Są trzy rzeczy, na które można patrzyć bez końca: na ogień, na wodę i na zagraniczne marki, które próbują sprzedać rosyjskim konsumentom reklamę ze stereotypami, związanymi z ich ojczyzną.
Nie tak dawno temu chińska firma Huawei przedstawiła nową reklamę smartfonu Honor 3. Na rosyjskim rynku firma zdecydowała się na promowanie nowego produktu przy użyciu estetyki lat 90. Historia z „braciszkami” się zrobiła bardzo popularna – reklama ma już ponad milion wyświetleń na Youtubie.
Oczywiście, pomysł wykorzystania obrazów stereotypowych w celu przyciągnięcia rosyjskich odbiorców nie należy do Huawei. Poniżej przedstawimy kilka kampanii reklamowych, które pokazują stereotypowy obraz Rosji.
1. Huawei Honor 3. Telefon dla Rosji
Stereotyp: w Rosji wszystkie kwestie sporne są rozwiązywane przy użyciu siły
Niesamowitą popularność reklama zawdzięcza historii o typowych rosyjskich gangsterach z lat 90ch, którzy próbują „wybić” informację od młodego człowieka o wyglądzie pracownika biurowego. Pod czas próby wyciągnięcia informacji jest on zanurzany w wodzie, ale cały proces zostaje przerwany przez dzwonek telefonu. Okazuje się, że smatfon ofiary jest wodoodporny, co wywołuje żywe zainteresowanie głównego bandyty. W wyniku tego wszystko się kończy robieniem sobie zdjęć.
2. Nissan Almera. Samochód dla rosyjskich dróg
Stereotyp: w Rosji są kiepskie drogi
Jeżeli kupisz samochód w Rosji, to będziesz na nim jeździł po kiepskich drogach. Ten dosyć oczywisty pomysł został wykorzystany w 2013 roku przez sieciową agencję reklamową TBWA\Moscow, w wyniku czego została opracowana kampania reklamowa dla marki samochodowej Nissan, zatytułowana „Zapomnij o złych drogach”.
3. Audi. Każde warunki to warunki idealne
Stereotyp: w Rosji jest bardzo zimno
Marki samochodowe dosyć często wykorzystują temat kiepskich dróg i trudnych warunków pogodowych w promowaniu swoich samochodów. W swojej reklamie systemu stałego napędu na wszystkie koła Audi Quattro agencja kreatywna Instinct (BBDO Group) pokazała prawdziwą rosyjską zimę. Główne przesłanie – te systemy są idealnie przystosowane do rosyjskiej rzeczywistości, więc mając Audi wrócisz na obiad do domu bez względu na warunki pogodowe i stan dróg.
4. Nike. Just do it – Play Russian
Stereotyp: w Rosji mieszkają ludzie silnej woli
W przeddzień Olimpiady marka sportowa Nike rozpoczęła kampanie reklamową „Play Russian”. Na ekranie znów widzimy ostrą rosyjską zimę, jednak tym razem cała uwaga jest zwrócona na niesamowity hart ducha i chęć zawodników do wygrania za wszelką cenę. Krótko mówiąc, rosyjska zima hartuje ludzi, sprawia, że się stają silniejsi i pozwala walczyć po rosyjsku.
5. IKEA. Odpoczywajcie za granicą w domu
Stereotyp: Rosjanie lubią wypoczywać na daczy
Opalać się leżąc na trawie, smażyć szaszłyki, polewać się wodą z węża i nie uciekać pod dach ze względu na zaczynający się deszcz – takie są zasady odpoczynku na rosyjskiej daczy. W celu realizacji tej reklamy IKEA zwróciła się do agencji reklamowej Instinct i jako wynik otrzymała znany większości obraz.
6. Snickers. Dobrze, że nie wszystkie marzenia się spełniają
Stereotyp:wszyscy chłopaki w latach 90. marzyli o zostaniu biznesmenami
W 2011 roku marka Mars świętowała 20 rocznicę istnienia na rosyjskim rynku batoników Mars, Snickers i Twix. W związku z tym agencja reklamowa BBDO Moscow stworzyła kilka reklam na temat tego, o czym 20 lat temu marzyły dzieci. W reklamie Snickers chłopiec z lat 90. opowiada o tym, że marzy w przyszłości zostać biznesmenem, handlować aparaturą wideo i mieć fajną kurtkę skórzaną.
7. Mars. Dobrze, że nie wszystkie marzenia się spełniają
Stereotyp:wszystkie dziewczynki w latach 90. marzyły o wyjściu za mąż za biznesmena
Kolejne stworzenie firmy – reklama batonika Mars. W niej opowiada się o tym, jak dziewczynka o jasnych włosach z kokardką nie została, na szczęście, sekretarką, i nie chodzi na dyskoteki w różowych legginsach, jak kiedyś marzyła.
8. Lay’s. From Russia od babci
Stereotyp: z rosyjską babcia nie zmarzniesz i nie będziesz głodował
W 2011 roku agencja reklamowa BBDO Moscow rozpoczęła kampanie reklamową chipsów Lays o smaku ogórków małosolnych z koperkiem. Twarzą kampanii został były kapitan rosyjskiej drużyny w piłce nożnej Andriej Arszawin. Reklama pokazuję babcie, która wysyła ukochanemu wnuczkowi do Wielkiej Brytanii ciepłą formę sportową i ziemniaki z ogórkami małosolnymi z koperkiem.
9. Google. Dla tych, co lubią czytać
Stereotyp: Rosja – najbardziej oczytany kraj na świecie
Reklama Google z serii „To, co kochasz” opowiada o tym, jak produkty firmy mogą pomóc miłośnikom literatury. Według panujących stereotypów, takich osób w Rosji jest bardzo dużo. W nostalgicznym wideo pojawiają się klatki wideo, przypominające o czasach, kiedy po książki w Rosji stały kolejki. W reklamie wzięły udział pisarka Wiktoria Tokarewa i jej wnuczka Katarzyna Todorowskaya.
10. Hitachi w Rosji. Nic nie jest jasne
Stereotyp: Rosjanie nie znają się na technologiach
Ta reklama była pokazywana w Japonii w 2012 roku. Firma Hitachi stworzyła dobrą, ale zarazem ironiczną reklamę na temat swojej współpracy z Rosją. Japoński przedstawiciel próbuje dokładnie wytłumaczyć rosyjskim towarzyszom, jak działają produkty Hitachi, lecz na pytanie „zrozumiałe?” dostaje zgodną odpowiedź „nie”. W tej samej reklamie możemy zobaczyć doskonały przykład idealnego rosyjskiego budowania zespołu wraz z przyjacielską bijatyką i banią.
Źródło: http://www.hopesandfears.com/