KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Prawo

Roskomnadzor sugeruje rosyjskim witrynom nie korzystać z CloudFlare

Roskomnadzor (Federalna służba nadzoru w sferze komunikacji, technologii informatycznych i komunikacji masowych) zasugerował rosyjskim witrynom zrezygnować z korzystania z usługi ochrony przed DDoS-atakami CloudFlare.

W komunikacie na stronie Roskomnadzoru podkreślono, że serwis CloudFlare jest aktywnie wykorzystywany przez osoby naruszające rosyjskie prawo. Roskomnadzor ostrzega, że rzetelne witryny, które korzystają z CloudFlare, także mogą stać się niedostępne dla klientów tych operatorów internetowych, którzy blokują strony używając adresy IP.

W marcu 2014 roku Roskomnadzor zablokował blog Aleksieja Nawalnego na Livejournal.com. Po czym wielu zwolenników opozycjonisty zaczęli tworzyć „lustra” bloga poprzez CloudFare. Prawdopodobnie ostrzeżenie Roskomnadzoru wiąże się z próbą zamknąć do nich dostęp.

CloudFlare jest CDN-serwisem. CDN – Content delivery network – to infrastruktura sieciowa, która zwiększa szybkość dostarczania treści użytkownikom internetu. U witryny, która korzysta z usług CloudFlare, zamienia się prawdziwy adres IP na IP jednego z serwerów CloudFlare. Początkowo serwis został utworzony w celu ochrony witryn przed atakami DDoS, ale zaczął być wykorzystywany także w celu omijania blokad IP.

Gdy Roskomnadzor wnosi do rejestru witrynę, korzystającą z CloudFlare, do „czarnej listy” dodaje się IP-adres serwera CloudFlare. Po pewnym czasie IP używane przez serwis zmieniają się, i zablokowane strony internetowe stają się dostępne, a inne, nie związane z czarną listą zasoby internetowe, trafiają pod blokadę.

Roskomnadzor już blokował IP CloudFlare w sierpniu 2013 roku. Urząd wniósł do rejestru stronę internetową, sprzedającą mieszanki ziołowe (spice), po czym stało się niedostępne wiele innych zasobów, korzystających z danego IP. W listopadzie sytuacja powtórzyła się, a wtedy przez forum o narkotykach pod blokadę trafiła strona znanej firmy, która zajmuje się ochroną informacji w sieci – Group IB.

SPRAWDŹ:   SMM po rosyjsku: jak zebrać 7,5 tysięcy like’ów i 27 tysięcy repostów bez zbędnego wysiłku

CloudFlare uznany jest na całym świecie za skuteczny środek na ochronę stron internetowych. W 2012 roku Międzynarodowe forum gospodarcze włączył serwis do rankingu „Technology Pioneers 2012” za osiągnięcia w tworzeniu innowacyjnych algorytmów.

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: