Yandex opublikował wyniki badań na temat ukraińskich użytkowników sieci społecznościowych. Na początku lata tego roku na takich portalach jak VKontakte, Odnoklassniki, Facebook i Twitter istniało około 40 milionów ukraińskich zarejestrowanych kont – liczba, porównywalna do liczby obywateli państwa. O tym świadczą wyniki wyszukiwania wśród blogów w latach 2013-2014.
Rosyjski portal społecznościowy VKontakte zajmuje, jak i wcześniej, pierwsze miejsce pod względem liczby ukraińskich użytkowników, obecnie istnieje tu ponad 27 milionów zarejestrowanych kont. Na drugim miejscu są Odnoklassniki (11 milionów kont), na trzecim miejscu znajduje się Facebook (3,2 miliony kont), po czym idzie Twitter, liczba ukraińskich użytkowników którego szacuje się na 430 tysięcy osób. W Yandexie podkreślają, że liczba użytkowników serwisu mikroblogowego wzrosła od początku 2013 roku o półtora razy (największy wzrost przypadł na Euromajdan).
Teraz przedstawiamy więcej informacji na temat ukraińskich użytkowników każdego z wyżej wymienionych portali społecznościowych.
VKontakte
Najwięcej zarejestrowanych na portalu kont przynależy do użytkowników z Kijowskiego, Dniepropietrowskiego, Lwowskiego, Odesskiego i Charkowskiego regionów. Najmniej użytkowników VKontakte zarejestrowano w Mikołajewskim regionie (pod uwagę brano osoby, które na swojej stronie na portalu społecznosciowym wskazały miasto zamieszkania).
Penetracja sieci (czyli stosunek kont do liczby mieszkańców) różni się w zależności od regionu. We Lwowskim i Dniepropietrowskim ten wskaźnik zbliża się do liczby ludności, a w Kijowskim regionie nawet przewyższa go. W Donieckim i Zakarpackim regionach wynosi on nie więcej niż jedna trzecia.
Czerwona linia – 100% przenikania
VKontakte na Ukrainie jest prawdziwą młodzieżową siecią społecznościową, ponad połowa jej użytkowników ma poniżej 25 lat. Mężczyzn jest więcej niż kobiet – 55% kontra 45%. W przypadku około 20% kont płeć użytkownika nie jest zaznaczona. Wśród starszych użytkowników w wieku powyżej 45 lat liczba kobiet jest nieco większa.
Odnoklassniki (OK.ru)
W tej sieci społecznosciowej istnieje obecnie 11 milionów zarejestrowanych ukraińskich kont. Prawie 25% użytkowników mieszka w Kijowskim i Donieckim regionach, przy czym Doniecki region jest jedynym regionem, w którym Odnoklassniki wyprzedzają VKontakte. Najwięcej użytkowników portalu mieszka w Dniepropietrowskim i Charkowskim regionach i na Krymie. Największe przenikanie sieci obserwuje się na Krymie, tam liczba kont przekracza jedną trzecią liczby mieszkańców (według danych Nacjonalnego Komitetu Statystycznego Ukrainy).
Użytkownicy portalu Odnoklassniki są starsi od użytkowników VKontakte: prawie jedna trzecia ogólnej liczby kont przypada na grupę w wieku od 26 do 35 lat (we VKontakte największą grupę tworzą osoby w wieku od 16 do 25 lat). Wśród użytkowników jest więcej kobiet niż mężczyzn (53% kontra 47%).
Amerykańska sieć społecznościowa wyraźnie pozostaje w tle za rosyjskimi, jeżeli chodzi o liczbę użytkowników, ale od lata 2012 roku zwiększyła się o ponad milion osób. Najwięcej użytkowników Facebook’a mieszka w Kijowskim, Lwowskim i Charkowskim regionach. Największą penetrację sieci społecznosciowej obserwujemy w Kijowskim regionie:
Na ukraińskim Facebook’u również jest nieco więcej kobiet, niż mężczyzn: 52% kontra 48%.
Twitter
Na wzrost liczby użytkowników tego serwisu duży wpływ miały wydarzenia polityczne na Ukrainie. Jeżeli przed listopadem 2013 roku co miesiąc pojawiało się tu 6-7 tysięcy nowych kont, to w grudniu 2013 roku ich liczba wzrosła o 16 tysięcy, a w styczniu 2014 – o 55 tysięcy.
Dwa lata temu Ukraińcy pisali około 90 tysięcy tweetów dziennie, a podczas Euromajdanu ta liczba wzrosła do 130 tysięcy. Tragiczne wydarzenia z 20 lutego także miały swój wpływ: tego dnia użytkownicy napisali prawie 240 tysięcy tweetów.
Średnia długość tweetów ukraińskich użytkowników wynosi 97 znaków, jeżeli wpis jest zamieszczany w języku ukraińskim, oraz 75 znaków, jeżeli użytkownik pisze po rosyjsku. Podczas Euromajdanu średnia długość wpisów wzrosła do 105 znaków. 30% wszystkich ukraińskich kont stworzono w Kijowie i regionie. Następnie pod względem liczby kont idą Odesski, Charkowski, Dniepropietrowski regiony, Krym i Lwowski region (6-8% wszystkich kont w każdym).
Użytkownicy Twittera nie określają swojej płci, ale najczęściej można ją określić na podstawie imienia i nazwiska. Mężczyzn w tej sieci społecznościowej jest więcej, niż kobiet: 51% kontra 49%.
Źródło: http://ain.ua/