VK.com (Vkontakte) to największy w Runecie portal społecznościowy, jedna z najbardziej popularnych stron wśród Rosjan, Ukraińców, Białorusinów. Siedzą na nim jeśli nie wszyscy, to z pewnością większość rosyjskojęzycznych użytkowników internetu. Dla polskiego biznesu VK.com jest wspaniałym źródłem potencjalnych klientów i w tym artykule opiszę jeden ze sposobów na ich znalezienie.
W kontekście marketingu dla polskich firm, prowadzących sprzedaż offline, użytkowników Runetu można podzielić na dwie grupy docelowe:
- przybywający do Polski na dzień lub kilka dni;
- mieszkający tu na stałe rosyjskojęzyczni pracownicy, studenci i inni.
Dla niektórych biznesów nadają się obie grupy docelowe, jednak dotarcie do każdej z nich wymaga wykorzystania różnych mechanizmów. W tym artykule chcę zatrzymać się na turystach i przyjeżdżających „na zakupy”.
Reklama skierowana do podróżników i przyjeżdżających po zakupy
Dla większości przyjeżdżających do Polski turystów z obwodu Kaliningradzkiego, Białorusi lub Ukrainy głównym celem ich podróży jest zakup odzieży, RTV i AGD, chemii gospodarczej, materiałów budowlanych, części do auta lub żywności. W czwartym kwartale 2015 r. goście z Rosji, Białorusi i Ukrainy zostawili w Polsce 2,79 mld zł:
Wielu z nich wybierają się do centrów handlowych lub sieci sklepów z listą zakupów. Niemniej jednak, przed wyjazdem starannie badają strony sklepów, aby dowiedzieć się o dostępności towaru na miejscu, o promocjach, o możliwości zwrotu VAT i innych szczegółach. Większość z tych pytań wyjaśniają w portalach społecznościowych, w grupach o zakupach w Polsce, lub bezpośrednio na fanpage’u określonego sklepu, jak w przypadku jednego z naszych klientów, gdzie z takimi pytaniami zwracają się średnio trzy razy dziennie.
Posiadanie aktywnego fanpage’a w VK.com to bez wątpienia duży atut, ale załóżmy, że nie masz ani fanpage’a, ani pracownika, który mógłby go stworzyć i w pełni zaangażować się w jego prowadzenie. Nawet w tej sytuacji masz wszelkie szanse, aby zwrócić uwagę wschodnich użytkowników na ofertę swojej firmy!
W tym przypadku można zacząć od reklamy strony internetowej. Jedyny warunek — jeśli twoja reklama jest w języku rosyjskim, to strona docelowa musi także być po rosyjsku .
W VK istnieje kilka mechanizmów reklamowych, ale w tym przypadku naszym celom posłuży reklama w postaci małego banera + krótkiego tekstu, umieszczonego po lewej stronie serwisu. Wygląda to tak:Płacisz za każde kliknięcie w reklamę, albo za każde 1000 wyświetleń reklamy (do wyboru).
Ustawiamy targeting
Na VK, jak na Facebooku, istnieje możliwość wyświetlenia reklamy tylko osobom, które spełniają wybrane przez nas cechy: płeć, wiek, miejsce zamieszkania, zainteresowania itp. Ale poza tym, masz możliwość reklamować się użytkownikom, którzy „polubili” wybraną grupę lub fanpage. I właśnie ta cecha pomoże nam znaleźć tych, którzy naprawdę interesują się zakupami w Polsce i od czasu do czasu przyjeżdżają tutaj.
Kilka przykładów fanpage’y i grup polskich sieci sklepów i centrów handlowych, skierowanych do rosyjskojęzycznych klientów, jadących do Białegostoku :
https://vk.com/tc_alfa_belostok
https://vk.com/outletcenterbelostok
https://vk.com/vbelostok
https://vk.com/selgrosbelostok
https://vk.com/rtveuroagd
https://vk.com/mmbelostok
Podobne fanpage’e można znaleźć, na przykład, dla Lublina, Warszawy, Gdańska.
Oprócz tego, na VK jest kilka popularnych rozrywkowych lub newsowych fanpage’y o Polsce. Można również używać ich w celu dotarcia do jeszcze większej liczby potencjalnych klientów:
https://vk.com/polsha24
https://vk.com/typicalpoland
https://vk.com/studentpl
https://vk.com/nokurwa
Tak więc, podczas tworzenia reklamy można określić portret docelowego użytkownika. Załóżmy, że to młodzi ludzie 18-27 lat znajdujące się teraz w zachodniej Białorusi, przyjeżdżający do Białegostoku na zakupy.
Wskazujemy najpierw geografię i wiek użytkowników. Pamiętaj, że musisz osobno wskazywać stolicy danego obwodu (miasto Brześć i Grodno) oraz sam obwód (Brzeski i Grodzieński) :Gdyż w VK nie ma bezpośredniej konfiguracji umożliwiającej wskazanie „tych, którzy jeżdżą do Białegostoku na zakupy”, będziemy musieli trochę się pobawić. Zaznaczamy tych młodych ludzi, którzy „polubili” fanpage’e poświęcone zakupom w białostockich centrach handlowym i sklepach, a przy tym zaznaczamy pole „Travelers”, które oznacza, że wybrani użytkownicy chociaż raz weszli na swoje konto VK będąc za granicą:
Podając wszystkie fanpage’e, o których pisałem wyżej, udało mi się dobrać grupę docelową składającą się z 1651 osoby (mieszkańcy Obwodu Brzeskiego i Grodzieńskiego od 18 do 27 lat, podróżnicy). Jeśli zaznaczyć wiek od 28 do 55 lat, to mamy kolejne 796 osoby. Nieźle jak na początek, biorąc pod uwagę, że za tych użytkowników nikt tak naprawdę nie konkuruje, a średnia cena za kliknięcie wynosi 0,15—0,35 zł.
W ten sposób, w ciągu zaledwie kilku minut można skonfigurować wyświetlanie reklam tym turystom, którzy naprawdę mogą być zainteresowani twoimi produktami. Z dużym prawdopodobieństwem wybiorą się do Polski w najbliższym czasie, i jadą tutaj z jednym celem — kupować!
Jak opłacać reklamę VK z Polski
Jeśli chodzi o zasilanie konta, wiem, że VK odrzuca karty niektórych polskich banków. Od niedawna doładować swoje konto na VK.com można poprzez system PayPal . Minimalna kwota doładowania — 500 RUB, czyli ok. 30 PLN. Niestety w tym przypadku nie ma możliwości otrzymania faktury.
Otrzymanie faktury możliwe jest albo podczas współpracy z agencją reklamową, albo podpisując umowę bezpośrednio z Vkontakte. Jak to zrobić opisałem w tym odcinku:
Masz pytania dotyczące stworzenia pierwszej kampanii na VK? Napisz w komentarzu na dole, z chęcią pomogę.