Natknąłem się ostatnio na raport za 2014-2015 r. o nabywaniu nieruchomości w Polsce przez cudzoziemców i zobaczyłem w nim ciekawe liczby. Okazuje się, że wg powierzchni zakupionej nieruchomości Ukraińcy już praktycznie zrównali się w Niemcami, a procentowo w ciągu dwóch lat powierzchnia ta wzrosła o 89,5 proc., podczas gdy Niemcy kupili w 2015 r. o 2 proc. mniej mieszkań niż dwa lata wcześniej.
Dla porównania Białorusini i Rosjanie kupują nieruchomości w Polsce znacznie mniej:
Postanowiłem sprawdzić, jak te dane odnoszą się do popytu wśród Ukraińców w Yandexie, ponieważ on daje nam statystyki dotyczące sezonowości dla 2 ostatnich lat. Niestety, raport Home Broker zawiera dane z 2014-2015 roku, a w Yandexie mamy dane dla 24 ostatnich miesięcy, czyli od kwietnia 2014 do marca 2016 (za kwiecień dane jeszcze się nie zaktualizowały).
A więc, wybierzemy najbardziej popularne i ogólne zapytania, np. „mieszkania warszawa” i „mieszkania polska”. W narzędziu statystycznym Yandex.Wordstat jest zakładka “Query history”, która pokazuje, jak zmieniała się liczba wyświetleń dla wybranej frazy kluczowej w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Opisywałem to narzędzie w artykule Jak ocenić popyt na swój produkt w Yandexie.
Fraza kluczowa “mieszkania warszawa”:
Fraza kluczowa “mieszkania polska”:
W obu przypadkach szczyt popytu przypada na luty 2015. Jeśli porównać półrocze 2014 z półroczem 2015, widzimy, że popyt zaczął stopniowo spadać. Niemniej jednak, pozostaje na dość wysokim poziomie.
Ciekawe, że jeśli oceniać regionalne zainteresowanie frazą kluczową „mieszkania polska”, to na Ukrainie i Białorusi jest on szczególnie wysoki — odpowiednio 578% i 498%. W Rosji natomiast zainteresowanie jest niskie — 21%. Polska jest podświetlona na czerwono ze względu na bardzo wysokie zainteresowanie (12973%), co jest logiczne, gdyż większość cudzoziemców mówiących po rosyjsku i znajdujących się teraz w Polsce, tak czy inaczej interesują się kwestią mieszkań i wprowadzają to zapytanie do wyszukiwarki Yandex.

Co ciekawe, mimo wysokiego zainteresowania tym tematem, i wystarczająco dużej liczby wyświetleń (wybrałem wstępnie tylko 12 fraz kluczowych), na te frazy kluczowe praktycznie nie ma żadnej konkurencji w wyszukiwarce. W momencie napisania tego artykułu, udało mi się znaleźć reklamy tylko jednej agencji nieruchomości z Polski:
I mimo nieatrakcyjnego i automatycznie wygenerowanego tekstu reklamy („kupić mieszkanie w Polsce niedrogo ceny”), jestem pewien, że zbierają większość potencjalnych klientów będąc u góry płatnych wyników wyszukiwania i płacąc przy tym grosze. Koszt kliknięcia dla większości dobranych przeze mnie fraz — 0.10-0.15 EUR.
Proces podejmowania decyzji przez ukraińskiego nabywcę nieruchomości różni się od lokalnych nabywców, zawsze będzie się różnić. Jednakże, jeśli wiesz, jak pracować z takimi klientami i twoja strona jest gotowa dać odpoweidź na ich potrzeby, to warto już teraz zacząć reklamę w Yandexie i Google w języku rosyjskim i ukraińskim. Myślę, że takich nisz na polskim rynku jest jeszcze wystarczająco dużo. Będę dalej zapoznawać was z nimi.
Źródła wykresów:
http://wyborcza.biz/biznes/1,147758,19911181,cudzoziemcy-kupuja-mieszkania-w-polsce-ukraincy-wprowadzaja.html
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Ukraincy-kupuja-mieszkania-w-Polsce-7389267.html