KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Social Media

VK.com: najważniejsze aktualizacje w 2016 roku

Rok 2016 przyniósł wiele nowości na VK.com. Oprócz pierwszej od 10 lat zmiany wyglądu sieci społecznościowej, aktualizacje otrzymali także narzędzia biznesowe. Aby reklamodawcy i agencje nie przegapili najnowszych funkcji, przygotowałem listę najważniejszych zmian VK.com.

1. Historie

Trend na automatycznie znikające posty jest oczywisty, dlatego po Snapchacie, FB Messengerze i Instagramie funkcję 'Stories’ wprowadził również VK. Użytkownik może robić zdjęcia lub nagrywać filmy do 12 sekund. Historie są dostępne tylko w wersji mobilnej VK.VK Stories

2. Look-alike

Do kilkudziesięciu parametrów targetingu dodano narzędzie „podobnych odbiorców” — look-alike. System dobiera użytkowników VK, którzy zachowują się podobnie do tych, co już wchodzili na swoją stronę i dokonali docelowej czynności, na przykład, złożyli zamówienie w sklepie internetowym, pobrali plik lub zapisali się do newslettera.

Do tworzenia grupy odbiorców look-alike możesz skorzystać z danych z systemu CRM, danych kontaktowych, zebranych w trakcie promocji lub danych uzyskanych w trakcie zbierania grup retargetingu na stronie internetowej. Ważne ograniczenie – w oryginalnej grupie odbiorców powinno być co najmniej 1000 osób.

3. Katalog towarów

Sekcja Towary to katalog prywatnych ogłoszeń. Wcześniej towary mogły umieszczać tylko społeczności, a teraz ta sekcja jest dostępna również dla zwykłych użytkowników. W Towarach użytkownik w pierwszej kolejności zobaczy ogłoszenia swoich znajomych oraz znajomych ich znajomych. Użytkownik może dostosować wyszukiwanie ogłoszeń wszystkich ludzi i społeczności VK, wyszukiwać według nazwy i opisu towaru, określić kategorię, cenę i region.

VK Katalog towarów

4. VK Live

Teraz na VK można prowadzić transmisje na żywo i zarabiać na nich. Widzowie mogą wspierać autorów transmisji wirtualnymi prezentami, za które autorzy otrzymają pieniądze. VK Live. Transmisje na żywo

5. Zmiana rozmiarów reklam targetowanych

Dla banerów reklamowych, które wyświetlają się po lewej stronie, zwiększono rozmiar:

  • 146 x 85 px dla formatu „Image & text”
  • 146 x 165 px dla formatu „Large image”

Długość tekstu do reklam również wzrosła:

  • Tytuł — 33 znaku (zamiast 25)
  • Treść — 70 znaków (zamiast 60)

Szczegóły o formatach reklamowych VK znajdziesz w moim tekście Reklama na Vkontakte. Przewodnik dla początkujących.

6. Jedyny pixel retargetingu

Teraz wystarczy tylko raz ustawić pixel retargetingu na wszystkie strony. Będzie śledzić grupy docelowe, które można dostosować do wybranych cech bezpośrednio w panelu reklamowym. Na przykład, można zebrać użytkowników, którzy są zainteresowani konkretnymi produktami lub usługami na stronie internetowej, którzy złożyli zamówienie wcześniej, lub nie opłacili produktu w koszyku. Za pomocą pixela retargetingu możesz wyświetlać odrębne spersonalizowane reklamy otrzymanym grupom odbiorców.

SPRAWDŹ:   Case study. Jak szukamy ukraińskich pracowników dla agencji pracy

Stworzyć pixel retargetingu możesz w swoim panelu reklamodawcy w sekcji Retargeting.

7. Audioreklama

Audioreklama dostępna jest w wersji desktopowej i w 2016 roku była testowana przez wybranych reklamodawców, m.in. McDonald’s, Adidas. Na razie nie wiadomo, ile czasu zajmą testy i jakie będą warunki wykorzystania tego formatu przez mniejszych reklamodawców. Koszt audioreklam wyniesie około 350 RUB za 1000 odtworzeń, czyli nie przekroczy kosztu reklamy w radiu.

Reklama włącza się po zakończeniu określonego utworu. W przyszłości planuje się wprowadzić możliwość powiązania reklam do określonych utworów.

8. Przyciski Call-To-Action

Przyciski zwiększą efektywność promo postów i zachęcą użytkownika do popełnienia odpowiedniej czynności. Przyciski bezpośrednio zależą od celów kampanii reklamowej:

  • reklama społeczności: Dołącz, Wyślij wiadomość
  • reklama stron zewnętrznych: Przejdź, Kupić, Zarejestrować się
  • reklama w wersji mobilnej: Zadzwoń, Napisz, Wyślij e-mail.

VK Call To Action

9. Okładki dla społeczności

VK zmienił wygląd społeczności, dodając okładki podobne do fanpage’y na Facebooku. Zalecany rozmiar okładki to 1590 x 400 px. Dodać okładkę można w ustawieniach społeczności.
W górnym bloku teraz mogą znajdować się trzy zakładki: przypięty post, informacje o społeczności, oraz wiki-menu (tylko w grupach).

VK okładka dla społeczności

10. Przelewy między użytkownikami

Ruszyła usługa bezgotówkowych przelewów między użytkownikami. Serwis działa w dialogach na stronie i w aplikacjach mobilnych. Kwota przelewu — od 100 do 75000 RUB. Prowizja za wysłanie przelewu z karty Visa — 1% od kwoty, minimum 40 RUB.

VK Płatności między użytkownikami

11. Ukryte posty

Podobnie jak w przypadku „dark posts” na Facebooku, za pomocą ukrytych postów na VK reklamodawcy mogą tworzyć wiele unikalnych promo postów, które będą skierowane tylko do wybranych odbiorców i będą niewidoczne dla reszty uczestników danej społeczności. Więcej informacji o promo postach znajdziesz tutaj.

12. Livechat dla stron internetowych

Widget, z którego użytkownik może wysłać wiadomość do społeczności z zewnętrznej strony internetowej. To zwykłe okno dialogowe VK, w którym będą odpowiadać administratorzy społeczności. Widget przyda się wszystkim firmom, korzystającym na stronie z formularza kontaktowego. Teraz odwiedzający nie muszą dodatkowo się zarejestrować i podawać dane kontaktowe aby zadać pytanie. Wystarczy otworzyć okno livechata i napisać.

VK Livechat

13. vk.me — szybki dostęp do wiadomości

Pojawił się krótki adres dla wiadomości — vk.me. Jeśli livechat jest zbędny na twojej stronie, użytkownik może napisać wiadomość klikając w bezpośredni link kierujący do okna dialogowego z twoją społecznością. A za pomocą specjalnego serwisu https://vk.com/print możesz stworzyć „naklejki” z linkiem lub kodem QR, który można umieścić na drzwiach, witrynie sklepu lub materiałach promocyjnych.

SPRAWDŹ:   Reklama targetowana VK.com: plusy i minusy reklamy w rosyjskiej sieci społecznościowej

Vkontakte QR code

14. Smart news feed

Algorytm teraz zmienia kolejność postów, pokazując ciekawe posty wyżej. Metody uczenia maszynowego biorą pod uwagę setki czynników, w celu określenia, na ile dany post jest interesujący dla wybranego użytkownika. Nowy algorytm tworzy ciekawszy dla użytkownika news feed, a dla autorów postów zwiększa zasięg grupy docelowej i jej zaangażowanie.

VK Smart News Feed

15. Pełne statystyki postów

Wcześniej statystka postów była dostępna tylko dla społeczności z minimum 5000 followerów, teraz jest dostępna dla wszystkich.

Teraz dla reklamodawców VK dostępny jest podział źródeł zasięgu postów — na organiczny, viralny, reklamy i ogólny. W organiczny zasięg wchodzą tylko członkowie społeczności, którzy zobaczyli publikację bez interakcji z reklamą; viralny zasięg pokazuje liczbę osób, które nie są followerami danej społeczności i zobaczyli post, na przykład, na stronie innego użytkownika lub społeczności; reklamowy zasięg to liczba użytkowników, którzy zobaczyli publikację za pomocą reklam VK; a ogólny obejmuje wszystkie powyższe źródła zasięgu z uwzględnieniem ich przecięcia.

VK statystyka postów

16. Doładowanie przez PayPal

Teraz dodawanie budżetu reklamowego dostępne jest także za pomocą systemu płatności PayPal. Ta funkcja będzie szczególnie przydatna dla zagranicznych reklamodawców VK. Niestety wystawienie faktur jest wciąż dostępne tylko w przypadku przelewów bankowych.

VK płatność Paypal

17. Aktualizacja wiki-markup dla społeczności

Wiki-markup na VK istnieje od dawna. To pozwala na tworzenie wewnątrz grupy lub strony publicznej swego rodzaju landing page lub zaawansowanego menu do strukturyzacji informacji, na przykład o twoich produktach lub usługach. Przykłady takiego menu: raz i dwa.

Wiki-markup będzie przydatny, jeśli masz zamiar obsługiwać użytkowników głównie wewnątrz VK, na przykład, jeśli nie masz pełnej wersji rosyjskiej strony, lub jej funkcjonalność nie pozwala utworzyć szczegółową instrukcję lub katalog produktów. Jeśli twoim celem jest, aby jak najszybciej zwabić użytkowników do strony internetowej w celu dokonania zakupu lub jakiejkolwiek konwersji, to takie wiki-menu może być nawet zbędne.

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: