KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

Regionalne wyszukiwanie Yandexa: dlaczego tak ważne jest wybrać region pozycjonowania?

Wśród wszystkich zapytań do wyszukiwarki Yandex 15-30% stanowią te, w odpowiedzi na które użytkownik oczekuje lokalnej, regionalnej informacji – na przykład na temat usług lub wydarzeń w swojej miejscowości. Na takie zapytania Yandex odpowiada w różnych regionach w różny sposób. W tym artykule sprobuję opisać w jaki sposób działa wyszukiwanie regionalne (lokalne) Yandexa i jak wyszukiwarka korzysta z danych o regionie użytkownika w celu przedstawienia odpowiedzi na lokalne zapytania, dotyczące jego miejscowości lub okręgu.

Regiony w Yandex

Zanim dać odpowiedź na pytanie użytkownika, Yandex, jak każda inna wyszukiwarka, analizuje zapytanie. Jedną z cech zapytania, ujawnionych w trakcie tej analizy, jest jego geograficzna zależność. W języku Yandexa, geograficznie zależne zapytania to takie, które użytkownik wprowadza, gdy chce znaleźć strony ze swojego regionu, i niekoniecznie muszą to być zapytania zawierające nazwę miejscowości. Na przykład, geo-zależne zapytania to takie jak: „kupić laptopa”, „dostawa sushi” lub “apteki całodobowe”. Google, jak widać, na razie kiepsko sobie radzi z takim typem zapytań bez podania w nim miejscowości:

Regionalne wyszukiwanie w Google

Ponadto, istnieją takie zapytania, które mogą oznaczać zupełnie inne rzeczy w zależności od tego skąd pochodzi użytkownik. Najczęściej są to nazwiska lokalnych osób lub nazwy firm. Na przykład, po wyszukaniu hasła „орбита” (ros. „orbita”) mieszkańcy Moskwy najczęściej szukają kino, mieszkańcy Rostowu nad Donem – salon aut, a Izraelczycy – portal internetowy.

Reszta zapytań nazywana jest geo-niezależnymi. Zapytanie „przepis na pizzę” będzie już geo-niezależne, ponieważ dla użytkownika nie ma znaczenia, czy przeczyta przepis na stronie z Mińska czy z Władywostoku.

Geograficzną zależność zapytania Yandex określa metodą statystyczną: jeżeli zapytanie często uściśla się dodaniem miasta po nim, to jest zapytanie geo-zależne. Dla sprawdzenia geograficznej zależności zapytania można skorzystać z narzędzia Yandexa „Porównanie wyników wyszukiwania w różnych regionach„: http://webmaster.yandex.ru/compare_regions.xml

Dla geo-zależnych zapytań Yandex wykorzystuje specjalną formułę rankingu, która uwzględnia region użytkownika. Tak więc, w każdym regionie tworzą się swoje wyniki wyszukiwania i swoja konkurencja między witrynami.

Yandex rozróżnia około dziesięciu dużych regionów i kilkaset małych (pełną listę regionów Yandexa można znaleźć tutaj). Z tego względu, że Yandex koncentruje się na wyszukiwaniu w Rosji i rosyjskich stron internetowych, region “Rosja” dzieli się na wiele mniejszych stref geograficznych, akcentując okręgi, miasta i małe miasteczka. W każdym z regionów, jeśli w nim uczestniczą lokalne witryny, można zobaczyć różne wyniki wyszukiwania dla tego samego geo-zależnego zapytania.

SPRAWDŹ:   Yandex zbadał rozwój internetu w regionach Rosji

Pracę regionalnej formuły rankingu przedstawiciele Yandexa rzadko komentują, wiemy jedynie, że lokalne witryny z Twojego regionu będą mieć pierwszeństwo. Dlatego, jeśli strona jeszcze nie ma przypisanego regionu, i jej przypisanie może poprawić pozycje, webmaster wszelkimi sposobami starają się to zrobić (poniżej opiszę jak to można zrobić).

Warto również zauważyć, że Yandex od niedawna posiada kilka domen cTLD, z których każda skierowana jest na swój lokalny indeks, na przykład:

yandex.ru – rosyjskie strony
yandex.ua – ukraińskie strony
yandex.by – białoruskie strony
yandex.kz – kazachskie strony
yandex.com.tr – tureckie strony
yandex.com – zagraniczne strony

Każdy z tych zasobów Yandexa robi wyszukiwanie stron z określonej strefy i daje pierwszeństwo witrynom ze swojego kraju. Jeśli natomiast, wejść na ukraiński Yandex http://yandex.ua i zaznaczyć swoim regionem Kaliningrad, to wyszukiwarka automatycznie przekieruje Ciebie na rosyjski Yandex z wybranym regionem.

Zatem, przy pozycjonowaniu strony musisz wiedzieć, użytkownicy jakich regionów są najbardziej priorytetowe dla Twojej witryny. Od trafności wyboru regionu w dużej mierze zależy efekt pozycjonowania w Yandexie, czyli konwersji odwiezających w klientów. Region jest również czynnikiem wpływającym na koszty pozycjonowania, gdyż w każdym regionie jest swoja konkurencja.

Jak Yandex określa region użytkownika?

Region użytkownika określa się, przede wszystkim, na podstawie adresu IP. Na te dane jednak nie zawsze można polegać – na przykład dlatego, że adres IP może być przypisany przez dostawcę, który działa w kilku regionach. Yandex od czasu do czasu aktualizuje program-klasyfikator regionu użytkownika, zbierając dane od swoich klientów, partnerów i bezpośrednio od samych użytkowników – każdy może zmienić swój region w ustawieniach wyszukiwania.

Region użytkownika zawsze jest widoczny w prawym górnym rogu na stronie wyników wyszukiwania. Zmienić go można na stronie http://tune.yandex.ru/region/.

Jak Yandex określa region strony?

W przeciwieństwie do Google, który określa region na podstawie domeny narodowej, Yandex określa region strony internetowej poprzez:

Dlatego najprostszym sposobem, aby robot Yandexa automatycznie określił geografię strony, jest umieszczenie na stronie internetowej pełnego i poprawnego adresu firmy, z kodem pocztowym, kodem telefonicznym i nazwą miejscowości.

SPRAWDŹ:   Yandex zaktualizował lokalne wyszukiwanie na Białorusi

Jaki region najlepiej nadać witrynie?

Region lepiej określać z maksymalną dokładnością. To znaczy, jeśli strona odnosi się do Mińska, to lepiej nadać mu właśnie ten region, a nie „obwód Miński” lub „Białoruś”. Bardziej precyzyjna definicja regionu pozwala witrynie uczestniczyć w poszukiwaniu nie tylko w swoim mieście, ale również przy zaznaczonych regionach znajdujących się wyżej w hierarchii.

Ile regionów można przypisać dla jednej strony?

Automatycznie strona może być przypisany do kilku regionów. Przez serwis Yandeks.Webmaster witrynie może być przypisany tylko jeden region. Kilka regionów (do 7 sztuk) dla jednej domeny można przypisać tylko przez Yandex.Katalog w przypadku, jeżeli strona rzeczywiście odnosi się do tych regionów, ponieważ zmiany w Katalogu są sprawdzane przez moderatorów.

Jak pozycjonować stronę w Yandexie w wielu regionach lub w całym kraju?

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na nadanie witrynie więcej niż 7 regionów i pozycjonowanie w całym kraju, jest pozycjonowanie regionalnych subdomen. Taka metoda wygląda następująco:

1. W pierwszym etapie tworzymy oddzielne poddomeny dla każdego regionu. Treści na tych poddomenach mogą nie różnić się radykalnie, najważniejsze jest dodanie bloku z informacją geograficzną na podstawie odpowiedniego regionu (wzmianka miasta, regionu i inna regionalna informacja);

2. Dla każdej subdomeny przypisuje się odpowiedni region w panelu webmastera Yandex;

3. Równolegle można wpływać na podstawowe czynniki, które mają wpływ na regionalne powiązanie: regionalne treści tekstów i linków, IP serwera, dodanie do katalogu firm Yandex.Podręcznik.

W wyniku tej czynności pojawi się kilka subdomen, zoptymalizowanych pod odpowiednie regiony. Przy tym, dla tego samego zapytania w różnych regionach, użytkownicy zobaczą dokładnie te subdomeny, które odpowiadają ustawionemu regionu użytkownika.

_____

W tym artykule postarałem się przedstawić jak działa lokalne wyszukiwanie Yandexa i dlaczego tak ważne jest określenie i nadanie odpowiedniego regionu dla danej domeny. Pozycjonowanie witryny na komercyjne, geograficznie zależne zapytania bez odnoszenia się do regionu w Yandexie staje się po prostu marnowaniem budżetu. Dlatego zawsze pokreślam, że wybór regionu, w którym witryna powinna być pozycjonowana jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na koszty i efekty od SEO.

Źródła: yandex.ru, seonews.ru, devaka.ru

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: