KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Social Media

Runet: 8 sposobów na pozyskanie użytkowników dla Twojej strony już teraz

help_wanted

Zauważyliśmy ciekawą cechę naszych polskich klientów – oni wszyscy mają zaufanie do SEO i zwracają się do nas w celu pozycjonowania strony w rosyjskich wyszukiwarkach (mimo że często pierwsze wyniki wspólnych działań pojawiają się dopiero za kilka miesięcy), a przy tym całkowicie ignorują sposoby promocji, które dają możliwość natychmiastowego uzyskania docelowych użytkowników, a efekt zależy bezpośrednio od wysokości zainwestowanych środków.

Dziś chciałabym opisać sposoby szybkiego wpływu na ruch w Runecie, którym warto się przyjrzeć i które, w odróżnieniu od SEO, od razu dają gwarantowane wyniki. Nie chcemy prezentować SEO jako nieefektywnej metody, celem tego artykułu jest poszerzenie horyzontów naszych czytelników i wyjaśnienie mechanizmów działania najszybszych sposobów pozyskania użytkowników.

1. Reklama w wyszukiwarkach

Głównymi graczami na tym rynku są systemy Yandexa i Google (Yandex.Direct i Google AdWords). Klient robi przelew na konto w tych systemach, my piszemy skuteczne i intrygujące ogłoszenia reklamowe i je targetujemy. Po kilku godzinach na stronie klienta pojawiają się pierwsze osoby, które są zainteresowane jego produkcją lub usługami. Prawdopodobnie wiecie, jaka jest główna zaleta takiej reklamy: jest ona wyświetlana tylko w odpowiedzi na docelowe zapytanie w wyszukiwarce. Jeżeli np. sprzedajesz dziecięce łóżka, można ukierunkować reklamę tak, aby była wyświetlana, gdy użytkownik wpisze w wyszukiwarce „łóżko dziecięce kupić”. Oprócz wyników wyszukiwania twoja reklama może być umieszczona na stronach tematycznych, które wchodzą w skład partnerskiej sieć reklamowej Yandexa lub Googla. To oznacza, że jeśli twoja firma sprzedaje dziecięce łóżka, jej reklama będzie wyświetlana na wszystkich stronach związanych z dziećmi. Przy tym ty płacisz tylko za przejścia do strony. Cena wynosi średnio 3-30 rubli za przejście, jednak w niektórych konkurencyjnych tematach może sięgać nawet 500 rubli lub więcej. Na dziś jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów promocji.

2. Reklama targetowana na portalach społecznościowych

1403517880-clip-84kb

Niekwestionowanym liderem w Runecie jest portal społecznościowy Vkontakte (VK.com). Tu mamy najbardziej elastyczny system konfiguracji, który umożliwia wyświetlanie reklamy dla najbardziej precyzyjnie wybranej grupy docelowej. Przy tym koszt kliknięcia jest całkiem dobry – napisz do nas, a podpowiemy, jaka jest średnia cena kliknięcia dla twojej grupy docelowej (usługa bezpłatna).

Kolejne miejsca zajmują reklamy na portalach Odnoklassniki (OK.ru), Facebook i Moj Mir. Z Facebookiem jesteś z pewnością zaznajomiony, a jeżeli chodzi o Odnoklassniki i Moj mir – w tych sieciach społecznościowych ustawienia targetingu nie są tak rozwinięte i koszt kliknięcia w większości przypadków jest znacznie wyższy.

SPRAWDŹ:   Najefektywniejszy format reklamowy na VK.com

W przypadku reklamy targetowanej istnieje możliwość płatności zarówno za kliknięcia w reklamy, jak i za określoną liczbę wyświetleń. Tak właśnie po dokonaniu płatności  tworzymy kampanię reklamową, dokonujemy niezbędnych ustawień, a Ty kilka godzin później liczysz przejścia do swojej strony. We Vkontakte wyświetlenia reklam można skonfigurować według wieku, płci, miasta, ulicy, dzielnicy, zawodu, zainteresowań, grup docelowych, aplikacji, a nawet osób, które mają jutro urodziny. Ustawień jest tam dużo, ale nie wymieniliśmy wszystkich. W innych systemach podobnych opcji jest znacznie mniej.

3. Reklama banerowa

Obecnie skuteczność tego sposobu uzyskania odwiedzających witrynę jest niższa od tej, jaka była wcześniej. W zasadzie z tej metody korzystają duże marki z wysokimi budżetami. Jednak istnieją pewne niuanse. Na przykład fakt, że oprócz liczby przejść po kliknięciu w reklamę efekt dają też same wyświetlenia – zwiększa się rozpoznawalność marki.

Ponadto, możesz bardzo dobrze wykorzystać reklamę banerową, kupując wyświetlenia na ograniczonych tematycznie zasobach internetowych. To mogą być blogi i portale branżowe. Cena jest bardzo mocno zróżnicowana w zależności od strony internetowej i jest omawiana indywidualnie z każdą platformą reklamową.

Powoli odchodzi jednak w przeszłość algorytm, zgodnie z którym reklamodawcy kupowali miejsce w sieci i wyświetlali swój banner. RTB (Real Time Bidding) oferuje nowatorskie podejście do reklamy. Z jego pomocą reklamodawcy mogą uczestniczyć w błyskawicznych aukcjach internetowych, podstawą mechanizmu jest uwaga konkretnego użytkownika, który ładuje stronę i widzi najbardziej odpowiednią dla niego reklamę. RTB-rynek posiada w Runecie dość dużą liczbę (około 25) sieci reklamowych, największymi z nich są sieci Googla i Yandexa, a także Begun i Adriver.

4. Portale zakupów grupowych

groupon_lead_r620x300

Wszelkiego rodzaju strony internetowe, proponujące zniżki na towary, tracą swoją popularność, ale nadal są obecne w Runecie, kwestią otwartą pozostaje, czy twój biznes nadaje się do promowania na podobnych portalach. Główni gracze tutaj to groupon.ru, biglion.ru, nabiera też rozpędu polski serwis moipromokody.ru. Warunki umieszczenia promocji zależą od portalu i obszaru, w którym działa twoja firma. Użytkowników jest bardzo dużo, jednak w tym jest ogromny minus. W większości są to osoby polujące na promocję. Uzyskać taką grupę łatwo, ale czy wrócą do Ciebie – nigdy nie wiesz.

5. Zakup reklam na dużych fanpage’ach Vkontakte i Facebook

Jeden z najtańszych sposobów zdobywania użytkowników. Na portalu  Vkontakte  dawno już zdążyły powstać fanpage, mające ponad milion subskrybentów, gdzie za stosunkowo niewielkie pieniądze, od 100 rubli do 5 tys. rubli za post, można zdobyć tysiące przejść. Umieszczanie  reklam jest negocjowane albo bezpośrednio z administratorami fanpage’a, albo poprzez giełdy trendio.ru i sociate.ru lub wewnętrzną giełdę serwisu społecznościowego. Główny minus tej metody – brak geograficznego targetowania odbiorców. Na fanpage’ach znajdują się ludzie z wielu miast. Należy wziąć pod uwagę, że duże fanpage są tylko w Moskwie, Petersburgu i Kijowie. Jednak cena przejść może kosztować mniej niż 1 rubel. Na rosyjskim Facebook’u fanpage też istnieją, ale jest ich mniej i mają nie tak dużo fan’ów.

SPRAWDŹ:   Konflikt Rosji i Ukrainy oczami ukraińskiego przedsiębiorcy z branży e-commerce

6. Kupowanie postów w blogach i na prywatnych stronach na portalach społecznościowych

Kupując post na popularnym blogu można niemal natychmiast uzyskać klientów odwiedzających witrynę. Z blogerami można dogadać się bezpośrednio lub na giełdach blogun.ru, rotapost.ru, socialtools.ru, forumok.com. Ważne jest, aby znaleźć blog naprawdę dobrej jakości, który ma sporo czytelników. Oprócz tego post powinien wyglądać naturalnie, co w dużej mierze zależy od profesjonalizmu blogera.

7. Reklama w niszowych mailingach

W Runecie istnieje wiele mailingów tematycznych z dużą ilością subskrybentów. Znaleźć je można m.in. na serwisie Subscribe.ru. Na niektórych z nich można kupić reklamę lub negocjować możliwość partnerstwia.

8. Reklama na portalach handlowych

1398248495_0410.1000x800

Ten sposób jest odpowiedni dla sklepów internetowych. Podstawowi gracze to Yandex.Market i Torg.Mail.ru. Szczegółowo o YM pisaliśmy tutaj. Są to ogromne agregatory, gdzie użytkownik może porównać wiele marek i ofert, sprawdzić opinie, dokonać wyboru najbardziej odpowiadającego mu towaru i przejść do twojego sklepu internetowego w celu dokonania zakupu (od niedawna Yandex.Market oferuje także dokonanie zakupu w obrębie swojego serwisu za prowizję, ale bez konieczności przechodzenia do sklepów internetowych). Płacisz właśnie za takie przejście. System płatności jest dokładnie taki sam, jak w przypadku reklamy kontekstowej: przelewasz pieniądze na konto stworzone w tych systemach i za każde przejście na twoją stronę internetową z konta jest pobierana określona kwota.

***

Osiem sposobów – jest z czego wybierać. Mamy nadzieję, że ta informacja będzie przydatna dla Twojej firmy. W przypadku jakichkolwiek pytań lub  nieodpartej potrzeby wypróbowania jednej lub wielu przedstawionych metod, prosimy śmiało zwracać się do nas w DaCompany.pl. Chętnie pomożemy Ci dzieląc się swoimi doświadczeniami.

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: