KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

Runet dziś: analityka, liczby, wydarzenia, fakty

Wczoraj, 17 kwietnia, na otwarciu konferencji „Russian Internet Forum” 2013 główne sprawozdanie przedstawił Siergiej Plugotarenko, dyrektor Rosyjskiego Stowarzyszenia komunikacji elektronicznej.

Siergiej Plugotarenko, dyrektor Rosyjskiego Stowarzyszenia komunikacji elektronicznej

Siergiej mówił o tym, czego osiągnął Runet w 2012 i na początku 2013 r., przedstawiając dane, zebrane przez specjalistów RSKE.

Użytkownicy Runetu. Na dzień dzisiejszy liczba użytkowników Runetu stanowi 68,4 mln osób pełnoletnich, co jest więcej niż połowa ludności Rosji w tym wieku. Przy tym rośnie też dzienna liczba użytkowników, która stanowi na dzień dzisiejszy 50 mln osób.

Młodzież jest reprezentowana w internecie w następujący sposób: 89% młodzieży korzysta z internetu codziennie; kategoria wiekowa 18-24 jest absolutnym liderem w zasięgu publiczności – 96,6%. Duży nacisk na bezpieczeństwo internetu trzeba robić na „media-umiejętnościach”, bo według RSKE, 75% rodziców oraz 68% dzieci uczyli się korzystania z internetu samodzielnie, bez czyjejś pomocy. Siergiej uważa, że należy skupić się na tym, aby uczyć tych ludzi bronić się bez niebezpieczeństwem w internecie, a nie tylko wprowadzać filtrowanie i regulacyjne miary.

W 2012 roku Rosja zajęła pierwsze miejsce wśród krajów europejskich pod względem liczby użytkowników sieci, i 6 miejsce na świecie.

Mobilny internet. Również ważnym trendem jest powszechna „mobilizacja”. W 2012 roku 18 mln osób stale korzysta z mobilnego internetu, co jest o 33% więcej niż w 2011 roku. Przy czym 1,2 mln z nich stale korzystają tylko z mobilnego internetu.

Ponad 80% użytkowników korzystają w domu z internetu przy użyciu urządzeń mobilnych. Ludzie przyzwyczaili się do korzystania z telefonów dla otrzymania wszystkich informacji. Absolutny szczyt korzystania z telefonów obserwuje się w okresie przedobiadowym.

SPRAWDŹ:   Yandex wyłączył linki dla rankingu połowy komercyjnych zapytań w Moskwie

Popularność zasobów. Przeciętny użytkownik spędza w internecie około 100 minut dziennie. Poziom zaangażowania rosyjskich użytkowników w sieciach społecznościowych jest najwyższy na świecie. Spośród zasobów, najbardziej cenionych wśród użytkowników:

Na 1 miejscu – sieci społecznościowe;
Na 2 miejscu – serwisy wideo;
Na 3 miejscu – pocztowe serwisy;
Na 4 miejscu – wyszukiwarki;
Na 5 miejscu – dating i portale informacyjne.

Rynek internetowy. Rynek reklamowy wzrósł o 35%, osiągając wartości 1,86 mld dolarów. Rynek e-commerce przekroczył barierę 13,3 mld dolarów, co stanowi wzrost o 27%. Zakres inwestycji venture na koniec roku wyniósł prawie 0,8 mld USD, Rosja zajmuje 4. miejsce w Europie pod względem wielkości inwestycji w start-up’y.

Osiągnięcia Runetu:

Poczta. Co godzinę przetwarzane jest około 12 mln mejli przez Pocztę Mail.ru; Rosja wchodzi w piątkę krajów z największą liczbą odbiorców usług pocztowych; rosyjskie pocztowe systemy wchodzą w TOP 10 światowych serwisów pocztowych.

Wyszukiwanie. Około 370 mln zapytań jest realizowane na dobę, to jest o 15% więcej niż w roku poprzednim. Udziały Yandexa na rynku rosyjskim — 62%.

Social media. Średnio rosyjski użytkownik spędza w sieciach społecznościowych 37 minut dziennie. Runet znajduje się na 5 miejscu na świecie według liczby użytkowników sieci społecznościowych, z poziomem wzrostu około 9% rocznie. Każdy rosyjski użytkownik posiada więcej niż jedno konto w serwisach społecznościowych.

Mobile. Co trzeci sprzedawany telefon dziś to smartphone. Co czwarte przeglądanie zasobów internetu przypada na urządzenie mobilne – jest to 3 miejsce na świecie.

SPRAWDŹ:   Klasteryzacja fraz kluczowch według wyników wyszukiwania

Gry. 87% użytkowników Runetu to graczy. Około 42 mld rubli to wartość całej branży gier, w tym 26% to gry w sieciach społecznościowych.

Źródło: searchengines.ru

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: