KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

TIC (тИЦ) Yandex – co to jest, jak się oblicza TIC, czym się różni od Google PR

Co to jest TIC Yandex?

Tematyczny indeks cytowań Yandex (TIC) określa «autorytet» strony internetowej z uwzględnieniem jakościowej charakterystyki linków prowadzących do niej z innych stron. Tę jakościową charakterystykę nazywają «wagą» linków. Obliczana jest ona na podstawie specjalnie opracowanego algorytmu Yandex.

Dużą rolę odgrywa bliskość tematyczna zasobu a odwołujących się do niego stron. Sama ilość linków do zasobu także wpływa na wartość jego TIC, jednak o TIC decyduje nie ilość linków, a suma ich «wag».

Pochodzenie definicji

Sama idea tematycznego indeksu cytowań pochodzi ze sfery naukowej, gdzie wskaźnik ten w odniesieniu do danego autora pokazuje jak często do jego prac odwołują się inni badacze. Innymi słowy, wskaźnik TIC odzwierciedla jakość prac tego autora. Im wyższy jest tematyczny indeks cytowań, tym większe znaczenie powinny stanowić jego pracy. Przy czym na wzrost wskaźnika wpływa nie tyle ilość wykorzystanych cytatów, ile autorytet odwołujących się jednostek.

Obliczanie TIC Yandex

Yandex oblicza TIC witryn według specjalnego algorytmu, który uwzględnia zarówno tematyczne podobieństwo odnoszących się witryn, jak i poziom ich własnego TIC. Wskaźnik ten, w przeciwieństwie do PR Googla, oblicza się dla całej domeny.

TIC strony jest dynamicznym współczynnikiem i około dwóch razy w miesiącu następuje jego automatyczna aktualizacja (update). Powszechne jest przekonanie, że na wyniki wyszukiwania TIC nie wpływa, jednakże według niektórych źródeł, z wprowadzaniem algorytmu MatrixNet TIC witryny stał się jednym z czynników wpływających na pozycjonowanie w Yandexie, choć nie bardzo znaczący.

SPRAWDŹ:   Yandex przedstawił skrypt antywirusowy Manul

TIC przede wszystkim stosuje się w celu ustalenia kolejności wyświetlenia witryn w sekcjach Yandex.Katalogu. Wszystkie bez wyjątku linkujące strony powinny być zindeksowane przez Yandex. Przy czym na stronach Yandex.Katalogu znajdują się cyfry zaokrąglone – one właśnie pozwalają wnioskować o statusie danej strony internetowej w sekcji.

Jakie linki nie są uwzględniane w indeksie

Według informacji z Yandex, przy podliczeniu TIC nie uwzględniają się linki z forów dyskusyjnych, blogów (darmowych), serwisów ogłoszeń, sieciowych konferencji, katalogów bez moderacji oraz innych zasobów, w które można swobodnie dodawać linki bez kontroli ze strony właściciela zasobu. Również przy liczeniu TIC nie liczą się linki ze stron, znajdujących się na darmowym hostingu w przypadku, gdy nie są one opisane w Yandex.Katalogu. Innymi słowy, wszystkie te linki mają zerową «wagę».

Regionalny TIC

W katalogach zorientowanych na inne kraje, do rankingu witryn stosuje się regionalny indeks cytowań, który uwzględnia nie tylko tematyczną bliskość linków, ale i geograficzną. Czyli link z geograficznie bliższej strony ma większą wagę.

Jak sprawdzić poziom TIC

Najprostszym sposobem sprawdzenia TIC strony (domeny) jest przejście na stronę http://yandex.ru/cycounter?site.ru gdzie zamiast „site.ru” należy wpisać potrzebną domenę.

Jeśli zamiast liczby pokazuje się CY, to znaczy że strona ma zerowy TIC:

Drugim sposobem na sprawdzenie poziomu TIC jest Katalog Yandex – http://search.yaca.yandex.ru/yca/cy/ch/site.ru/ – tutaj tak samo należy wpisać potrzebną domenę zamiast „site.ru”.

SPRAWDŹ:   Yandex ułatwi pracę z reklamą medialną

TIC Yandex stał się jedną z głównych cech witryn, które sprzedają linki w celu zarabiania w internecie. Generalnie, im wyższy jest poziom tego wskaźnika witryny, tym drożej można sprzedawać z niej linki. Wskaźnik ten również uwzględnia się w niektórych rosyjskojęzycznych rankingach.

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: