KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Prawo / Social Media

Rosja blokuje Youtube i Vkontakte

Sieć społeczna „Vkontakte” oraz hosting wideo YouTube są niedostępne dla części użytkowników internetu z Wołgogradu. Jak informuje w mikroblogu @SlavaMez, zamiast zawartości witryn użytkownicy widzą list Roskomnadzoru (Federalna służba nadzoru w sferze komunikacji, technologii informacji i komunikacji masowych) skierowany do lokalnych operatorów internetowych.

W liście Roskomnadzor zaleca operatorom wykluczyć możliwość dostępu abonentów do materiałów z filmu „Niewinność muzułmanów” do momentu wydania orzeczenia o uznaniu filmu ekstremistycznym. Roskomnadzor odwołuje się do prokuratury generalnej.

Użytkownik @eat_your_vegies wskazał, że serwisy Google i YouTube działają, ale na tym ostatnim nie ładują się filmiki. Według jego słów, zasoby są niedostępne w całym regionie Wołgogradzkim.

Jednak @ZhmelevaYara mówi w swoim mikroblogu, że „wszystko działa”. Wyszukiwanie użytkowników „Vkontakte”, którzy zaznaczyli Wołgograd swoim miejscem pobytu, dnia 21 września wykazało ponad 20 tysięcy osób online. Okazuje się, że odłączenie dostępu do Youtube dotyczy tylko niektórych operatorów internetowych i ich użytkowników.

Prokuratura generalna 17 września uznała antyislamski film „Niewinność muzułmanów” ekstremistycznym i zwróciła się do sądu z żądaniem zakazania jego dystrybucji w Rosji. W następnych dniach prokuratury niektórych regionów żądali od lokalnych dostawców internetu ograniczyć dostęp użytkowników do filmu oraz jego fragmentów.

20 września serwis V1.ru poinformował, że prokuratura regionu Wołgogradzkiego przeprowadza kontrole treści YouTube na obecność w nim trailera „Niewinności muzułmanów”. Na podstawie wyników skanowania „zostanie podjęta decyzja”, powiedzieli w departamencie.

Wieczorem 17 września kierownik Ministerstwa komunikacji i mass media Nikolaj Nikiforov powiedział o tym, że jeśli sąd zabroni rozpowszechnianie antyislamskiego filmu, a Google zrezygnuje go usunąć ze swoich serwerów, w Rosji może być zablokowany cały YouTube. Może to nastąpić na początku listopada, po tym, jak zacznie funkcjonować rejestr zakazanych stron internetowych.

SPRAWDŹ:   Runet: 8 sposobów na pozyskanie użytkowników dla Twojej strony już teraz

21 września minister stwierdził już, że nie widzi zagrożenia dla zamknięcia YouTube:

Google, YouTube i inne społecznie odpowiedzialne dostawcy usług po prostu ograniczą dostęp, i tyle. Ale jeśli, z grubsza rzecz biorąc, jest wyrok sądu i firma jego nie spełnia, mówiąc: „ja nic nie będę robił”, wtedy wchodzą w grę inne elementy prawa” – przekazuje słowa Nikiforova „Interfaks”.

Rzecznik „Vkontakte” Władysław Cypluhin powiedział, że sieć społeczna usunie ze swoich stron „Niewinność muzułmanów”, jeżeli sąd wyda odpowiednie zarządzenia.

Przypomnijmy, że ustawa pozwalająca bez decyzji rosyjskiego sądu zablokować dostęp do stron z pornografią dziecięcą, instrukcjami produkcji narkotyków i popełnienia samobójstwa, weszła w życie w dniu 30 lipca 2012 roku. Sam rejestr niedozwolonych stron internetowych zaczną prowadzić od 1 listopada 2012 roku. Zakłada się, że zajmować się tym będzie Roskomnadzor.

Ustawa o rejestrze zakazanych stron www jeszcze na etapie dyskusji wywołała ostrą krytykę ze strony przedstawicieli społeczności internetowej, którzy obawiają się, że przyjęcie ustawy może prowadzić do powstania cenzury w internecie. W szczególności, w opozycji do ustawy wystąpili „Wikipedia”, „Yandex”, Mail.Ru Group i inne firmy internetowe.

lenta.ru

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: