KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Prawo

Szef Ministerstwa Łączności i Środków Masowego Przekazu Rosji zaproponował Apple ujawnić źródłowy kod swojego oprogramowania

Nikołaj Nikiforow, szef Ministerstwa Łączności i Środków Masowego Przekazu Rosji, zaproponował przedstawicielom Apple ujawnienie kodu źródłowego oprogramowania, opracowywanego przez korporację. Taka wiadomość pojawiła się 29 lipca na oficjalnej stronie Ministerstwa.

67398153d797aa94255

Na swoim Twitterze urzędnik napisał, że ujawnienie kodu pomoże Apple ostatecznie wyjaśnić wszystkie pytania dotyczące bezpieczeństwa informatycznego, które w stosunku do Apple mają rosyjskie władze.
Kod miał by zostać ujawniony rosyjskim specjalistom państwowym, pracującym w Centrum naukowo-technicznym „Atlas”. Ośrodek jest prowadzony przez Ministerstwo Łączności i Środków Masowego Przekazu Rosji.

Według Nikiforowa, „Atlas” już od dawna współpracuje w podobny sposób z inną dużą zachodnią firmą IT – Microsoft. Minister uważa, że podobna współpraca pozwala rosyjskim władzom zapoznać się w krótkim okresie czasu ze wszystkimi nowymi wersjami pojawiającego się na rynku oprogramowania informatycznego i sprawdzić je pod kontem niezgłoszonych funkcji.

„Ujawnienia informacji przez Edwarda Snowdena w 2013 roku i publiczne oświadczenia amerykańskich służb specjalnych w sprawie wzmocnienia nadzoru nad Rosją w 2014 roku poważnie poruszyły kwestie zaufania do zagranicznego sprzętu i oprogramowania. Jest oczywiste, że te firmy, które ujawniają kod źródłowy swoich programów, nie mają nic do ukrycia, a te, które nie zamierzają nawiązać współpracy w tej kwestii, mogą mieć w swoich produktach niezadeklarowane możliwości”, – Nikołaj Nikiforow, szef Ministerstwa Łączności i Środków Masowego Przekazu Rosji.

Minister jednak nie wyjaśnił, o jakie dokładnie niezadeklarowane możliwości może chodzić. Później na jego twitterze pojawił się retweet wpisu z mikrobloga Jewgienija Kasperskiego z odniesieniem do materiałów dotyczących niedawno wykrytych luk w iOS. W podanym przez Kasperskiego artykule mówi się o tym, że w iOS istnieją ukryte funkcje, które mogą być wykorzystywane do pobierania danych osobowych użytkownika oraz nieuprawnionego gromadzenia danych użytkownika.

SPRAWDŹ:   Yandex zbadał rozwój internetu w regionach Rosji

Oświadczenie urzędnika wyższego szczebla zabrzmiało podczas jego spotkania z lokalnym przedstawicielem firmy Apple w Rosji, którym obecnie jest Peter Engrob Nielsen.

W rozmowie z amerykańskim top menedżerem minister również podkreślił, że rosyjscy rządowi nabywcy są gotowi do rezygnacji z niesprawdzonych produktów Apple na rzecz „zaufanych rozwiązań”. Według Nikiforowa, w przypadku gdy Apple nie udostępni danych na temat kodu źródłowego swojego oprogramowania, perspektywa rozwoju i istnienia Apple w państwowych przedsiębiorstwach i projektach budżetowych „pozostaje niepewna”.

Na spotkaniu z przedstawicielami Ministerstwa Łączności i Środków Masowego Przekazu Rosji był obecny również prezes spółki SAP w krajach WNP Viacheslav Orechov. Niemiecka spółka SAP specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania do zarządzania procesami wewnętrznymi w przedsiębiorstwach różnego typu. Jej produkty są używane, na przykład, do prowadzenia rachunkowości, sporządzania raportów na temat produkcji, finansów i zarządzania zasobami ludzkimi, magazynami i tak dalej. Lokalne wersje oprogramowania SAP są dostosowywane w każdym kraju zgodnie z obowiązującymi miejscowymi przepisami.

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: