KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Social Media

Jak znaleźć mikro influencerów na rosyjskim Instagramie?

Instagram w Rosji już wyprzedza Facebook pod względem liczby użytkowników — 32 miliony użytkowników. Rosjanie wchodzą do Instagrama 26 razy w ciągu dnia, spędzają na nim średnio 41 minuty dziennie i znajdują się na 5. miejscu na świecie pod względem aktywności korzystania ze Stories.

Lokalny biznes z branż takich jak fashion, produkty dla dzieci i kosmetyki już nie wyobrażają swojej promocji bez Instagrama. A wielu z nich nawet nie mają strony lub sklepu internetowego, i realizują sprzedaż bezpośrednio w Direct lub poprzez komunikatory Whatsapp, Viber i Telegram.

 Jednym z najbardziej skutecznych sposóbów na promocję w rosyjskim Instagramie jest współpraca z blogerami i influencerami.  Istnieje wiele mitów na temat skuteczności influencer marketingu. Na przykład, że blogerzy nie zwiększa sprzedaży, a ich odbiorców irytują reklamy.

Niemniej jednak, badanie Mediascope mówi o odwrotnej sytuacji:

  • 83% ankietowanych zdaje sobie sprawę, że blogerzy promują tylko te marki, za które im płacą reklamodawcy.
  • 66% stwierdziło, że o najnowszych i najmodniejszych trendach dowiedzieli od blogerów.
  • 50% uważa, że rekomendacje blogerów pomagają dokonać wybór towaru i usługi.
  • 48% są pewni, że blogerzy polecają tylko te produkty i usługi, które im samym się podobają.

W tym artykule opowiem o EpicStars — rosyjskiej platformie influencer marketingu, która pomoże tobie znaleźć tak zwanych mikro influencerów, czyli tych którzy mają od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy followersów.

Reklama u mikro influencerów nadaje się nie tylko dla tych reklamodawców, którzy mają mały lub średni budżet reklamowy. Często współpraca z takimi blogerami daje większy efekt, niż umieszczenie reklamy u gwiazd Instagrama z ponad milionem subskrybentów. Wielu z nich mają niszowe blogi z grupą docelową o określonych zainteresowaniach. Oni dobrze znają własnych odbiorców i lepiej dostosowują przekaz reklamowy.

Platforma Epicstars

Obecnie w serwisie zarejestrowanych jest ponad 22000 instagramowych blogerów. To zarówno początkujący użytkownicy, jak i liderzy opinii z setkami tysięcy obserwujących.

SPRAWDŹ:   Lista rosyjskich portali o kryptowalutach i blockchainie

Już na stronie głównej można w przybliżeniu ocenić na ile starczy twojego budżetu. Naciśnij Budget forecast i w formularzu podaj budżet, który możesz wydać, albo liczbę wyświetleń lub kliknięć które chcesz uzyskać. Zauważyłem, że w angielskiej wersji strony jest błąd — kalkulator oblicza kwoty w rublach, a nie w dolarach, mimo że podane jest USD.

Na przykład, twój budżet to 300$, według kursu w kwietniu 2018 roku to 17000 zł. Podaj tę kwotę w formularzu:

Jak widać, system podaje prognozę, że z takim budżetem możesz zrobić 2-11 publikacji na Instagramie w profilach z 50000-250000 subskrybentami, a koszt przejścia wyjdzie średnio 3 rubli (0,20 zł). Pamiętaj, że to są tylko szacunkowe liczby.

Teraz przejdźmy do samego narzędzia. Po rejestracji możesz od razu przystąpić do tworzenia zadania dla blogerów.

Masz do wyboru trzy formaty reklamowe:

  • reklamowy post,
  • natywna integracja,
  • specjalny projekt, np. konkurs lub uczestnictwo w wydarzeniu.

I trzy sposoby rozliczania się z blogerami:

  • za pieniądze,
  • barter,
  • wzajemna promocja.

Im bardziej popularny bloger, tym mniejsza szansa, że go zainteresuje barter lub wzajemna promocja.

Jeśli chcesz zapoznać się z dostępnymi blogerami, przejdź do sekcji Search Bloggers. W bocznym menu wybierz Instagram, a następnie określ odpowiednie opcje: kategorię, liczbę subskrybentów, ER, itp. Blogerów którzy Ciebie zainteresowały, możesz dodać do listy ulubionych, aby następnie szybko do nich wrócić podczas tworzenia zadania.

Zwróć uwagę, że niektórzy blogerzy mają zakładkę Contacts. Podają tam swoje dane kontaktowe, więc jeśli nie chcesz pracować poprzez EpicStars możesz skontaktować się z nimi bezpośrednio.

SPRAWDŹ:   Sieć społecznościowa „Odnoklassniki” skróciła nazwę i adres strony do OK.ru

Po opublikowaniu zadania, akceptację przez moderatora i doładowania konta nie zapomnij zmienić status zadania na „publiczny”, aby użytkownicy mogli się zgłaszać. Możesz także samodzielnie zaproponować swoje zadania wybranym blogerom w sekcji Search Bloggers opisanej wyżej. Jeśli bloger chce z tobą współpracować, dostaniesz odpowiedź na wewnętrznym czacie.

Masz pytania lub potrzebujesz pomocy? Napisz do nas: kontakt@dacompany.pl.

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: