W zeszłym tygodniu do rosyjskiej Dumy państwowej wniesiono projekty ustaw, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój Runetu i społeczeństwa rosyjskiego.
We wtorek grupa posłów ze wszystkich czterech frakcji Dumy wniosła pakiet „antyterrorystycznych” projektów ustaw . Część z nich ma na celu kontrolę przekazywania środków pieniężnych i informacji w sieciach komunikacyjnych. Jakich aspektów działalności w Internecie mogą dotknąć zmiany w prawodawstwie rosyjskim?
Portfele elektroniczne
W środę ogłoszono, że do Dumy Państwowej trafił nowy projekt ustawy. Sugeruje on ograniczenie wysokości przekazów pieniężnych za pośrednictwem płatniczych systemów internetowych, takich jak „Yandex.Money”, do tysiąca rubli dziennie (obecny limit dzienny to 15.000 rubli). W ciągu miesiąca można będzie przekazać jedynie 15.000 rubli zamiast obecnych 40.000.
Według РБК Daily, natychmiast po ujawnieniu tych informacji, cena akcji firmy QIWI na nowojorskiej giełdzie NASDAQ zmniejszyła się o 20%. Zgodnie ze sprawozdaniem za III kwartał 2013 roku, przychody firmy z przekazów internetowych wyniosły 64,1 miliarda rubli.
Mimo tego, firma ma nadzieję, iż nie jest to ostateczna wersja projektu ustawy i że ustawodawcy przychylą się do opinii środowisk biznesowych, wprowadzając zmiany w projekcie.
Opłata usług przez Internet
W Rosji technologia i zasięg płatności elektronicznych nie są zbyt dobrze rozwinięte. Większość osób w przypadku zakupów internetowych preferuje płatność gotówką przy dostawie kurierskiej, lub odbiór w punktach stacjonarnych. Portfele elektroniczne są natomiast dość popularne w przypadku opłat za usługi i w przypadku operacji finansowych.
Według Borisa Ovchinnikova, założyciela agencji „DATA Insight”, na skutek ograniczenia płatności za pomocą portfeli elektronicznych, ucierpi przede wszystkim sektor opłat za usługi z pośrednictwem Internetu oraz transakcje finansowe. Zmiany w prawie dotkną również transakcji międzyosobowych i zakupów za pośrednictwem serwisów ogłoszeniowych. Według Borisa Ovchinnikova, zdecydowana większość płacących, używa teraz portfeli elektronicznych anonimowo i bez rejestracji.
Akcje charytatywne
Osoby, zajmujące się działalnością charytatywną, dokładają starań, aby udostępnić każdemu chętnemu możliwość przekazania wsparcia finansowego. Dlatego, do tego celu używa się zarówno kart bankowych, jak również portfeli elektronicznych.
Nowy projekt ustawy może pozbawić organizacje non-profit znacznej liczby sponsorów. Wedlug Jekateriny Chistiakovej, Dyrektora fundacji „Podaruj życie”, za pośrednictwem systemów elektronicznych, takich jak Yandex.Money i portfel elektroniczny QIWI, w listopadzie 2013 roku Funduszowi przekazano ponad 4,5 miliona rubli.
Działalność polityczno-społeczna
Wielu uważa, że projekt ustawy w sprawie ograniczenia płatności elektronicznych został wymyślony specjalnie po to, aby utrudnić opozycji proces pozyskiwania funduszy. Niektórzy blogerzy nawet oskarżyli rząd o organizowanie ataków terrorystycznych w celu uzasadnienia wprowadzenia ostrych środków ochrony przed terroryzmem.
Możliwe, że rząd faktycznie postanowił wykorzystać wydarzenia w Wołgogradzie, aby ograniczyć przepływ środków przeznaczonych na działalność polityczną. Jednak duże organizacje publiczne nie przyjmowały anonimowych przekazów pieniężnych wcześniej, więc projekt ustawy nie może im zaszkodzić.
Vladimir Ashkurkov, dyrektor Fundacji walki z korupcją, uważa, że przyjęcie ustawy będzie mniej bolesne dla systemu Yandex.Money, ponieważ większa część użytkowników udostępnia swoje dane osobowe, ale niekorzystnie z kolei wpłynie na działanie terminali płatniczych, takich jak Qiwi.
Web 2.0
Dostawcy hostingu oraz właściciele stron internetowych będą zobowiązani do przechowywania przez okres sześciu miesięcy danych o przekazywaniu, dostarczaniu i obróbce różnego rodzaju informacji elektronicznej. Podmioty te będą również zobowiązane do przedstawienia tych danych na wniosek organów ścigania.
Jeżeli projekt ustawy zostanie przyjęty w jego obecnej formie, będzie obejmował również wszystkie strony internetowe, które umożliwiają użytkownikom komentowanie treści w nich zawartych.
Oprócz tego, właściciele witryn internetowych będą musieli powiadamiać Roskomnadzor o możliwości zamieszczania komentarzy na ich stronach. Teraz więc nie tylko strony, rejestrowane ze statusem środka masowego przekazu będą musiały uzyskać licencję, lecz ogół stron Web 2.0, czyli praktycznie wszystkie z nich.
Anonimowośc w Internecie
Projekt zmian w ustawie o komunikacji proponuje również wprowadzenie procedury identyfikacji konsumentów usług internetowych. Nie oznacza to jeszcze konieczności okazywania paszportu w przypadku logowania się do sieci, lecz może tak się stać w przyszłości.
Według Borisa Ovchinnikova, dana zmiana pozwala rządowi „dopracować” reguły świadczenia usług komunikacyjnych, dodając wymienioną wyżej procedurę identyfikacji użytkowników sieci. Bardzo możliwe, że pojawi się konieczność okazania paszportu w przypadku chęci podłączenia się do Internetu.
Źródło: http://therunet.com/