KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

.УКР — nowa domena w cyrylicy dla Ukrainy

Na Ukrainie rozpoczęła się rejestracja nowej narodowej domeny w cyrylicy — .УКР (skrót „Ukr”).

W ciągu pierwszego miesiąca nazwy w domenie będą mogli rejestrować organy władzy państwowej, następnie – jednostki samorządu terytorialnego, nazwy geograficzne, właściciele znaków towarowych i innych przedmiotów własności intelektualnej. Po tym rejestracja w .УКР zostanie otwarta dla innych podmiotów.

Zakłada się, że okres rejestracji domeny wyniesie od 1 do 10 lat, koszt rejestracji nie będzie przekraczać 250 UAH (około 100 zł). Rejestracja domeny będzie możliwa dla wszystkich chętnych, bez względu na obywatelstwo, rezydencje podatkową lub siedzibę firmy w przypadku osób prawnych.

«Wraz z wprowadzeniem domeny narodowej, znacznie poszerzamy nasz segment w Internecie, – podkreślił Mikołaj Azarow, wicepremier Ukrainy, i dodał, że adresy stron internetowych organów władzy w cyrylicy zrobią ostatnich znacznie bardziej otwartymi dla zwykłych obywateli, a przede wszystkim tych, którzy dopiero zaczynają poznawać Internet. — Na przykład teraz, aby wejść na portal Rządowy, nie trzeba znać dokładną pisownię adresu łacińskimi literami. Wystarczy w pasku adresu wpisać na ukraińskim «Кабмін.укр» lub «КабінетМіністрів.укр» — i masz gwarancję, że wejdziesz właśnie tam, gdzie potrzebujesz [ciekawe, że przekierowania do dziś nie ma, wszystkie nowe domeny to duplikowane treści — kom. tłum]. Do tego adresy w języku ojczystym znacznie ułatwią wyszukiwanie w Internecie».

Pierwszą domeną w strefie .УКР został prezydencki adres Президент.укр. Przy wprowadzeniu tego adresu w przeglądarce użytkownik zostanie przekierowany  do oficjalnej strony internetowej prezydenta Ukrainy [przekierowanie nadal nie działa — kom. tłum.].

SPRAWDŹ:   Gdzie szukać B2B klientów na Wschodzie?

УКР — to czwarta domena najwyższego poziomu w cyrylicy. Wcześniej były otwarte rosyjski .РФ, serbski .СРБ, kazachski .КАЗ. O delegowaniu domeny w cyrylicy oświadczyli też w Mongolii (.МОН) i na Białorusi (.БЕЛ).

Źródło: nic.ru, image.zn.ua

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: