KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

E-Commerce

Ukraińskie Allegro przestaje istnieć od 1.10.2016

Aukro.ua poinformował o zamknięciu platformy od 1 października 2016 roku. Wszyscy sprzedawcy działający na „ukraińskim Allegro” zostaną przeniesieni do innych platform wchodzących w skład grupy spółek EVO.company.

„Po wnikliwej analizie w EVO postanowili, że będą w stanie dać więcej wartości nabywcom i sprzedawcom, przenosząc ich na bardziej nowoczesne i technologiczne platformy” — wynika z komunikatu prasowego grupy EVO.

Ukraińskie Allegro — Aukro.ua

Sprzedawcy Aukro otrzymali e-maile z propozycją przejścia na inne serwisy, należące do EVO:
Bigl.ua — dla firm, aktywnie handlujących na Aukro.
Prom.ua — dla osób fizycznych z nielicznym asortymentem.
Crafta.ua — dla sprzedawców z kategorii „Numizmatyka”, „Filatelistyka”, „Monety”, „Medale, odznaki”.

Oprócz wskazanych platform grupa EVO obejmuje również serwis do zamawiania usług Kabanchik.ua, marketplace Goodini.ua, platformę dla publicznych i komercyjnych przetargów Zakupki.prom.ua i lokalne wersje Prom.ua w Rosji (tiu.ru), na Białorusi (deal.by) i w Kazachstanie (satu.kz). O możliwościach tych platform dla polskiego biznesu pisałem w artykule Gdzie szukać B2B klientów na Wschodzie?

 Sprawdź także mój krótki raport Jak wygląda ukraiński e-commerce?, w którym znajdziesz listę najpopularniejszych porównywarek, marketplace’ów i sklepów internetowych na Ukrainie .

Aukro.ua stała się częścią grupy firm EVO w lipcu 2016 roku. Teraz na Aukro handluje około 64 000 sprzedawców. Większościowym udziałowcem EVO jest Naspers, który jest także udziałowcem w OLX, również działającym na rynku ukraińskim. Zgodnie z planem, do końca września nastąpi przeniesienie całej bazy sprzedawców do innych platform.

13 miesięcy temu pisałem o rosyjskim Allegro — Molotok.ru, który także przestał istnieć. Co prawda wówczas powodem nie była „przestarzała technologia” serwisu, lecz słabe zyski. W 2014 r. zysk operacyjny Molotok.ru wyniósł około $300 000 (11,9 mln RUB), ale cała ta kwota szła na spłatę zobowiązań wobec Naspers.

SPRAWDŹ:   Top-20 witryn w Ukrainie - ranking w maju 2013 roku

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: