KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

E-Commerce

Jak wygląda ukraiński e-commerce

W 2017 roku ukraiński rynek e-commerce wzrósł o 30% do około 50 mld UAH. W EVO uważają, że w 2018 roku wzrośnie do 65 mld UAH. Wielkość samego segmentu fashion dyrektor marketingu LeBoutique Julia Shilova ocenia w $200-250 mln.

Jakie są najbardziej popularne strony e-commerce na Ukrainie?

Według badań Gemius, 55% Ukraińców w wieku 18-69 lat robią zakupy online. Z nich 47% kupują na Ukrainie, 23% — za granicą.

Głównych graczy ukraińskiego e-commerce można podzielić na 4 kategorie:

Sklepy internetowe:

Comfy.ua
Allo.ua
Foxtrot.ua
Citrus.ua
F.ua
Moyo.ua
Stylus.ua
Eldorado.ua
Mobilluck.com.ua
Elmir.ua

Porównywarki cenowe:

Hotline.ua
Ek.ua
M.ua
Pn.com.ua
Sravni.ua
Price.ua

Marketplace’y:

Prom.ua
Rozetka.com.ua
Bigl.ua
Privatmarket.ua

Classified:

OLX.ua
Besplatka.ua

Według Gemius najpopularniejsze strony internetowe z kategorii e-commerce na Ukrainie to Rozetka.com.ua (6,7 mln użytkowników miesięcznie), Prom.ua (4 mln) i classified OLX.ua (5,5 mln), a najbardziej popularne zagraniczne platformy to Aliexpress (3,8 mln), Amazon (400 tys.) i Ebay (300 tys.).

Klasyczne sklepy internetowe znajdują się w stagnacji i stopniowo tracą ruch. Porównywarki wykazują minimalny wzrost ruchu organicznego, jeśli sądzić według danych SimilarWeb. Google i Yandex coraz bardziej preferują strony z szerokim asortymentem i możliwościami dla użytkownika (asortyment sklepu to jeden z komercyjnych czynników rankingu w Yandexie). Dlatego małe firmy w segmencie e-commerce coraz bardziej przechodzą na marketplace’y.

Zwykłemu przedsiębiorcy często trudno jest prowadzić własną stronę internetową. W tym przypadku pracę sprzedawcy na marketplace’ach można porównać z przejściem od własnego magazynu do fulfillmentu— przedsiębiorca stawia na rozwój biznesu i sprzedaży, a magazyn i logistykę oddaje na outsource. W przypadku strony przedsiębiorca wybiera marketplace — gotową działającą platformę do sprzedaży, w którą nie trzeba inwestować taka ilość środków i czasu, który będzie potrzebny do wsparcia i rozwoju sklepu internetowego.komentuje Denis Rogachev, kierownik działu e-commerce Comfy.ua

Wielu ukraińskich sprzedawców już złapali tę tendencję. Rozetka działa według modelu marketplace od 2014 roku, na Lamoda marketplace pojawił się w 2016 roku, a na LeBoutique — od 2017 roku. W ubiegłym roku marketplace uruchomiła także modnaKasta.

SPRAWDŹ:   Ukraina: VK.com generuje 70% przejść na strony internetowe wśród wszystkich sieci społecznośćiowych

A tak wygląda porównanie rocznego organicznego ruchu u najważniejszych graczy e-commerce w 2016 (niebieski) i 2017 (czerwony) roku:

Które marketplace’y są najefektywniejsze?

Według badania Promobill, koszt kliknięcia w większości kategorii jest niższy na marketplace’ach w porównaniu do reklam w Googlu. Poniższa tabela pokazuje średni CPC w hrywnach na platformach Prom.ua, Bigl.ua, OLX.ua oraz reklamie w wyszukiwarce Google. Przedstawione kategorie to (na obrazku z góry w dół): materiały budowlane, elektronika, odzież i obuwie, zdrowie i uroda, auto, dom i ogród, meble i wnętrza, towary sportowe, towary dla dzieci, prezenty.

Wskaźnik konwersji na marketplace’ach jest średnio o 15-30% wyżej, niż u innych kanałów reklamy online. Tylko na OLX poziom konwersji jest znacznie niższy, ponieważ na tej platformie istnieje duży poziom konkurencji cenowej pomiędzy nowymi a używanymi produktami:

Co kupują w internecie ukraińscy użytkownicy?

Według danych GfK (styczeń 2018) najbardziej popularnymi kategoriami były (malejąco): sprzęt RTV/AGD, odzież, kosmetyki i perfumy, buty, akcesoria i prezenty, produkty dla dzieci, chemia gospodarcza, dostawa gotowych posiłków, meble i artykuły dla domu, leków i artykułów medycznych.

Badanie Gemius od października 2017 roku pokazuje podobne statystyki. Na pytanie „Towary z jakich kategorii kupowaliście online?” użytkownicy podali następujące odpowiedzi:

 • odzież, buty i akcesoria (59%)
 • sprzęt RTV (57%)
 • gadżety (57%)
 • bilety na transport (54%)
 • komputery (51%)
 • bilety do kina i teatru (48%)
 • książki, filmy, muzyka (36%)
 • rezerwacje (36%)
 • kosmetyki (35%)
 • leki (31%)
 • odzież sportowa (31%)
 • zabawki (30%)
 • meble, wystrój (25%)
SPRAWDŹ:   Największy chiński sklep internetowy nazwał Rosję drugim co do ważności rynkiem

Na co Ukraińcy zwracają uwagę robiąc zakupy online?

Wśród głównych trudności przy dokonywaniu zakupów online ukraińscy użytkownicy wskazują niezgodność towaru z oczekiwaniami (35%), nieprawidłowe informacje, opis, cena na stronie (30%), wysoki koszt dostawy (29%), długi czas dostawy (27%), brak podstawowych informacji o produkcie (22%), problem z gwarancją/zwrotem towaru (20%), kiepska obsługa (18%), niebezpieczne metody płatności (17%), nie udało się znaleźć towar (15%), towar nie dostarczono (6%).

Wśród czynników, które mogłyby motywować użytkowników częściej kupować w internecie: spadek cen na towary (54%) i kosztu dostawy (48%), zniżki dla kupujących online (47%), więcej informacji o towarach na stronie (29%), bezpieczne metody płatności (27%), szybka dostawa (25%). (źródło)

 Ten wpis jest aktualizowany. 

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi:

Subskrybuj mój kanał na YouTube 😉Co tydzień publikuję nowe wideo o marketingu w Runecie.