KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

Runet: reklama kontekstowa Google AdSense wyświetlana 9 razy częściej, niż reklama Yandex.Direct

Ru-Center zbadał, na ile na stronach internetowych z domeną .ru rozpowszechnione są różne systemy analityki internetowej i reklamy kontekstowej. Całkowita liczba stron internetowych, biorących udział w badaniu, wyniosła 2 888 920.

Wyniki badania pokazały, że najpopularniejszym systemem analityki internetowej w Runecie jest LiveInternet. Został on zainstalowany na 672,3 tys. badanych stronach internetowych (23,3%). Drugie miejsce zajmuje Yandex.Metrika – 666 tys. stron (23%). Google Analytics wyraźnie pozostaje w tyle: mimo że jest najpopularniejszym systemem analityki internetowej na świecie, w Runecie jest on wykorzystywany przez zaledwie 11,9% stron internetowych.

Nawet w przypadku instalowania kilku liczników webmasterzy wybierają rosyjskie systemy. Najbardziej rozpowszechnioną kombinacją jest połączenie Yandex.Metriki z LiveInternetem (7,5%). Połączenie Google Analytics z Yandex.Metriką występuje na 5% stron internetowych, a z LiveInternetem – na 2,9%. Wszystkie trzy badane systemy są używane na 2,03% badanych stron internetowych.

1_analytics

Oleg Sahno, szef działu marketingu internetowego firmy „InterLabs” i certyfikowany specjalista Google Analitics komentuje to w następujący sposób:
„Niestety w badaniu widoczne są tylko aktualne w tej chwili dane, lecz nie ma porównania i możliwości śledzenia trendów. Podobne badania zostały przeprowadzone dla wyszukiwarki Yandex w 2008 i 2010 roku. W ostatnich latach Yandex.Metrika zrobiła duży krok do przodu, w 2010 roku ten system zajmował 7 miejsce. Taki wzrost jest zupełnie zrozumiały, Yandex podejmuje sporo działań w celu popularyzacji i rozwoju Metryki. Pierwsze miejsce LiveInternet można było przewidzieć: niski próg wejścia to wszystko, czego na początku potrzebują webmasterzy. Jakoś się przejęło, że LiveInternet jest często instalowany domyślnie. Niesłusznie zapomniano o liczniku Rambler TOP100. Ogólnie jest on rzadko instalowany, jednak istnieje taka grupa stron internetowych, na których ten licznik działa od początku.”

SPRAWDŹ:   Yandex wyszukał pracownika z Bing

Badania pokazują, że systemy reklamy kontekstowej w Runecie są mniej rozpowszechnione, niż systemy analityki internetowej. Najbardziej popularnym jest system Google AdSense. Z niego korzysta 4,5% badanych stron internetowych. Yandex.Direct jest używany 9 razy mniej (0,5% stron). Jednocześnie, zastosowanie dwóch systemów (Google AdSense i Yandex.Direct) występuje częściej niż ogólne wskaźniki wydajności DIRECT/Advert lub MediaTarget.

2_context

Taka różnica pomiędzy Yandex.Directem a Google AdSense częściowo wiąże się ze sztywnymi wymaganiami (w tym związanymi z ilością wejść na stronę), które Yandex.Direct stawia wobec partnerskich stron internetowych.

Przypomnijmy, że według ostatnich badań „Monetyzacja projektów internetowych w Runecie” różnica pomiędzy Yandex.Directem a Google AdSense nie była tak widoczna. Zgodnie z wynikami badań tylko 84,67% stron internetowych wykorzystują reklamowy model monetyzacji stron internetowych. 74,25% z nich preferują reklamy pay-per-click. Na pierwszym miejscu wśród popularnych formatów takiej reklamy znajduje się reklama kontekstowa (50,51%). A zgodnie z oceną popularności kontekstowych sieci reklamowych w ramach tego badania Google AdSense jest wykorzystywany na 86,52% stron mających zainstalowany system reklamy kontekstowej, a Yandex.Direct – na 66,12% stron internetowych.

Źródło: http://www.searchengines.ru/

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: