KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Social Media

Reklama mobilna VKontakte jest już dostępna dla wszystkich reklamodawców

Od 28 października mobilna reklama VKontakte stała się dostępna dla wszystkich: wewnątrz sieci społecznościowej reklamodawcy będą mogli promować swoje aplikacje na iOS i Androida oraz w mobilnym newsfeed’zie VKontakte.

Portal internetowy Roem.ru przeprowadził rozmowę z Aleksandrem Kruglowym, dyrektorem ds. obsługi klienta, podczas której padło kilka pytań dotyczących nowego formatu:

Prawie przez miesiąc pracowaliście w trybie pół-zamkniętym. Kto w tym czasie miał możliwość wzięcia udziału w testach?

Reklama została wypróbowana przez dużych reklamodawców z różnych segmentów, takich jak spółki Unilever, Procter & Gamble, Coca Cola, MTS, Alfa-Bank i inne, jak również przez przedstawicieli serwisów i sklepów internetowych — Lamoda, Aviasales, BlaBlaCar i innych.

Czy stworzenie kampanii reklamowej dla urządzeń mobilnych wymaga odrębnej szczegółowej pracy?

Tak, wymaga. Reklama mobilna jest oddzielnym reklamowym formatem targetowania, który ma zupełnie inne wymagania, niż, na przykład, reklama zewnętrznych stron internetowych.

1412016080544f93d066e1a4.59512926

Reklama mobilna – interaktywny banner w mobilnym newsfeed’zie użytkownika w aplikacji VKontakte oraz w wersji mobilnej strony internetowej (iOS i Android)

Z czego się składa format?
Nagłówek – 25 symboli
Opis – 90 symboli
Banner – 600×336
Ranking aplikacji
Przycisk instalacji

Czy będzie dostępna możliwość reklamowania zewnętrznych stron internetowych lub duplikowania „klasycznych” ogłoszeń Targeta (sieć reklamowa Mail.Ru Group)?

W tej chwili nie planujemy udostępnienia reklamodawcom takiej możliwości. Jak mówiliśmy wcześniej, jest to związane z faktem, że w Runecie jest obecnie bardzo mała liczba portali, które obsługują urządzenia mobilne oraz rozważają kwestię UX.

SPRAWDŹ:   Zimna wojna pomiędzy Rosją a Stanami Zjednoczonymi zagraża IT-biznesu

Która kampania reklamowa okazała się najbardziej skuteczna choćby pod względem współczynnika klikalności CTR?

Bez dłuższego zastanawiania się mogę sobie przypomnieć kampanię reklamową pewnego serwisu: w ciągu tygodnia udało im się uzyskać prawie 11 tysięcy instalacji w cenie 23 rubli każda.

Ogólnie średni koszt instalacji aplikacji mobilnej wynosi 17 rubli, a średni CTR — 3 %. Są to doskonałe wyniki, koszt za instalację(CPI) jest dużo niższy od cen rynkowych.

Czy istnieje konkurencja pomiędzy tym formatem a treścią grup społecznościowych, które wcześniej były jedynym sposobem dostarczenia wiadomości od reklamodawcy do mobilnego newsfeed’u użytkownika VKontakte?

Konkurencji pomiędzy formatami nie będzie. One są zbyt różne, jak pod względem struktury, tak i celów użytku.

Zrobiliście oddzielną analizę i statystykę dla kampanii mobilnych?

Integrowaliśmy istniejące rozwiązania. Obecnie Targeting obsługuje popularne MAT, AppsFlyer i Adjust. Przeprowadziliśmy integrację tych serwisów, aby reklamodawcy byli w stanie śledzić zmiany w ustawieniach swojego profilu. Dodatkowo VKontakte obsługuje AD-X, Kochava, Flurry i Apperkot.

Kto jest odpowiedzialny za rozwój kierunku reklamy mobilnej, czym ta osoba zajmowała się wcześniej?

Bezpośrednio za rozwój tego kierunku odpowiada zespół programistów produktów reklamowych portalu VKontakte. W sprawie sprzedaży i wsparcia technicznego należy kontaktować się z już znanymi menedżerami.

Jaki udział w dochodach VKontakte reklama mobilna osiągnęła podczas testu? Albo, przynajmniej, jaki jest udział w dochodach bezpośrednio z reklamy?

Nie ujawniamy swoich wyników finansowych. Reklama mobilna została dopiero uruchomiona jako format dostępny dla reklamodawców, dlatego mówić o jej udziale w dochodzie nie wypada.

SPRAWDŹ:   Streaming muzyki wrócił do mobilnej aplikacji Vkontakte

Które platformy reklamodawcy preferują dla celu rozmieszczenia reklam? Jaka jest różnica w cenie pomiędzy Androidem i iOS, czy reklamodawcy chcą przepłacać?

Duzi reklamodawcy i serwisy wolą Android. Zapewnia to większy zasięg, jeżeli chodzi o odbiorców oraz niższe koszty CPI w porównaniu do użytkowników iOS.

3

Systemy operacyjne, z których korzystają użytkownicy VKontakte

4

Dane demograficzne użytkowników urządzeń mobilnych na portalu VKontakte

Kto i dlaczego reklamuje się wyłącznie na urządzeniach mobilnych?

Tradycyjnymi reklamodawcami segmentu mobilnego są twórcy mobilnych aplikacji i gier, czyli osoby, dla których reklama mobilna stanowi podstawowy sposób promocji swojej produkcji.


Po raz pierwszy na temat uruchomienia reklamy mobilnej VKontakte pod koniec 2013 roku wypowiedział się Paweł Durov. Wtedy jej uruchomienie było zaplanowane na początek 2014 roku. Później ewangelista VKontakte Albert Usmanov podał jako datę publicznego uruchomienia reklamy mobilnej październik 2014 roku.

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: