KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

Rosyjski stał się drugim według popularności językiem Internetu

Według danych w3techs na 19 marca 2013 r., język rosyjski przegonił niemiecki i stał się drugim pod względem rozpowszechnienia językiem sieci internetowej. Język rosyjski jest używany na 5,9% wszystkich stron internetowych.

Język rosyjski w Internecie
 [Aktualizacja: sierpień 2016 r.]  Trend pozostaje niezmienny, liczba rosyjskich stron wciąż rośnie, mając w sierpniu 2016 roku 6,4% udziału. Aktualny raport: https://w3techs.com/technologies/overview/content_language/all 

Domena .ru stała się najbardziej popularną krajową TLD we wrześniu 2011 r. i od tego czasu nieprzerwanie wzrasta jej popularność. Język rosyjski jest używany nie tylko na 89,8% terenu strefy domeny .ru, ale i na 88,7% witryn, korzystających z domeny byłego ZSRR .su (która, rozważając logicznie, powinna tracić popularność, ale w praktyce sytuacja jest dokładnie odwrotna). Rosyjski także jest najczęściej używanym językiem w przestrzeni internetowej kilku post-radzieckich republik: używają go 79,0% witryn Ukrainy, 86,9% witryn Białorusi, 84,0% z Kazachstanu, 79,6% z Uzbekistanu, 75,9% z Kirgistanu i 81,8% witryn Tadżykistanu.

Na popularnych zasobach sieci pozycja języka rosyjskiego jest trochę słabsza. Rosyjski jest na 6 miejscu według częstotliwości używania na tysiąc najczęściej odwiedzanych witryn internetowych, tuż po angielskim, chińskim, francuskim, niemieckim i japońskim.

Większość (62,0 %) terenów teraz używają kodowania UTF-8, 37,5% stron w języku rosyjskim używają Windows-1251, a KOI8-R jest wciąż stosowane na 0,4% stronach Runetu.

Analizując trendy, można zrobić wniosek, że w perspektywie rosyjski pozostanie na drugim miejscu. Najbardziej logicznym kandydatem na stanowisko drugiego według popularności języka sieci jest chiński; jednak według danych w3techs w tym momencie różnica między nimi jest wciąż znaczne.

SPRAWDŹ:   Putin zachęca do korzystania z Yandexa i chwali VK.com

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: