KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Prawo

Rosja: Putin ogłosił utworzenie narodowego systemu płatniczego

Jak informuje Interfax, podczas spotkania z senatorami Władimir Putin ogłosił stworzenie w Rosji własnego systemu płatniczego.

W Rosji stworzą własny system płatności, taki jak Visa i Mastercard. Prezydent porównał potencjał takiej inicjatywy do pojawienia się podobnych systemów w Chinach i Japonii.

cred

„W takich krajach, jak Japonia i Chiny, te systemy działają, i działają bardzo dobrze. Początkowo działały one wyłącznie jako systemy krajowe, skierowane na własny rynek, własne terytorium i ludność, a teraz zdobywają coraz większą popularność” – powiedział Władimir Putin.

Według Putina, japoński narodowy system płatności działa już w 200 krajach. Bank Centralny oraz rząd już przystąpili do wspólnej pracy nad stworzeniem systemu.

Minister finansów Anton Siłuanow uważa, że tworzenie własnego systemu nie oznacza rezygnacji z korzystania z Visa i Mastercard:
„Uważamy, że na razie nie ma żadnych podstaw by mówić o rezygnacji z działających systemów rozrachunkowych, w pierwszej kolejności z Visa и Mastercard. Jednocześnie jednak zaczynamy koncentrować się na tworzeniu i rozwijaniu własnego systemu płatności”.

Oświadczenie o utworzeniu narodowego systemu płatniczego pojawiło się tydzień po tym, jak bank „Rosja” przestał akceptować karty Visa i Mastercard. Zostało to powiązane z finansowymi sankcjami Stanów Zjednoczonych, które zostały ogłoszone w związku z przyłączeniem Krymu do Rosji.

Jednocześnie Putin powiedział, że założy w banku „Rosja” własne konto, na które będzie wpływało jego wynagrodzenie, i zachęcał innych do wsparcia banku i jego klientów.

Bank „Rosja” został odizolowany od Visa i Mastercard ze względu na jego akcjonariuszy Jurego Kowalczuka i Giennadiego Timczenki, nazwiska których znalazły się na pierwszej liście sankcji Stanów Zjednoczonych. Wszystkie amerykańskie aktywa osób z tej listy zostały zamrożone, a na transakcje pomiędzy tymi osobami a osobami lub organizacjami ze Stanów Zjednoczonych został nałożony zakaz.

Źródło: http://tjournal.ru/paper/russia-payments-putin

SPRAWDŹ:   Czym grozi Rosji rezygnacja z MasterCard i VISA i przejście na narodowy system płatności?

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: