KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

E-Commerce

Jak wygląda ukraiński e-commerce

W 2017 roku ukraiński rynek e-commerce wzrósł o 30% do około 50 mld UAH. W EVO uważają, że w 2018 roku wzrośnie do 65 mld UAH. Wielkość samego segmentu fashion dyrektor marketingu LeBoutique Julia Shilova ocenia w $200-250 mln.

Jakie są najbardziej popularne strony e-commerce na Ukrainie?

Według badań Gemius, 55% Ukraińców w wieku 18-69 lat robią zakupy online. Z nich 47% kupują na Ukrainie, 23% — za granicą.

Głównych graczy ukraińskiego e-commerce można podzielić na 4 kategorie:

Sklepy internetowe:

Comfy.ua
Allo.ua
Foxtrot.ua
Citrus.ua
F.ua
Moyo.ua
Stylus.ua
Eldorado.ua
Mobilluck.com.ua
Elmir.ua

Porównywarki cenowe:

Hotline.ua
Ek.ua
M.ua
Pn.com.ua
Sravni.ua
Price.ua

Marketplace’y:

Prom.ua
Rozetka.com.ua
Bigl.ua
Privatmarket.ua

Classified:

OLX.ua
Besplatka.ua

Według Gemius najpopularniejsze strony internetowe z kategorii e-commerce na Ukrainie to Rozetka.com.ua (6,7 mln użytkowników miesięcznie), Prom.ua (4 mln) i classified OLX.ua (5,5 mln), a najbardziej popularne zagraniczne platformy to Aliexpress (3,8 mln), Amazon (400 tys.) i Ebay (300 tys.).

Klasyczne sklepy internetowe znajdują się w stagnacji i stopniowo tracą ruch. Porównywarki wykazują minimalny wzrost ruchu organicznego, jeśli sądzić według danych SimilarWeb. Google i Yandex coraz bardziej preferują strony z szerokim asortymentem i możliwościami dla użytkownika (asortyment sklepu to jeden z komercyjnych czynników rankingu w Yandexie). Dlatego małe firmy w segmencie e-commerce coraz bardziej przechodzą na marketplace’y.

Zwykłemu przedsiębiorcy często trudno jest prowadzić własną stronę internetową. W tym przypadku pracę sprzedawcy na marketplace’ach można porównać z przejściem od własnego magazynu do fulfillmentu— przedsiębiorca stawia na rozwój biznesu i sprzedaży, a magazyn i logistykę oddaje na outsource. W przypadku strony przedsiębiorca wybiera marketplace — gotową działającą platformę do sprzedaży, w którą nie trzeba inwestować taka ilość środków i czasu, który będzie potrzebny do wsparcia i rozwoju sklepu internetowego.komentuje Denis Rogachev, kierownik działu e-commerce Comfy.ua

Wielu ukraińskich sprzedawców już złapali tę tendencję. Rozetka działa według modelu marketplace od 2014 roku, na Lamoda marketplace pojawił się w 2016 roku, a na LeBoutique — od 2017 roku. W ubiegłym roku marketplace uruchomiła także modnaKasta.

SPRAWDŹ:   Ruch z Yandexa dla polskich agencji nieruchomości z CPC 0,10 euro

A tak wygląda porównanie rocznego organicznego ruchu u najważniejszych graczy e-commerce w 2016 (niebieski) i 2017 (czerwony) roku:

Które marketplace’y są najefektywniejsze?

Według badania Promobill, koszt kliknięcia w większości kategorii jest niższy na marketplace’ach w porównaniu do reklam w Googlu. Poniższa tabela pokazuje średni CPC w hrywnach na platformach Prom.ua, Bigl.ua, OLX.ua oraz reklamie w wyszukiwarce Google. Przedstawione kategorie to (na obrazku z góry w dół): materiały budowlane, elektronika, odzież i obuwie, zdrowie i uroda, auto, dom i ogród, meble i wnętrza, towary sportowe, towary dla dzieci, prezenty.

Wskaźnik konwersji na marketplace’ach jest średnio o 15-30% wyżej, niż u innych kanałów reklamy online. Tylko na OLX poziom konwersji jest znacznie niższy, ponieważ na tej platformie istnieje duży poziom konkurencji cenowej pomiędzy nowymi a używanymi produktami:

Co kupują w internecie ukraińscy użytkownicy?

Według danych GfK (styczeń 2018) najbardziej popularnymi kategoriami były (malejąco): sprzęt RTV/AGD, odzież, kosmetyki i perfumy, buty, akcesoria i prezenty, produkty dla dzieci, chemia gospodarcza, dostawa gotowych posiłków, meble i artykuły dla domu, leków i artykułów medycznych.

Badanie Gemius od października 2017 roku pokazuje podobne statystyki. Na pytanie „Towary z jakich kategorii kupowaliście online?” użytkownicy podali następujące odpowiedzi:

  • odzież, buty i akcesoria (59%)
  • sprzęt RTV (57%)
  • gadżety (57%)
  • bilety na transport (54%)
  • komputery (51%)
  • bilety do kina i teatru (48%)
  • książki, filmy, muzyka (36%)
  • rezerwacje (36%)
  • kosmetyki (35%)
  • leki (31%)
  • odzież sportowa (31%)
  • zabawki (30%)
  • meble, wystrój (25%)
SPRAWDŹ:   PayU nie dał rady na Ukrainie

Na co Ukraińcy zwracają uwagę robiąc zakupy online?

Wśród głównych trudności przy dokonywaniu zakupów online ukraińscy użytkownicy wskazują niezgodność towaru z oczekiwaniami (35%), nieprawidłowe informacje, opis, cena na stronie (30%), wysoki koszt dostawy (29%), długi czas dostawy (27%), brak podstawowych informacji o produkcie (22%), problem z gwarancją/zwrotem towaru (20%), kiepska obsługa (18%), niebezpieczne metody płatności (17%), nie udało się znaleźć towar (15%), towar nie dostarczono (6%).

Wśród czynników, które mogłyby motywować użytkowników częściej kupować w internecie: spadek cen na towary (54%) i kosztu dostawy (48%), zniżki dla kupujących online (47%), więcej informacji o towarach na stronie (29%), bezpieczne metody płatności (27%), szybka dostawa (25%). (źródło)

 Ten wpis jest aktualizowany. 

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: