KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

Spersonalizowane wyszukiwanie Yandexa uwzględnia nawet bieżące zainteresowania użytkownika

Yandex poinformował o uruchomieniu nowej platformy wyszukiwania, która otrzymała nazwę Dublin. Teraz spersonalizowane wyszukiwanie potrafi brać pod uwagę nie tylko stałe zainteresowania użytkownika, ale także bieżące – wybierając najbardziej odpowiednie w danym momencie wyniki wyszukiwania.

Uwzględnienie bieżących zainteresowań zaczyna wpływać na wyniki wyszukiwania w ciągu kilku sekund, nawet jeśli ta osoba po raz pierwszy weszła na Yandex, i zadała zaledwie parę pytań. W tym celu Yandex analizuje dane sesji wyszukiwania w czasie rzeczywistym i jednocześnie przerabia około 10 Tb danych na dobę, z obciążeniem do 200 Mb na sekundę.

Yandex już od kilku lat pracuje nad spersonalizowanym SERP. Najpierw był algorytm „Reykjavík”, uwzględniający językowe preferencje użytkowników. Wraz z uruchomieniem „Kaliningradu” wyszukiwanie zaczęło dostosowywać się do trwałych zainteresowań ludzi. Teraz Yandex zaczyna brać pod uwagę nawet bieżące zainteresowania użytkowników, oczywiście, jeśli nie są przeciw. Jak wcześniej, spersonalizowane wyszukiwanie można wyłączyć w ustawieniach serwisu.

SPRAWDŹ:   Yandex uruchomił w chmurze serwis rozpoznawania rosyjskiej i tureckiej mowy

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: