SMM menadżer DaCompany Polina Marinich stworzyła checklistę, która pomoże przygotować post do publikacji na portalu VK i zrozumieć główne cechy postów w tej sieci społecznościowej.
Od dawna myślicie o tym, jak opanować VK, ale nie wiecie od czego zacząć?
Jeśli przez większość swojego czasu piszecie teksty na Facebooku, to pierwszą rzeczą, którą musicie mieć na uwadze, jest to, że nie możecie na VK publikować posty tak, jak w innych sieciach społecznościowych.
Wschodni żytkownicy mają inne preferencje, dlatego treść umieszczana na VK różni się od postów, które widzimy na Facebooku. Poniżej są przykłady kilku głównych różnic:
- teksty dla VK są zwykle trzy razy dłuższe, niż rekomendowane do publikowania na Facebooku. Struktura składa się z trzech lub więcej krótkich akapitów, które zawierają tytuł, opis i element wzywający do działania;
- na VK istnieją funkcje, których nie ma na Facebooku, na przykład: możliwość tworzenia playlisty lub artykułów i publikowania ich na wallu, dodawania wideo z innych portali;
- zasięg będzie większy, jeśli aktywnie tworzycie unikalne treści. VK ma specjalny algorytm „Prometheus”, który wybiera strony z najlepszymi publikacjami i pokazuje je szerszej publiczności.
VK to główna platforma, na której codziennie tworzę, planuję i edytuję publikacje. Aby nie pominąć żadnych istotnych kwestii, stworzyłam checklistę, która służy mi pomocą w publikacji nowych wpisów.
W tym artykule dzielę się z Wami tą listą i opowiadam, dlaczego w DaCompany zwracamy uwagę na te drobiazgi.
1. Podzielić tekst na akapity
Aby publikacja była łatwa do przeczytania, każdy akapit ma zawierać nie więcej niż 3-4 wiersze tekstu, oddzielone pionowymi odstępami.
W przeciwieństwie do Facebooka i Instagrama, akapity i wcięcia wprowadzane w przeglądarce na komputerze będą widoczne również na urządzeniach mobilnych.
Przykładowy post z pionowymi odstępami:
2. Wyeksponować nagłówek
Rozdzielając tekst na akapity, dla nagłówka przydzielajcie nie więcej niż jeden lub dwa wiersze.
Jest to konieczne, aby zainteresować użytkownika od samego początku i zachęcić go do przeczytania posta do końca albo wskazać temat, który zostanie omówiony w tym wpisie. Na VK nie uda się zwiększyć czcionki nagłówka, więc po prostu wydzielamy pierwsze zdanie za pomocą wcięcia.
3. Dodać linki
Jeśli w swoim wpisie opisujecie produkt lub jakąkolwiek inną rzecz, nie zapomnijcie dołączyć linku.
VK ma własne narzędzie do skracania linków – https://vk.com/cc. Tworząc za pomocą tego narzędzia link, możecie zobaczyć statystykę kliknięć z informacjami takimi jak: unikalne wyświetlenia, płeć/wiek oraz lokalizacja użytkowników. Zalecam używać tego narzędzia, zamiast goo.gl lub bit.ly, ponieważ linki, skracane w innych serwisach, VK może potraktować jako złośliwe i uniemożliwić użytkownikom ich otwarcie.
4. Dodać emotikony
Pracując w serwisie VK na komputerze, będziecie mieli możliwość wybierać emoji sugerowane przez sieć społecznościową, ale w rzeczywistości wybór emoji na smartfonach jest znacznie większy. Jeżeli będziecie chcieli jeszcze bardziej urozmaicić swoje posty, skorzystajcie z szerszej palety emoji w aplikacji mobilnej VK (App Store https://goo.gl/VYPcr3 lub Google Play https://goo.gl/PjracD).
Dla standardowych postów na tablice VK nie ma żadnych ograniczeń w używaniu emoji. Jednak jeśli planujecie promować ten wpis, możecie dodać do niego nie więcej niż 5 emoji, a słowa w publikacji nie mogą być napisane za pomocą caps locka.
5. Dodać hashtagi, w razie potrzeby
Podobnie jak na Facebooku, duża liczba hashtagów na VK nie przynosi efektów, więc nie warto nadużywać ich.
Do publikacji lepiej dodać autentyczny hashtag marki, który został uprzednio wymyślony i wyjaśniony użytkownikom.
VK ma również tak zwane lokalne hashtagi, które pozwalają użytkownikom przejść do listy wszystkich postów z określonym hashtagiem w obrębie tej samej społeczności lub profilu. Możecie je utworzyć, dodając znak „@” do hashtagu, a następnie nazwę strony.
Przykład: #доступновгородемоды@fashioncityptak
6. Zastanowić się, czy dodać ankietę
Ankiety są jednym z najskuteczniejszych sposobów zaangażowania użytkowników VK, ponieważ w tej sieci społecznościowej ludzie aktywniej dzielą się swoją opinią w ten sposób, niż zostawiają like lub udostępniają post.
Możecie dodać ankietę do dowolnego posta i jednocześnie, w przeciwieństwie do Facebooka, wpis będzie dostępny do promocji.
7. Zaplanować publikację i zobaczyć, jak wygląda załączony film lub obraz
Przed opublikowaniem posta możecie sprawdzić, jak on będzie wyglądać, tworząc zaplanowany wpis.
Jeśli we wpisie znajduje się kilka zdjęć lub jeden obraz pionowy, warto sprawdzić, czy obrazy nie zostały wyrównane do lewej krawędzi i czy nie zajmują tylko połowy szerokości tablicy.
Przykład tego, jak obrazki mogą być wyrównane do jednej krawędzi:
Zalecane formaty obrazków dla publikacji na VK:
- 800 x 525 pikseli – optymalna rozdzielczość;
- 1000 x 700 pikseli – maksymalna rozdzielczość.
8. Dodać „call to action” na końcu publikacji
„Call to action”, czyli element wzywający użytkownika do docelowego działania – jest jedną z głównych części publikacji i logicznym zakończeniem dowolnego materiału.
Zalecam, aby nie publikować posta bez linka do reklamowanego produktu lub bez zaproszenia do subskrybowania, komentowania lub głosowania w ankiecie.
Ponadto VK nie ma algorytmów, które zmniejszają zasięg postów, które wzywają do aktywności lub zaangażowania użytkowników.
9. Sprawdzić treść posta na błędy
Jeśli tworzycie publikacje w języku rosyjskim lub ukraińskim, możecie sprawdzić błędy gramatyczne za pomocą narzędzia Language Tool. Niestety narzędzie Language Tool nie pomaga w odmianie przez rodzaje, koniugacji i deklinacji. Nie wyłapie również większości błędów interpunkcyjnych, ale publikacja z pewnością będzie lepsza, niż bez zastosowania tego narzędzia.
Jeśli chodzi o tłumaczenia tekstów z polskiego lub innego języka na język rosyjski, najlepiej się sprawdza tłumacz Yandex.Translate (dostępna także wersja w języku angielskim).
Na koniec, przejdziemy przez wszystkie punkty jeszcze raz i zrobimy listę, za pomocą której możecie sprawdzać swoje posty przed opublikowaniem ich na VK:
- podzielić tekst na akapity;
- wyeksponować nagłówek;
- dodać linki;
- dodać emoji;
- dodać hashtagi, w razie potrzeby;
- zastanowić się, czy dodać ankietę;
- zaplanować publikację i zobaczyć, jak wygląda załączony film lub obrazek;
- dodać „call to action” na końcu publikacji;
- sprawdzić treść posta na błędy.
Teraz już wiecie o wszystkich kluczowych niuansach publikacji postów na VK i uniknięcie błędów, gdy nadejdzie moment, aby stworzyć swój pierwszy post w tej sieci społecznościowej.
Życzę powodzenia i „Prometeusza” na Waszej stronie;)