KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

Jak SimilarWeb wypromował siebie na fali rosyjskiego IT-patriotyzmu

SimilarWeb to izraelski serwis, analizujący wskaźniki stron internetowych, takie jak liczbę i źródła odwiedzin, współczynnik odrzuceń, czas spędzany na stronie i inne. Można się dowiedzieć o przybliżonych wskaźnikach stron swoich konkurentów.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy obserwowałem dość mocny PR ich usług w Runecie, rosyjski przedstawiciel SimilarWeb w jednym z wywiadów oświadczył, że rosyjski rynek jest dla nich jednym z priorytetów. Nic dziwnego, gdyż według ich własnych danych w 2013 roku Rosja była na trzecim miejscu wśród źródeł ruchu do ich serwisu i generowała 10% odwiedzin, obecnie Rosja zajmuje czwarte miejsce (po USA, Japonii i Indiach):

W tej chwili popularny rosyjski portal o startup’ach Siliconrus.com jest wśród Top-10 stron internetowych dających ruch referral serwisowi SimilarWeb:

W zeszłym tygodniu Runet obiegła zaskakująca wieść o tym, że Yandex i VK.com (Vkontakte) znalazły się w rankingu Top-10 najpopularniejszych stron na świecie. Osobiście mnie ta wiadomość zaskoczyła, wyłącznie dlatego, że ani Yandex (statystyka) ani Vkontakte (statystyka) nie ukrywają statystyk swoich odwiedzin i ona bardzo różni się od tej, którą mają wiodące światowe witryny. Ciekawe, że w 2013 roku, gdy serwis SimilarWeb tylko rozpędzał się, zarówno Yandex jak i  VK.com już wchodzili do Top-20, ale nikt nie zwrócił na to uwagi.

Nasuwa się wniosek, że największym mass mediom po prostu skarmiono komunikat prasowy, a tuż po pierwszej publikacji dziennikarzy z innych portali już nie dało się zatrzymać. W serwisie newsowym Yandex.News w tej chwili można znaleźć 122 artykuły o SimilarWeb na najpopularniejszych mediach w Rosji, które generują najwięcej ruchu newsowego w Runecie. Zgodzicie się, bardzo miły efekt, jak dla zwykłego mailingu komunikatu prasowego.

SPRAWDŹ:   BlaBlaCar: w Rosji realizujemy nasze cele za pomocą VK.com i Yandex

A więc porada dla startup’u, chcącego zrobić dobry PR w Runecie: pisać komunikat prasowy wzruszający patriotyczne uczucia Rosjan. Jest skazany na sukces w mass mediach :)

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: