KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Prawo

Putin zachęca do korzystania z Yandexa i chwali VK.com

W trakcie dzisiejszego forum medialnego w Petersburgu prezydent Rosji Władimir Putin polecił używać rosyjską wyszukiwarkę Yandex zamiast amerykańskiej Google.

24 kwietnia w Petersburgu odbyło się forum medialne, poświęcone problemom regionalnych mediów i blogerów. Podczas komunikowania się uczestników forum z Władimirem Putinem, bloger Wiktor Lewanow zadał prezydentowi pytanie dotyczące korzystania z zagranicznych serwisów: „Podczas rozwoju sytuacji na Krymie został dokonany atak na strony rządowe. Według danych specjalistów, ataki przeprowadziła Agencja Bezpieczeństwa Krajowego. Osobiście ja używam Googla.”

W odpowiedzi Putin zalecił korzystanie z Yandexa. Według niego, rosyjskie służby specjalne wdrażają technologie ochrony informacji, a przede wszystkim dotyczy to tajnej informacji rządowej: „Co dotyczy sfery cywilnej, trzeba przenieść serwery i szyfrować dane. Korzystajcie z Yandexa! Tak, wszystko idzie przez amerykańskie serwery. Cóż, trzeba się z tym liczyć, jeżeli korzystasz z ich usług. Nasze firmy nie miały dotychczas wystarczających zasobów do takich inwestycji finansowych”.

putin-onf-535910c404110

Jak informuje ITAR-TASS, Putin pochwalił Yandexa i VK.com za to, że oni starają się rozwijać swoją działalność, matematyczne i informacyjne wsparcie w Rosji. To zdarzyło się trzy dni po tym, jak założyciel „Vkontakte” Paweł Durow został zwolniony ze stanowiska dyrektora generalnego firmy.

Według Lewanowa, Yandex jest środkiem masowego przekazu: „Codziennie Тоp-5 wiadomości czyta 5 milionów ludzi i nikt nie ponosi żadnej odpowiedzialności”. W odpowiedzi Putin oświadczył, że nie może wypowiadać się w imieniu Yandexa, ale „w administracji prezydenta obecnie trwa dyskusja na temat tego, co uznać za środki masowego przekazu, a czego nie uznawać”. Jednocześnie Putin mówi: „Jeżeli jakaś osoba ma wpływ na tysiące ludzi, to nie bardzo się różni od środków masowego przekazu.”

SPRAWDŹ:   Yandex zbadał rozwój internetu w regionach Rosji

18 kwietnia Duma państwowa przyjęła w drugim czytaniu poprawkę, zobowiązującą blogerów mających dziennie ponad 3 tysięcy odwiedzin do zarejestrowania się w Federalnej służbie nadzoru w sferze komunikacji, technologii informatycznych i komunikacji masowych i podania swoich danych osobowych. Poprawka ta także nakłada na działalność blogerów znaczne ograniczenia, a w zakresie odpowiedzialności faktycznie utożsamia je ze środkami masowego przekazu.

Żródło: http://tjournal.ru/

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: