KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Social Media

Reklama VKontakte: 5 najczęstszych błędów

Opiszę krótko najbardziej oczywiste błędy popełniane przy prowadzeniu targetowanych kampanii reklamowych VKontakte:

1. Reklama B2B oraz usług wyspecjalizowanych

Uwierz, że najmniej ze wszystkich możliwych rzeczy użytkowników interesują pakowanie towarów, sprzęt medyczny lub układanie asfaltu metodą „na gorąco”.

Aktywność B2B w sieciach społecznościowych – to albo projekty specjalistyczne, takie jak przyciąganie uwagi administratorów sieci do usług wynajmu serwerów, albo obsługa klientów firmy. W większości pozostałych przypadków jest to strata pieniędzy.

2. Oczekiwanie na natychmiastową sprzedaż drogich towarów i usług

W przypadku reklamy targetowanej to nie kupujący znajduje towar, tylko odwrotnie. Możemy to porównać do osób sprzedających róże drobiazgi w pociągach, które dobrze zarabiają na tanich spontanicznych sprzedażach. A teraz wyobraźmy sobie, że taka osoba zaczyna sprzedawać laptopy. Jakie jest prawdopodobieństwo, że pasażer w drodze do domu zdecyduje się na zakup laptopa? Jeżeli nie poczujesz się skrępowany zachowaniem sprzedającego, to przynajmniej będziesz chciał się zastanowić przed zakupem.

W związku z tym zapraszaj użytkowników do swojej grupy społecznościowej, potencjalny klient dokona zakupu w momencie, kiedy dojrzeje do podjęcia takiej decyzji. To może się zdarzyć nawet i pół roku później. Ze swojej strony musisz dołożyć wszelkich starań, żeby użytkownik nie zapomniał o twojej ofercie. Przypominaj mu o tym za pomocą permanentnego zamieszczania postów na swojej stronie.

3. Ustawienie „ceny zalecanej” za klik/wyświetlenie reklamy, którą oferuje VKontakte

Rzeczywista cena za klik oraz wyświetlenie reklamy jest średnio 2 razy niższa niż zalecana. W niektórych przypadkach udaje się ją obniżyć czterokrotnie, ale tylko pod warunkiem, że reklamujesz coś naprawdę interesującego.

SPRAWDŹ:   BlaBlaCar: w Rosji realizujemy nasze cele za pomocą VK.com i Yandex

Jeżeli twoje ogłoszenia nie działają przy takiej cenie, oznacza to złe ustawienia targetowania.

4. Ograniczenie wieku do poniżej 18 lat

Jeżeli twój limit wieku będzie ustawiony na mniej niż 18 lat, musisz być przygotowany na to, że 95% ruchu na stronie będą stanowić uczniowie. Tak, jest to bardzo tanie, dla najbardziej udanych tematów i reklam cena za kliknięcie może wynosić około 10 kopiejek, jednak z punktu widzenia siły nabywczej jest to raczej nieskuteczne.

Osobiście korzystam z takiego ruchu tylko w przypadku, gdy od użytkownika nie wymaga się robienia zakupów. Na przykład, w przypadku instalowania darmowych gier i aplikacji lub przy promowaniu jakiegoś wydarzenia.

5. Użycie tylko pojedynczego ogłoszenia reklamowego

Jest mało prawdopodobne, że dobrane sformułowanie tekstu i grafika za pierwszym razem trafią bezpośrednio do celu, należy utworzyć około 10 różnych ogłoszeń dla każdego segmentu grupy targetowej. Eksperymentuj z obrazkami i nagłówkami, stosuj różne kombinacje, prowokuj odbiorców. Następnie wyróżniaj najbardziej skuteczne reklamy i zachowuj je w swojej skarbonce wiedzy na temat reklamy targetowanej, a najmniej efektywne wyłączaj.

Przy okazji, nie zapominaj zmieniać obrazki raz na 2-3 tygodnie, żeby użytkownicy nie mieli dosyć tego samego obrazka.

Mam nadzieję, że te proste wskazówki pomogą Ci zaprzyjaźnić się z targetowaną reklamą VKontakte. W przeciwnym razie zawsze jesteśmy gotowi pomóc w prowadzeniu skutecznych kampanii reklamowych skierowanych do konsumentów spoza wschodniej granicy. Napisz do nas!

SPRAWDŹ:   Wywiad: SEOwcy otworzyli klub ze striptizem i wykorzystują całą moc e-marketingu i analityki

Autor: Lena Krasnikova, DaCompany.pl

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: