologicznego, a w końcu poddał się i pożyczył od niego silnik wyszukiwania. Warto zauważyć, że wielu propozycji Yandexa nie ma sobie równych w Ramblerze (Yandex.Maps, Yandex.Market, Yandex.Money i inne).

rambler-yandex-s

Niemniej jednak, zapotrzebowanie na wysokiej jakości informację oraz poziom wypłacalności odbiorców jest wyższy wśród osób odwiedzających Rambler. W Runecie Yandex jest liderem i jego strony są popularne wśród osób w różnym wieku, od 8 do 70 lat, mających różny status społeczny, 40% z nich ma wykształcenie wyższe. W Ramblerze grupa odbiorców składa się głównie z zamożnych odbiorców w wieku 30-45 lat, 70% wśród których ma wyższe wykształcenie.

W tej chwili wyszukiwarka Rambler.ru zajmuje marginalne miejsce na rynku Runeta. Jest to 1,5% wobec 54%, które posiada Yandex.

Reklamowe możliwości Ramblera

Stronę naszej agencji DaCompany.pl często odwiedzają osoby, które szukają SEO-specjalistów w celu pozycjonowania swojej firmy w Ramblerze. Celem tego artykułu jest przekazanie następującej informacji, że to Yandex kształtuje wyniki wyszukiwania w Ramblerze, a to oznacza, że jeśli chcecie pozycjonować swoją stronę w Ramblerze, to w rzeczywistości chcecie ją pozycjonować w Yandexie, nawet jeżeli o tym nie wiecie :) Na naszym blogu www.konstantinkanin.com często pojawiają się materiały o pozycjonowaniu w Yandexie, możliwe, że zaciekawi Was ten, ten lub inny artykuł.

SPRAWDŹ:   Google tworzy w Rosji patriotyczny projekt z okazji Dnia Zwycięstwa

Obecnie serwis „Rambler reklama” ma inne sposoby, które, w zależności od celów kampanii reklamowej, mogą być przydatne dla Twojej firmy. Jest to przede wszystkim reklama banerowa, kontekstowa i oferty towarowe. Ponadto, Rambler oferuje niestandardowe rozwiązania z wykorzystaniem mechaniki gry lub zintegrowanych projektów reklamowych.

Warto zauważyć, że Rambler umieszcza oferty towarowe na handlowej platformie internetowej Price.ru, która jest konkurentem Yandex.Marketa, o którym szczegółowo pisaliśmy. Cennik Twojego sklepu będzie dostępny dla około 2 milionów nabywców internetowych w Runecie, którzy często zaglądają na strony serwisu, interesują się nowościami i porównują ceny. Wzmocnić swoją pozycję można za pomocą tesearów reklamowych z możliwością ustawienia lokalizacji i innych parametrów. Koszt jest obliczany na podstawie modelu CPC (Cost per Click).

Wnioski

Jak już mówiliśmy, w Ramblerze nie ma możliwości promowania produktów i usług wyłącznie za pomocą SEO, ponieważ wyniki wyszukiwania tego serwisu są zbieżne z wynikami wyszukiwania Yandexa. Zamiast tego mamy do naszej dyspozycji 40-milionową publiczność holdingu medialnego Rambler&Co i szerokie możliwości reklamy kontekstowej i banerowej. Platformy i serwisy holdingowe cieszą się popularnością wśród użytkowników, są wśród nich i takie, które istnieją od dawna i mają swoich wiernych użytkowników.

Tak szeroki zasięg platform o różnorodnej tematyce pozwoli zwiększyć rozpoznawalność marki wśród odbiorców oraz ich lojalność. Biorąc pod uwagę wszechstronne ukierunkowanie serwisów Ramblera , znajdziesz tam nabywcę każdego towaru. Bannery i teseary reklamowe w sieci Ramblera przyciągnią na Twoją witrynę potencjalnych klientów, a wysokiej jakości produkty i miła obsługa zrobią z nich prawdziwych klientów.

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: