KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Prawo / SEO / SEM / Social Media

Ukraina blokuje Yandex, VKontakte, Odnoklassniki

Prezydent Ukrainy podpisał rozporządzenie, które wprowadza w życie decyzję Rady bezpieczeństwa narodowego i obrony w sprawie sankcji w stosunku do rosyjskich spółek. Rozporządzenie nakazuje ukraińskim dostawcom usług internetowych blokowania wielu popularnych rosyjskich stron internetowych.

Sankcje dotkną między innymi serwisy Yandex i Mail.ru Group, sieci społecznościowe Vkontakte, Odnoklassniki. Sankcje wprowadzane są na trzy lata. Serwisy Yandex, które muszą być zablokowane, to m.in. Yandex.Direct, Yandex.Money, Yandex.Market, Yandex.Maps, strony główne rosyjskiej i ukraińskiej domeny wyszukiwarki Yandex.

Pełną listę serwisów można znaleźć w załączniku nr 2 do rozporządzenia, w którym wymienione są osoby prawne, do których stosuje się sankcje. Wśród sankcji jest „zakaz operatorom internetowym świadczenia usług dostępu użytkowników sieci internet do serwisów”.

Vkontakte jest obecnie najpopularniejszą siecią społecznościową na Ukrainie, wg oficjalnych danych platformy, korzysta z niej 15 mln ukraińskich użytkowników miesięcznie. Miesięczna liczba użytkowników Odnoklassniki (OK.ru) na Ukrainie wynosi 9,5 mln (wg Gemius).

W ocenie analityka „PromSvyazBank” Ilji Frołowa, Yandex przez ukraińskie sankcje straci do 6,9 mld rubli w 2017 roku.

Służba prasowa Yandexa skomentowała sytuację następująco:

„Niestety, decyzja władz ukraińskich dotyczy nie tylko nas. To sankcje przeciwko 11 milionom ukraińskich użytkowników, którzy co miesiąc wybierają nasze usługi, i przeciwko tysięcy ukraińskich spółek, które korzystają z naszych technologii i usług dla rozwoju swoich biznesów. Biznes grupy kapitałowej „Yandex”, oczywiście, jest bardzo duży i sankcje nie będą mieć na niego negatywnego wpływu. Ale uważamy Ukrainę za ważną część naszej pracy i jest nam przykro, że sankcje rujnują wszystkie wieloletnie starania naszego zespołu. Główny poszkodowany od sankcji — to ukraiński użytkownik.”

Mail.Ru Group opublikował oświadczenie, w którym zasugerował skorzystać z VPN — coraz bardziej popularnego rozwiązania w tych regionach:

Z przykrością przyjęliśmy wiadomość o politycznie motywowanej decyzji władz Ukrainy uniemożliwić korzystanie z sieci społecznościowych VKontakte, Odnoklassniki i serwisów Mail.Ru na terenie swojego kraju. Ta decyzja uderzy przede wszystkim w samych użytkowników – obywateli Ukrainy. Około 25 milionów mieszkańców Ukrainy komunikują się na zablokowanych platformach z przyjaciółmi na Ukrainie i na całym świecie; teraz będą pozbawione tych związków.

SPRAWDŹ:   Yandex uruchomił nowy serwis „Gorod”

Jesteśmy przekonani, że w internecie nie ma granic. Nigdy nie braliśmy udziału w polityce. Nie naruszyliśmy żadnej ustawy Ukrainy. Wszystko, co robimy i będziemy dalej robić, to wygodne usługi.

Naszej wielomilionowej grupie odbiorców na terenie Ukrainy chcemy powiedzieć, że w naszej pracy nic się nie zmieni, nadal będziemy oferować wszystkie usługi naszym użytkownikom we wszystkich krajach, a istniejące możliwości specjalnych usług pozwolą dalej korzystać z naszych usług internetowych. Interesy użytkowników zawsze były naszym priorytetem.

Wieczorem 16 maja użytkownicy VK z Ukrainy zaczęli otrzymywać od VK instrukcję wejścia na zablokowane strony internetowe.

 

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: