KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

E-Commerce / SEO / SEM

Smart banners. Narzędzie reklamowe Yandexa dla e-commerce

Smart banner w Yandex.Direct — to hybryda reklamy kontekstowej i displayowej z treścią tworzoną dynamicznie i z opłatą w modelu CPC. Główną cechą tego formatu jest to, że za każdym razem podczas wyświetlania banera system automatycznie dobiera jego zawartość — indywidualnie dla każdego użytkownika w zależności od jego zachowań, zainteresowań i innych czynników. Dlatego różni użytkownicy będą widzieć banery ze spersonalizowaną zawartością.

Smart banery mogą wyglądać tak (ogólnie jest kilkadziesiąt formatów w zależności od rodzaju biznesu i wyświetlanych produktów):

Zalety smart-banerów

 • Przyciągają uwagę użytkowników
  Wygląd i interaktywność smart-banerów pomogą zwiększyć ich klikalność. Produkty w smart-banerach dobierane są dla każdego użytkownika w momencie wyświetlenia na podstawie jego zinteresowań.
 • Ułatwiają tworzenie reklam
  Nie musisz ustawiać frazy kluczowe i teksty reklam dla każdego produktu na stronie internetowej. Yandex.Direct automatycznie tworzy smart-baner z odpowiednimi produktami.
 • Są aktualizowane automatycznie
  Możesz skonfigurować automatyczne pobieranie listy produktów (YML). Dzięki temu reklamy zawsze będą aktualne.

Jak działa kierowanie smart-banerów

Yandex pozwala wybrać retargeting, behawioralny targeting, lub obydwa kierowania dla reklam jednocześnie:

Przeglądali produkty na stronie — to retargeting na tych, którzy przeglądali karty produktów. Ta grupa odbiorców NIE obejmuje tych, którzy odwiedzili, na przykład, stronę główną lub katalog produktów, ale nie doszli do karty produktu. Jest to podstawowy sposób wykorzystywania smart banerów, ponieważ umożliwia skierować reklamę do użytkowników, którzy już interesowali się określonymi towarami na stronie. Zalecam wykorzystać ten targeting w przypadku ograniczonego budżetu. Wymagane jest ustawienie e-commerce w Yandex.Metrica.

Zainteresowani podobnymi produktami w sieci — kierowanie na każdego, kto interesował się takimi towarami w sieci, ale nie był na stronie reklamodawcy w ciągu jakiegoś czasu (do 90 dni). Narzędzie pozwala zwiększyć zasięg kampanii i pokazać reklamy swoich towarów nowym użytkownikom. Nie wymaga skonfigurowanego e-commerce w Yandex.Metrica.

Obie grupy — to kierowanie obejmuje każdego, kto odwiedzał wszystkie strony witryny (a nie tylko karty produktów) i kto interesował się podobnymi towarami w innych sklepach. Według badań Yandexa w 2017 roku, CTR „mieszanego” targetingu był ok. 2-2,5 razy wyższy niż w przypadku bannerów z innymi ustawieniami kierowania, a konwersja okazała się wyższa o ok. 3 razy.

Ustawienie kampanii ze smart-banerami

Przygotowanie kampanii ze smart banerami można podzielić na dwa etapy:

 1. Przygotowanie pliku z asortymentem produktów (feed produktowy). Od właściwej konfiguracji pliku będzie zależeć wygląd kreacji i precyzyjność działania algorytmu wyświetleń. Szczegółową instrukcję opracowania feedów produktówych można znaleźć na stronie Yandexa.
 2. Dostosowanie banerów. Tworzenie reklam odbywa się we wbudowanym konstruktorze, co pozwala zaoszczędzić na zatrudnieniu grafika.

Case study

W tym case study jeden z największych rosyjskich sklepów odzieżowych Wildberries.ru przetestował smart-banery, aby powrócić do strony użytkowników, którzy oglądali produkty, ale nic nie kupili. W wyniku kampanii współczynnik konwersji wyniósł 3%, koszt jednego zamówienia $2,5, a ROI=1340%.

W drugim przypadku mVideo — największa rosyjska sieć sklepów RTV/AGD — postanowiła porównać opłacalność smart-banerów ze standardowymi narzędziami reklamowymi Yandex.Direct. W wyniku kampanii koszt konwersji (CPA) smart-banerów okazał się 3 razy niższy od reklam w wyszukiwarce i o 6,7 razy niższy w porównaniu do CPA reklam w Sieci reklamowej Yandexa.

Wnioski

Smart-banery w Yandex.Direct— to skuteczne narzędzie remarketingowe pozwalające zwiększyć sprzedaż w warunkach ograniczonego budżetu. Smart-banery znajdują się wśród zalecanych narzędzi performance-marketingu przede wszystkim dla stron e-commerce, wraz z pozostałymi produktami Yandexa: Market, reklamami w wyszukiwarce i w sieci partnerskiej.

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: